Reaktif Güç ve İletkenlerdeki Isınma

yonzoglu

Üye
merhaba bir makaleden sonra kafam biraz karıştı aslında çok konum olmasada sormak öğrenmek istedim.Şimdi reaktif güç kompanze edilmez ise bu iletim hatlarını meşgul eder ve iletkende ısınmalar olur diye biliriz.İletkenin kesiti artar deriz.Örnek olarak 10 A cos 0.8 dersek bu sistem den 8 A aktif akım 6 A reaktif akım akar bileşen olarak.Biz hatta ki gerilim düşümünü I'2 * R diye hesaplıyoruz eğer kompanzasyon yapılırsa 8 A üzerinde yapıyoruz şimdi konu şu hattaki direnç sadece aktif güç kaybına girdiğinden 10 niye alıyoruz reaktif akım iş yapmaz hesabı burda bir kafa karışıklığım oluştu yardım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İletkenden ayrı ayrı akım geçmez. İletkenden tek akım olan bileşke akım geçer. Bileşke akımın karesi ile hattın direncinin çarpımı hattaki kayıbı verir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,141
Son üye
Rmzn44

Yeni konular

Geri