Radyonun Pil Girişine Manyeto İle Gerilim Uyguladım

hacking67

Üye
Bende küçük bir radyo var dı 2xAAA pille çalışyodu.Ama çin malı değildi ben çakmaklarda kullanılan mayıntolardan vardı elimde pil ğirişlerine doğru bi elektrik veriyim dedim ondan sonra radyodan bi hayır gelmedi bu radyoyu gerçekten bozmuş mudur anlayan varsa yardım edebilir mi? ;)

doğru akım vermediğinden devre elemanları yanmış olabilir okadar büyük problemi yokur

elektonikten anlarsan yapabilirsin ölçekle hangi parçanın yandığına bakacaksın belki elektronik kondansatör yanmış olabilir

arkadaşım çakmak manyetoları yaklaşık 1000volt elektrik üretirler ölçü aletin varsa ölç radyona ne gibi zarar vermiştir tahmin edemiyorum kolay gelsin.

Manyeto çok düşük akımlı yüksek gerilim üretir.

doğru akım vermediğinden devre elemanları yanmış olabilir okadar büyük problemi yokur

Manyetolar DC gerilim üretirler.

arkadaşım çakmak manyetoları yaklaşık 1000volt elektrik üretirler ölçü aletin varsa ölç radyona ne gibi zarar vermiştir tahmin edemiyorum kolay gelsin.

Sakın manyeto çıkışını ölçü aleti ile ölçmeye kalkmayın. Manyetolar çok yüksek gerilim üretirler. çok kısa sürede bile olsa 6-10 kV civarında üretilen bu gerilim ölçü aletinize ve size de zarar verebilir.

radyondakı yarı ıletkenlerı değiştırmen lazım ilk başta transistorler silisyum dıyotlar en sona bırak germanyum dıyotları kondansatorlerı yuksek voltaj delebılır kısacası her malzemeye zarar vermış olabılır

Kardeşim senin radyo daki transistorler uçtu ses çıkış entegre si veya çıkış katı oda çöktü tamir olayı olmayabilir o gerilimi ne ölçü aleti okuyabilir nede başka bisey geçmiş olsun

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri