Radyo Tamirinden Anlayanlar Yardım

t-m@c

Üye
Merhaba forumdaşlar. Maalesef şehrimdeki tüm elektronikçileri gezmiş olmama rağmen benim şu ufacık radyomla ilgilenen olmadı. İçini açıp göstermeye kalktım ancak zorla geri kapattırdılar parçası bulunmaz falan dediler halbuki bence pil yatağı lehimlenmesi dışında problemi yok bence. Herneyse ben sorunumu size anlatayım sürekli dinlediğim, sorunsuz çalışan radyomun birgün çalışmadığını farkettim. Pil yatağında pilleri çıkarıp içeri baktığımda iki kablonun koptuğunu gördüm. Vidalarını çıkarıp söktüğümde karşılaştığım manzara budur. Tekrar tekrar rica ediyorum ne yapmam gerektiğini söyleyin. Kırmızı ile işaretlenen yerlerdeki kahverengi ve kırmızı kablolar sanıyorum ki pil yatağından çıkan kablolar ve diğer işaretlediğim kablonun ne işe yaradığını bilmiyorum. Fotoğraflar çok kötü çıktı ama istenilirse daha düzgün bir kameradan tekrar çeker yollarım.

Görüntü080.jpgGörüntü082.jpgGörüntü084.jpgGörüntü085.jpg

Merhaba forumdaşlar. Maalesef şehrimdeki tüm elektronikçileri gezmiş olmama rağmen benim şu ufacık radyomla ilgilenen olmadı. İçini açıp göstermeye kalktım ancak zorla geri kapattırdılar parçası bulunmaz falan dediler halbuki bence pil yatağı lehimlenmesi dışında problemi yok bence. Herneyse ben sorunumu size anlatayım sürekli dinlediğim, sorunsuz çalışan radyomun birgün çalışmadığını farkettim. Pil yatağında pilleri çıkarıp içeri baktığımda iki kablonun koptuğunu gördüm. Vidalarını çıkarıp söktüğümde karşılaştığım manzara budur. Tekrar tekrar rica ediyorum ne yapmam gerektiğini söyleyin. Kırmızı ile işaretlenen yerlerdeki kahverengi ve kırmızı kablolar sanıyorum ki pil yatağından çıkan kablolar ve diğer işaretlediğim kablonun ne işe yaradığını bilmiyorum. Fotoğraflar çok kötü çıktı ama istenilirse daha düzgün bir kameradan tekrar çeker yollarım.

Ekli dosyayı görüntüle 16050Ekli dosyayı görüntüle 16051Ekli dosyayı görüntüle 16052Ekli dosyayı görüntüle 16053

pil yatağı kabloları gibi görünüyor. bu kabloları yerine takıp denemek lazım fakat hangisinin + uç olduğundan emin değiliz muhtemelen kırmızıdır diye düşünüyorum. ama bu durum kesin değil cihazı riske atmadan bu işi çözeceğiz. kırmızı + uç diye kabul edip kırmızı kabloya bir tane 1n4007 diyot takıyoruz. anot ucu pilin + sına gelecek şekilde - ye bağlayıp cihazı test edelim. eğer bu şekilde cihaz çalıştıysa. daha sağlam sonuç almak için diyotu yerınden söküp + - uçları direk pile girebiliriz. (diyot üzerinde 0,7v gerilim düşümü olur.) bunu yaptınız ve hala sonuç olumsuz ise olayın tam tersini deneyelim siyah + kırmızı - olarak kabul edip. deneyelim. ve hala sonuç negatif cihaz enerji ışığı veya ses gibi tepkiler vermiyor ise. kırmızı + siyah- olarak pili bağlayıp devam ediyoruz. ölçü aleti ile + ucu takip edeceğiz voltajın kesildiği yerdeki eleman hangisi ona bakacağız. bu şekilde devam edelim...(PİLLERİN DOLU OLDUĞUNDAN EMİN OLUN.)

resimler kaliteli değil alttaki birbirine yakın olanlar pil için üstteki antenin kablosu

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Yarın diyotu temin edip tarif ettiğiniz şekilde kontrollerini yapacağım.

"Merhaba forumdaşlar. Maalesef şehrimdeki tüm elektronikçileri gezmiş olmama rağmen benim şu ufacık radyomla ilgilenen olmadı. İçini açıp göstermeye kalktım ancak zorla geri kapattırdılar parçası bulunmaz falan dediler halbuki bence pil yatağı lehimlenmesi dışında problemi yok bence. Herneyse ben sorunumu size anlatayım sürekli dinlediğim, sorunsuz çalışan radyomun birgün çalışmadığını farkettim. Pil yatağında pilleri çıkarıp içeri baktığımda iki kablonun koptuğunu gördüm. Vidalarını çıkarıp söktüğümde karşılaştığım manzara budur. Tekrar tekrar rica ediyorum ne yapmam gerektiğini söyleyin. Kırmızı ile işaretlenen yerlerdeki kahverengi ve kırmızı kablolar sanıyorum ki pil yatağından çıkan kablolar ve diğer işaretlediğim kablonun ne işe yaradığını bilmiyorum. Fotoğraflar çok kötü çıktı ama istenilirse daha düzgün bir kameradan tekrar çeker yollarım."

16050
16051
16052
16053

Merhaba.Ayni ebattaki radyonun "sunny" marka olanının kopan bağlantılarını pek çok kere yeniden lehimledim.Resimler net değildir,ancak kırmızı kopan bir kablo pil yuvasının çok yakınından varsa eğer,3 voltluk bu kalem pilli batarya kutusundaki pilllerin bağlı olduğu + ucundan,siyah kopan kablo varsa eğer bu pil kutusunun - kutup ucundan mutlaka da ayrılıp kopmuştur.Anten kablosu kopuksa eğer,başka diğer bir renkte (Beyaz veya sarı,vb. renklerde olabilip,devrenin pil yuvasından oldukça da uzak üst kısmından muhtemelen kopmuş olmalıdır.Deneme yaparken 3 voltluk sağlam ve yeni,bitmemiş olan pillerle deneme yapın.Kırmızı kablo ucundan araya 1N4001 gibi bir diyot seri bağlı olarak pilin + ucuna,siyah kabloyu da pilin - ucuna çok kısa süreliğine değdirip çekin.Hoparlör bağlantılarını hiç koparmadıysanız eğer,açma-kapama düğmesi ve ses düğmesi de açıksa bir tıslama sesi de gelmesi lazımdır.Ancak açma-kapama/ses volümü düğmesinin açık konumunda iki küçük bağlantı noktasının bir araya gelip teması (Öpüşmesi) lazımdır.Bu olmuyor,arada herhangi bir boşluk kalıyorsa,3 voltluk giriş akımı bu radyoya hiç giremez,buna çok dikkat edin!Bana tamir için verilen bir radyoda sadece bu aralığın kalması yüzünden radyo hiç çalışmıyordu.Bir kargaburunla bu uçları bükerek birbirine,açma-kapama anlarında tam değecek şekliyle de yaklaştırmıştım.

Ancak hoparlör kablosu eğer kopmuş ise tıslama veya bir ıslık sesini bu durumda hiç duyamazsınız.Hoparlörün de + ve - uçları ayrıca üzerinde kırmızı noktalı boya ile veya + işareti özel kazınarak belirtilmiştir,genellikle + uca kırmızı kablo (Veya başka renk) - uca da siyah kablo (Veya ayni renkte başka kablo) bağlanmış olabilir.Hoparlör sesi için kablo bağlantısı kağıt konisinden kopmuşsa bu hoparlörünüz bu radyo devresi ile ses de veremez,öncelikle de bu aksaklığın giderilmesi (Lehim yapılarak) gereklidir,buna da dikkat edin!

En iyisi büyüteçle hoparlör çalışmıyorsa bağlantılarını,radyo üzerinde kopan diğer diğer başka kablo da varsa,kopan yerlerin kablo üzerindeki profil şeklini büyüteçle de karşılaştırın,bu bağlantının gerçek doğruluğu hakkında da kesin bir ipucu bulma açısından çok faydalı da olacaktır kanaatimce.Ancak daha yüksek çözünürlüklü ve daha net çekilmiş olan radyo resimlerinden daha kesin sonuçlara gitmek daha kolay da olabilecektir diğer üyelerin de belirtebildiği üzere.Kolay gelsin.

Peki denemeyi diyotsuz yaparsam bir sıkıntı yaşar mıyım ?

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,081
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri