R-S-T fazları

Selam arkadaşlar, Bugün sahada basit bir trifaze dişi fiş bağlantısı yapıyordum.Bir püf noktasına dikkat ettim ; Şimdi şöyle düşünün elinizde besleme kablonuz var ve bunu diğer kabloya ek yapacaksınız ve bağlayacağınız kabloda hiçbiryere teması yok.Yani açıkcası R fazını bağladığımda diğer kablolardada enerjinin geldiğini gördüm fazlar arası ölcüyorum (0)V değerini alıyorum (faz kalemi ile)Bunun sebebi ne olabilir... ?Beni aydınlatırsanız sevinirm

[R-S-T fazlarına ---> R fazını bağladığımda S ve T fazındada enerji varmış gibi beni aldatıyor?? ]

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dostum avometre ile gerilim'i ölçtünmü ? yoksa sadece kontrol kalemi ile mi baktın ?
avometrede ne kadar volt yazdı ölçtüysen ?
kontrol kalemi ile baktıysan 1.cisi manyetik alandan indüklenmiş olabilir 2.cisi kabloda problem vardır.
bence avometre ile bak asıl o zaman belli olur.
manyetik alandan indüklenmiş olabilir bence.

Kontrol kalemi kullandığımızda oluşan eşdeğer devredeki seri elemanlar şu şekilde sıralanır;
Toprakla temas halindeyken;
Kontrol kalemi içindeki direnç + kontrol kalemi içindeki lamba + kontrol kalemini kullanan kişinin direnci
Toprakla temas yokken;
Kontrol kalemi içindeki direnç + kontrol kalemi içindeki lamba + kontrol kalemini kullanan kişinin direnci + kontrol kalemini kullanan kişinin kapasitesi

Faz olan iletkende oluşan manyetik alan ve diğer enerjisiz iletkenlerde gerilim indükler ve enerjili iletkenle enerjisiz iletken arasında bir kapasite oluşur bunun neticesi sönükte olsa kontrol kaleminin lambası yanar. Bu nedenle sürekli ölçü aleti ile çalışmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir.

Bir faza enerji bağladığınızda elektrik kontrol kalemini bağladığınız fazın üzerinden dönerek sizin üzerinizden devreyi tamamlar.Kontrol kalemi lambasının iç direnci yükün iç direncine göre nispeten çok büyük olacağından lamba yanar.Aynı şekilde faz kaleminin bir ucunu toprağa veya Şebeke nötrüne değdirseydiniz gene gerilim görecektiniz.
Sistemde bir faz bağlandığından fazlar arası gerilim farkı göremezsiniz.Eğer isterseniz resim çizerek anlatabilirim.

Kontrol kalemi kullandığımızda oluşan eşdeğer devredeki seri elemanlar şu şekilde sıralanır;
Kontrol kalemi içindeki direnç + kontrol kalemi içindeki lamba + kontrol kalemini kullanan kişinin direnci
Toprakla temas yokken;
Kontrol kalemi içindeki direnç + kontrol kalemi içindeki lamba + kontrol kalemini kullanan kişinin direnci + kontrol kalemini kullanan kişinin kapasitesi

Faz olan iletkende oluşan manyetik alan ve diğer enerjisiz iletkenlerde gerilim indükler ve enerjili iletkenle enerjisiz iletken arasında bir kapasite oluşur bunun neticesi sönükte olsa kontrol kaleminin lambası yanar. Bu nedenle sürekli ölçü aleti ile çalışmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir.
Neden bu kadar ileri seviyede düşündünüz ki Sn. scorpion eyes
En basit biçimde yükü omik düşünebilirdiniz.

dostum avometre ile gerilim'i ölçtünmü ? yoksa sadece kontrol kalemi ile mi baktın ?
avometrede ne kadar volt yazdı ölçtüysen ?
kontrol kalemi ile baktıysan 1.cisi manyetik alandan indüklenmiş olabilir 2.cisi kabloda problem vardır.
bence avometre ile bak asıl o zaman belli olur.
manyetik alandan indüklenmiş olabilir bence.

Banada öyle geliyor kayserili,kablomda herhangi bir problem yoktu.Avometre ile direnci ölçtüm. 0,650 Ohm empedansını gösterdi.Sonuçta beni çarpmadı yani :) Şöyle bi değmek istedim emindim çünkü ölçüm sonrası bişey olmadı...(Toprak dışındaykende bişey olmadı)

Bir faza enerji bağladığınızda elektrik kontrol kalemini bağladığınız fazın üzerinden dönerek sizin üzerinizden devreyi tamamlar.Kontrol kalemi lambasının iç direnci yükün iç direncine göre nispeten çok büyük olacağından lamba yanar.Aynı şekilde faz kaleminin bir ucunu toprağa veya şebeke nötrüne değdirseydiniz gene gerilim görecektiniz.
Sistemde bir faz bağlandığından fazlar arası gerilim farkı göremezsiniz.Eğer isterseniz resim çizerek anlatabilirim.

Neden bu kadar ileri seviyede düşündünüz ki Sn. scorpion eyes
En basit biçimde yükü omik düşünebilirdiniz.

Alper arkadaşım dediğin gibi omik bir ifade yer alıyor Faz kalemimde.Teşekkür ederim sadece teorik anlamıyla sormak istemiştim.Yalnız o dediğini yaptım şebeke nötrüne ve toprağa değdirdim fakat ( O )Volt.Yani bi gerilim indüklemesi oluşmadı.Malzemelerde sağlam kabloda sağlamdı...

Toprakla temas yokken;

Merhaba scorpioneyes , sanırım yanlış anlaşıldı ben kontrolkalemi ile bakmamıştım,Faz kalemi ile baktım eşdeğer direnç (Sıfır) ve indüklenen bir gerilim yoktu ama ayrıca durumdan emin olmak için kontrolkalemi ile sadece direnç varmı yokmu onu gözlemledim dediğin gibi toprakla temasım yoktu ve kontrol kalemi içindeki lamba+üzerimdeki direnç ve kapasiteden etkilenmiş olabilirde.
Ama yanlış anlaşılmasın ben ilk ölçümlerimi elimdeki faz kalemine göre yaptım sonra avometre ile kontrol ettim ensonda elimdeki kontrolkalemi ile üzerinde oluşan direnç+kapasite ilişkisine baktım...Saygılarımla
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Kullandığım Faz kalemi için
tıklayınız

Merhaba scorpioneyes , sanırım yanlış anlaşıldı ben kontrolkalemi ile bakmamıştım,Faz kalemi ile baktım eşdeğer direnç (Sıfır) ve indüklenen bir gerilim yoktu ama ayrıca durumdan emin olmak için kontrolkalemi ile sadece direnç varmı yokmu onu gözlemledim dediğin gibi toprakla temasım yoktu ve kontrol kalemi içindeki lamba+üzerimdeki direnç ve kapasiteden etkilenmiş olabilirde.
Ama yanlış anlaşılmasın ben ilk ölçümlerimi elimdeki faz kalemine göre yaptım sonra avometre ile kontrol ettim ensonda elimdeki kontrolkalemi ile üzerinde oluşan direnç+kapasite ilişkisine baktım...Saygılarımla
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Kullandığım Faz kalemi için
tıklayınız

Yanlış anlaşılan bir şey yok tam tersi aynen tahmin ettiğim gibi olmuş. Yazılan mesajlardan kapasite olayının anlaşılmadığını görüyorum. Enerjili olan izoleli iletken ile toprak arasında diğer enerjisiz iletkenler arasında manyetik alan izole ve hava boşluğu neticesi bir kapasite oluşur, tıpkı yere tam temas edilmediği izoleli ayakkabı ile kontrol kalemi kullanma durumunda olduğu gibi.
Kontrol kalemi elinizde enerjili kabloyu kontrol ettiğinizde toprakla temasınız yok ise vücut direncinden sonra toprakla arada bir kapasite(kondansatör etkisi) oluşur ve kontrol kalemi biraz daha sönük olarak yanar. Siz enerji olmayan kabloya kontrol kalemi ile bakarsanız enerjili iletkenin etkisinden dolayı eşdeğer devrede ilk eleman kapasite olur ardından kontrol kalemi direnci vücut direnci yine toprağa temas yoksa bir kapasite daha oluşur ve kontrol kalemi yine sönük bir şekilde yanar.
Mesajımın sonunda kontrol kalemi yerine ölçü aleti kullanmayı alışkanlık edininiz diye yazmıştım. Faz kalemi de bir nevi ölçü aletidir gerilim değerlerini gösterir L1 ve L2 prob uçlarından biri faz diğeri referans (nötr-toprak-diğer faz) içindir,direk potansiyel farkı ölçer. Enerji olmayan kabloyu kontrol ettiğinizde 0 V görmeniz bundan kaynaklanır.

kontrol kalemindeki lamba neon lamba olduğu için indüklenmeden dolayı oluşan gerilimleri algılamaktadır.atıyorum:neon lambayı sökün yerine 1w flemanlı lamba takarsanız lamba yanmaz...tecrübe ile sabittir.

Saha Uzmanı....

Adsız.jpg
En basit çizimle bu şekilde anlatmaya çalıştım.İsterseniz üçgen bağlı yük içinde gösterebilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 10595
En basit çizimle bu şekilde anlatmaya çalıştım.İsterseniz üçgen bağlı yük içinde gösterebilirim.

Yükten fazın dönme olayını faz kalemi ile anlamak gayet basit Sn teknobilim74'ün böyle bir dikkatsizlik yapmış olabileceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü Faz kaleminin problarından birini R fazına verirken diğer probuda dönüş kablolarına vermesi gerekir ki sıfır volt görsün oysaki fazın potansiyel farkını görmek için toprak referansı kullanılır. Yine de kendisinin cevabını bekleyelim...

Ekli dosyayı görüntüle 10595

Teşekkür ederim alper arkadaşım çizime gerek yoktu ama diğer arkadaşlar bilmeleri için iyidir haliyle :) Yazdıklarımızdan güzel bir konu oldu gibi gözüküyor.Bu bir nevi kontrolkaleminin aldatmacası olabilir mi ? atıyorumki bilmeyen bir meslektaşımız elinde hiçbir ölçü aleti ve malzemesi yokken sadece kontrolkalemi ile bu hataya düşebilir mi? Yada doğruyu bulmak için illa çarpılmak zorunda mıdır? :)

Yükten fazın dönme olayını faz kalemi ile anlamak gayet basit Sn teknobilim74'ün böyle bir dikkatsizlik yapmış olabileceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü Faz kaleminin problarından birini R fazına verirken diğer probuda dönüş kablolarına vermesi gerekir ki sıfır volt görsün oysaki fazın potansiyel farkını görmek için toprak referansı kullanılır. Yine de kendisinin cevabını bekleyelim...

Merhaba scorpioneyes , Yok yok böyle bir hataya düşmem şükürler olsun bilgim,tecrübem bana yetiyor :) Evet ben 2sinede bakmıştım dönüş yapıyormu vede toprak referansını ölçmek için böyle basit usul bir yöntem yapmıştım.Bilgiler için herkese teşekkürler bilmeyenlerimizde paylaşıp öğrenmesi dileğimle hayırlı işler...

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri