Rüzgar türbini alternatör seçimi

Merhaba arkadalar;

Proje ödevi için rüzgar türbini kullanarak 2000 w/h elektrik tüketimi yapan sistemi çalıştırmam gerekiyor. Yalnız elektrik konusunda çok bilgili olmadığım için alternatör seçimi konusunda biraz kafam karıştı.Bu yüzden sizlere danışmak istedim.

İlk olarak elektrik ihtiyacım 2000 w/h.Bu ihtiyacı aküden sağlayacağım.Bunun için de 2000w/12V=166.66 ah yani yaklaşık olarak 170 ah'lik bir aküye ihtiyacım var.İnternette yaptığım araştırmalarda akünün uzun ömürlü olması için şarj akımının, akü kapasitesinin %10'nu aşmaması gerektiğini öğrendim .Bunun sonucu olarak
170 ah*0.1=17 ah
17ah*12V=204 W
Yani 12V 204 W gücünde bir alternatörle sisteme yeterli elektrik gücünü sağlarım gibi bir sonuç çıkıyor.Fakat bu sonuç bana mantıksız geliyor.Çünkü 2000 w saatlik ihtiyacım olduğu düşünerek sistemin çalışması içinde 1 saatte alternatörümün 2000 w üretmesi gerekmez mi?

Bu konuda bilgili arkadaşlardan rica ediyorum.Yukarıda yaptığım hesaplardan neresi yanlış ve 2000 w/h lik elektrik ihtiyacı için akü ve alternatör seçimi nasıl yapılır? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
aşağıdaki " benzer konular " da çok konu var incelemeni tavsiye ederim.

Özellikle ŞEFin konularını oku, aküyü 24v seç.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Ben tekrar inceleyim benzer konuları.

Sayın mechanic1727,

2000w.lık bir alıcıyı sürekli aküden çalıştırmak istiyorsanız sizin üretiminizde anlık 2000 w. olması gerekiyor. Tabii aradaki kayıpları yok sayarsak.

2000 w.lık bir alıcı 12v. sistemde 166 amper gibi bir akım demektir. 12 v.da böyle bir akımı elde etmek mümkün olamaz. Ancak 48 v. sistemde 42 amper yapar ki ehh işte üretilebilir.

Aküler, sizin de dediğiniz gibi kapasitesinin 1/10 kadar akım ile şarj edilir. 48 v. sistemde 42 amperle şarj etmek için 4x420 Ah akü grubuna ihtiyaç duyulur.

arkadaşlar bende aynı konuda bi yardım isteyecektim.rüzgar türbini ile 6v akü şarj edecem ama nasıl bi alternatör seçmeliyim fikri olan yardımcı olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri