Rüzgar türbini ürettiği elektriği aküye depolamadan direkt kullanmak mümkün müdür?

erdek215

Üye
Merhaba hayırlı forumlar.

2 kw 48 volt rüzgar gülü satın almayı düşünüyorum ancak kafamı karıştıran bir sorun var.

Bağ evimde 8 güneş paneli 8 adet 48 volt bağlı 100a jel akü ve 5kw tomatech inverter mevcut. Halihazırda bu sistemle gündüzleri buzdolabı,pc, elektrik süpürgesi gibi az elektrik tüketen cihazların yanında termosifon bulaşık makinesi gibi daha yüksek güç tüketen cihazları çalıştırabiliyorum.

Ancak akşamları güneş üretimi olmadığından aküler üzerinden sadece buzdolabı, çamaşır makinesi (düşük sıcaklıkta), bilgisayar gibi az elektrik tüketen cihazlar çalışmaya devam etmekte.

Mevcut sistem gündüzleri şu şekilde çalışmakta, panellerden güneş altında 2000 watt gelirken (termosifon, su pompası, buzdolaabı açıkken 2500watt tüketim olduğunda) 500 watt akülerden destek almaya başlayıp ilgili cihazların çalışması bittiğinde tüketim düşünce boşalan aküleri doldurmaya devam etmektedir. Panellerde üretim tüketimi tam karşılıyorken akülere dokunulmamaktadır.

1 adet klima satın aldım. Rüzgarlı bir bölge olduğundan bunun için ilaveten 2 kw rüzgar türbini bağlatmayı düşündüm.

Ancak bu rüzgar türbini gündüz gece farketmeksizin çalışıp ortalama bir değerde elektrik üretirken evde çalışan diğer cihazların ihtiyaç duyduğu ilave elektriği önce akülere uğramadan (önce aküleri doldurmadan) direkt ilgili elektrikli ev aletine yönlendirmek mümkün müdür ?

Aküler gündüz güneş panelleri üzerinden doldur boşalta yeterince maruz kalıyor, bir de rüzgar gülü üzerinden doldur boşalt yaşasın istemiyorum. Bunu sağlamak mümkün müdür ? Mümkünse ilave bir cihaz gerekli midir ?

Not: evde Şebeke elektriği/hattı mevcut değildir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benzer bir yazlık yerim var çok daha küçük ölçekte. 2 adet 12V 190Wh panelli. Sadece ışık ve şarj işine yarıyor. Çünkü akü 60Ah LFP. Şebeke yok ama gelmek üzere, direkler göründü, dikilmelerini bekliyorum. Bir ara ben de 400-500Wh rüzgar gülü ile geceleri takviye yapmayı düşündüm fakat ışın garibi benim orada gündüz rüzgar oluyor akşamları genelde esmiyor. Akşamleyin ihtiyaç olacağından vazgeçtim. Siz madem gündüz panellerden besleme yapabiliyorsunuz, rüzgar gülü panel çıkışından da panellere paralel bağlantı yaparak sistemi bezlemeniz mümkün. Bu arada rüzgar gülü alternatörü AC akım verir, regülatör ile DC'ye çevirilerek aküler şarj edilir. Akülere uğramasın dediğiniz pek mümkün değil. Paneller için de durum aynıdır. Çünkü panelin önünden bir bulut geçse, gölge oluşsa verim yerlerde. Aynı şekilde rüzgar gülü de sürekli ve düzenli bir rüzgar olmayacağından o da doğrudan beslemek için uygun olmayacaktır. Sistemde sürekli dalgalanmalar sonucu cihazların arızalanması uzun süre almaz! O sebeple mecburen aküleri şarj etmek gerekir ki invertör aküden istediği gücü düzenli bir şekilde alabilsin. Aküler yüzde 30-40 seviyelerine düşmüyorsa akülerin eskimesi endişe ettirmez. Sonuçta ya aküler ya cihazlar arızalanır. Birini tercih etmek lazım.

internette aküsüz inverter diye araştırma yaparsanız, göreceğiniz tüm inverterler ac 230 volttan aşağıya çalışmıyor ve nerdeyse hepsi ges ler için dizayn edilmiş. 48 volt rüzgar gülü iş görmez. olurya "para benim sanane" dediniz ( sakın yanlış anlamayın) 220 volt veren bir rüzgar gülü yaptırdınız, yine verim alamazsınız. çünkü rüzgar sabit hızda esmiyor.

Akülere önümüzdeki günlerde ölçüm yaptıracağım içlerinden 2-3 tanesinde performans düşüklüğü olabilir, duruma göre servise yollayıp yenilemek gerekebilir. Aküleri kullanmaya devam.

Rüzgar türbini olarak tesup 3kw düşünüyordum olumsuz yorumlar şikayetler almış başını gitmiş. İstabreeze marka 2 kw lık bir rüzgar türbini ve 48 volt kontrol kartı var onu yöneldim. Aküler üzerinden İnverter bağlantısı yapılacak.

Asıl önemlisi türbinin kurulması olacak. Bağlanacak klima 18000 lik max 10 amperlik cihaz. Bir aksilik iptal fikir değişikliği olmazsa önümüzdeki ay sistem kurulmuş olacaktır.

İlerleyen süreçte çalışma performansını yetip yetmediğini paylaşırım. Yorumlar için teşekkür ederim.

ayarım bozuldu şimdi biraz sesli düşüneyim.
birincisi şu akü olayı bir yığın akü marka modeli var. ben olsam stasyoner aküler var, hani şu forkliftlerde kullanılan. istediğin voltta ve amperde üretiyorlar. hem sadece gözler bozuluyor ve tamiri mümkün. akü değişimi yerine tamiri mümkün.
ikinci olay rüzgar gülü tekneler için küçük bağ evleri için iyi ama ev olayında ciddi sorunlar var küçük kalıyor. fiyatlara baktım hiçte ucuz değiller. onun yerine vertikal bir düzenek altına da düşük devirli 5 kw alternatör takarım. rüzgar estiği sürece 220 volt enerjim var ve araya da gücüne göre bir redresör girerim akülerimi extradan şarj eder. yani attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer bence.

bunlar benim sesli düşüncelerim, hoşunuza giden tarafını alırsınız hoşuna gitmeyen tarafını da görmezden gelirsiniz.

ayarım bozuldu şimdi biraz sesli düşüneyim.
birincisi şu akü olayı bir yığın akü marka modeli var. ben olsam stasyoner aküler var, hani şu forkliftlerde kullanılan. istediğin voltta ve amperde üretiyorlar. hem sadece gözler bozuluyor ve tamiri mümkün. akü değişimi yerine tamiri mümkün.
ikinci olay rüzgar gülü tekneler için küçük bağ evleri için iyi ama ev olayında ciddi sorunlar var küçük kalıyor. fiyatlara baktım hiçte ucuz değiller. onun yerine vertikal bir düzenek altına da düşük devirli 5 kw alternatör takarım. rüzgar estiği sürece 220 volt enerjim var ve araya da gücüne göre bir redresör girerim akülerimi extradan şarj eder. yani attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer bence.

bunlar benim sesli düşüncelerim, hoşunuza giden tarafını alırsınız hoşuna gitmeyen tarafını da görmezden gelirsiniz.
Selamlar, benim size bir sorum olacak, uc kw ruzgar türbini aldim, şarj kontrol cihazindan akulere bagladim ama sarj ettigini düşünmüyorum, sistemim çalışsın diye 4 adet 340 watt lik gunes paneli ile besledim, güneş panelleri 7.2 kw invertere bağlı, hem evi besliyor hemde inverterden 4 adet 12 volt 100 amper jel aküyü sarj ediyor. Gece olunca güneş panelleri sarji kestiginden bari rüzgar ile aküler sarj olur diye umuyorduk oda olmadi. Akuler sabaha kadar yetmiyor, sabah gunes dogmadan bitiyor, sonra öğlende anca dolup inverter elektrigi sisteme açıyor, biz bu ruzgar türbinini nasil aktif hale getirebilriz, bir oneriniz varmi?

Selamlar, benim size bir sorum olacak, uc kw ruzgar türbini aldim, şarj kontrol cihazindan akulere bagladim ama sarj ettigini düşünmüyorum, sistemim çalışsın diye 4 adet 340 watt lik gunes paneli ile besledim, güneş panelleri 7.2 kw invertere bağlı, hem evi besliyor hemde inverterden 4 adet 12 volt 100 amper jel aküyü sarj ediyor. Gece olunca güneş panelleri sarji kestiginden bari rüzgar ile aküler sarj olur diye umuyorduk oda olmadi. Akuler sabaha kadar yetmiyor, sabah gunes dogmadan bitiyor, sonra öğlende anca dolup inverter elektrigi sisteme açıyor, biz bu ruzgar türbinini nasil aktif hale getirebilriz, bir oneriniz varmi?
güzel insan, o işleri ben değil en iyi @Mustafa KABADAYI ve @rsimsek ustalar anlar.

Merhaba hayırlı forumlar.

2 kw 48 volt rüzgar gülü satın almayı düşünüyorum ancak kafamı karıştıran bir sorun var.

Bağ evimde 8 güneş paneli 8 adet 48 volt bağlı 100a jel akü ve 5kw tomatech inverter mevcut. Halihazırda bu sistemle gündüzleri buzdolabı,pc, elektrik süpürgesi gibi az elektrik tüketen cihazların yanında termosifon bulaşık makinesi gibi daha yüksek güç tüketen cihazları çalıştırabiliyorum.

Ancak akşamları güneş üretimi olmadığından aküler üzerinden sadece buzdolabı, çamaşır makinesi (düşük sıcaklıkta), bilgisayar gibi az elektrik tüketen cihazlar çalışmaya devam etmekte.

Mevcut sistem gündüzleri şu şekilde çalışmakta, panellerden güneş altında 2000 watt gelirken (termosifon, su pompası, buzdolaabı açıkken 2500watt tüketim olduğunda) 500 watt akülerden destek almaya başlayıp ilgili cihazların çalışması bittiğinde tüketim düşünce boşalan aküleri doldurmaya devam etmektedir. Panellerde üretim tüketimi tam karşılıyorken akülere dokunulmamaktadır.

1 adet klima satın aldım. Rüzgarlı bir bölge olduğundan bunun için ilaveten 2 kw rüzgar türbini bağlatmayı düşündüm.

Ancak bu rüzgar türbini gündüz gece farketmeksizin çalışıp ortalama bir değerde elektrik üretirken evde çalışan diğer cihazların ihtiyaç duyduğu ilave elektriği önce akülere uğramadan (önce aküleri doldurmadan) direkt ilgili elektrikli ev aletine yönlendirmek mümkün müdür ?

Aküler gündüz güneş panelleri üzerinden doldur boşalta yeterince maruz kalıyor, bir de rüzgar gülü üzerinden doldur boşalt yaşasın istemiyorum. Bunu sağlamak mümkün müdür ? Mümkünse ilave bir cihaz gerekli midir ?

Not: evde şebeke elektriği/hattı mevcut değildir.
Maksimum güç için 10 metre/saniye üzerinde rüzgar hızı istiyor.
Evde bütün cihazları direk çalıştıramazsınız.
Rüzgar hızı anlık değiştiği için dalgalanma olur cihazlarınız bozulabilir.
Minimum rüzgar hızı altına düşmüyorsa rüzgar hızı maksimum gücün onda biri çıkışından küçük olan cihazlar direk çalıştırılabilir.

1667873174398935.jpg

Teşekkürler sağolun 🤗
güzel insan, rüzgar gülleri genelde teknelerde kullanılan modeli piyasada. 12/24 volt modelleri var. ama şehir yaşamı için olanlar çok verimli değil. genellikle yapanlar 220 volt üzerine yapıyorlar (res olanlar sanırım 3 faz üzerine) yani vertikal bir bir modifiye alternatör daha sağlıklı geliyor bana. diğer taraftan 12/24 volt olan rüzgar gülleri tekne modeli oldukları için (eşdeğer olarak görüyorum) akü desteği şart ve rüzgar hızı epeyce önemli. bunlar benim kişisel fikirlerim. işin mühendislik kısmı beni aşar.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri