Rüzgar esince dükkan havalandırma fanı ters dönüyor ve öyle devam ediyor

.. motorun arızalı olabileceği ve kontrol edilmesi gerektiği önceki mesajlarda belirtildi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar, yazdığım soruna gelen cevaplar karşısında gerçekten afallamış durumdayım.
Yinede sorun kendimdedir, her halde iyi soramadım, iyi anlatamadım diye düşünerek tekrar şöyle yazayım.
Bir AC elektrik motoru neden ilk kalkış ivmesi manuel olarak el ile veya haricen başka bir kuvvet ile (Rüzgar vs gibi) hangi yöne verilir ise, motor neden o yöne doğru çalışmaya devam eder ? AC Motorların dönmesi gereken belli bir yönü yok mudur? Bu terse dönme durumunu , elektrik, elektronik müdahale ile nasıl engelleyebilirim ? Atıyorum mesela diyot koysam araya vs gibi.
Mrb ustam senin motorun kondansatörü bozulmuş.değiştir düzelmesi gerekir.Neden?:bir fazli yardimci sargili kondansator kalkışlı motorlarda bu durum olabiliyor.ruzgar ilk hareketi hangi yone verirse o yone döner.kondansator arizali ise yardimci sargiyi besleyeme ve ana sargi beslemesi ile o yonde donmeye devam eder.
Dikkatli olmak kaydıyla test edebilirsin:ilk kalkış yönunu elinizle belirleyin çevirin ve motora enerji verin çevirdiğiniz yonde donecektir.

Mrb ustam senin motorun kondansatörü bozulmuş.değiştir düzelmesi gerekir.Neden?:bir fazli yardimci sargili kondansator kalkışlı motorlarda bu durum olabiliyor.ruzgar ilk hareketi hangi yone verirse o yone döner.kondansator arizali ise yardimci sargiyi besleyeme ve ana sargi beslemesi ile o yonde donmeye devam eder.
Dikkatli olmak kaydıyla test edebilirsin:ilk kalkış yönunu elinizle belirleyin çevirin ve motora enerji verin çevirdiğiniz yonde donecektir.
Teşekkürler. Yarın bunu deneyeceğim. Mantıklı cevabınız için teşekkürler tekrar.

Kondansatör varsa kondansatörü değiştirip öyle deneyin.

saygılar

Muhtemelen kondansatör bozuk değildir. Düşük güçlü AS. motorlarda karşılaşılan bir durumdur. Defalarca denedim, kalkınma anında motor mili dönme yönünde titrerken ters yöne tornavida/pense gibi aletle hareket ettirince o yönde dönmeye/çalışmaya devam etmektedir

Arkadaşlar merhaba. Dükkanımda ki Aksiyel havalandırma fanı (220V - monofaze - kondansatörlü ) kuvvetli bir rüzgar esince ters istikamete dönüyor ve dışarıdan havayı alıp içeri üflemeye başlıyor. Rüzgar bitince bile böyle dönmeye devam ediyor. Eğer fişi çekip durmasını beklersem ve tekrar takarsam ancak o zaman doğru yöne dönmeye başlıyor. Bu durumu önleyecek bir şey yapabilir miyim?
Döner alan oluşturmakta zorluk yaşanıyor. İlk kalkınma anında manuel moment etkisi ile hangi yöne dönerse o şekilde devam ediyor.
Yardımcı sargı ve/veya kondansatörde sorun var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri