Röleli Çıkışlı Plc Hk.

Arkadaşlar bi konuda yardiminiza ihtiyacim var. Çalışmış olduğum işyerindeki 3 makinada logo 230rc plc vardı. Bunun role konakları zamanla takılı kalmaya başladı. Biz de delta dvp 14ss2 plc ile değiştirdik. Fakat bu makina 8 saatte yaklaşık 4500 defa ve 5 saniye içinde bütün çıkış kontaklarini aç kapa yaptigi icin ilave modülün çıkışının bir tanesi aynı arıza verdi. Bizde boşta çıkış vardi. Aktarma yaptık. Plc çıkışıni 24vdc 4 kontakli küçük roleler ile cektirdik. Buna rağmen 3 ay gibi kısa bir zaman içinde böyle bir arıza verdi.
Röleli plc çıkışları çok fazla aç kapa yaptığı için bunu yapıyor olabilir mi?
Ayrıca aynı program ile röleli plc yi transistor çıkışlı plc ile değiştirebilir miyiz?

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Cok hizli ac kapa yaptigi icin ariza yapiyor rolelerin yuk cikislarina 2 amp diyot takar saniz omurleri uzar yada transistor karti alip plcden transistor karta tetikleme verin yuku cikisa baglayin transistor cikisli plc fikriniz bence olumsuz olur zira transistor cikisli plc nin transistor cikislari cok fazla guclu deyil ariza verir resimdeki tansistor karti isinizi gorur 3 amp kadar yuk cekebiliyor fiyati 120 tl civari ekonomik cozum ariyosaniz role cikisina diyot takin boylece kontaklari meme yapip takili kalmaz

Ekli dosyalar

• 20171203_115356.jpg
    20171203_115356.jpg
    310.4 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Ustam diyodu plc ile role bobini arasına mi takmaliyim.? 1N4007 uygun mudur?Zaten biz plc çıkışından fazla akim çekmek istemiyoruz. Sadece 24vdc 4 kontakli roleyi çekecek kadar akim yeterli bunu da plc çıkışı yeterli olur diye düşünüyorum.
Burda çok hızlı ve fazlaca aç kapa olduğu için plc içindeki rolenin kontağı çabuk bozuluyor.
Transistorlu plc bu hız da çalışabilir mı? Daha önce hiç transistorlu plc kullanmadım.

Hayir oyle deyil role nin yuke bagli kontak cikisina baglicaksin yonunu hatirlamiyorum ancak dikatle izle normalde diyot bagli deyilken kontaklarda kucuk kivilcimlar olur diyotu baglayinca kivilcimlasma olmaz nedeni ise kontak biraktiginda bagli bulundugu bobinden ters polarizasyon geliyor kontaga buda cabuk bozulmasina neden oluyor diyot engelliyor yani uctan gelen polarizasyonun kontaga ulamasini engelle (not role ile dc 24 dc akim yuk suruyorsan uygula ac akimda ise yaramaz )

Transistorlu plc bu hizda calisir ancak cikislari cok guclu deyil bozulabilir en sagliklisi araya onceki msj soyledigim karttan alip takmak

Moderatör tarafında düzenlendi:
Oncelikle tesekkur ederim Anladım usta Bu dediginizi plc çıkına yapsam role bobini üzerinden plc enerjiyi kestiği anda geri polariteyi engellenmek için, bu şekilde plc içindeki rolenin kontagini korumuş olmazmiyim. Böylelikle takılı kalma sorununu çözebilir miyiz?

Ayrıca makinalarla yeni plc takıldığı için yeni yatırım yapıldı .bahsettiginiz transistor kartini şimdilik yönetim kabul etmez.bundan dolayı farklı alternatif yol düşünüyorum.

Plc rolesine denemedim hic ben direk surdugum roleye uguladim oldu sende arada role yoksa yapabilrsin sikinti cikarirmi onu bilemiyorum yanliz

Ustam şimdi bende plc cikisinda schneider in RXM4AB1BD kodlu roleleri mevcut.
Screenshot_20171205-080126.png

Söylemiş olduğunuz diyodu bu role bobinine ters polaritede bağlayıp denemek istiyorum. Teşekkür ederim.

Diyotun bir ucunu com bagla digerini yuk cikisina yonunu hatirlamiyorum ama kivilcimlasma kesildigi zaman dogru yon odur

bahsetmıs oldugun röle sistemi plc ye takılan harici role nin a1 ve a2 uclarına baglanarak role uzerınde olusan yuksek gerilimleri tekrar gnd ye veya eksiye aktarılmasını saglar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri