röle yerine mekanik olmayan

Kardeş neden bir ara elemana gerek duyduğunuzu anlamadım.... Röleyi çektirdiğiniz sinyali bir direnç(R1) üzerinden transistörün beyz ucuna bağlayın, aynı zamanda beyz ucunu başka bir direnç(R2) üzerinden şaseye bağlayın bu iki direncin değerlerini uygun seçtiğiniz taktirde istediğiniz voltajda tetikleme gerçekleşir.
---Örneğin R1 için 10 K bir direnç ve R2 direnci yerinede 20 K Potansiyometre kullanırsanız tetikleme noktasını ayarlayarak bulabilirsiniz.
---Birde diyakları araştırın yanlış bilmiyorsam Diyak belli voltaja kadar yalıtkan oluyor. o voltaj aşıldığında iletime geçiyor.

Transistör tetiklemesini,gerilim belirli bir noktaya geldiğinde tam sürmek istiyorum.Biliyorumki ör; base gerilimi 7v olan bir trans 2-3-4 v.da iletime başlar bunu istemiyorum.Hemde trans. tam sürülmez,işte belirli bir gerilimde base gerilimini tam yada fazla vererek trans.ı tam sürmek ve sistemi rahatlatmak.Mevcut uygulamam röle ile devam ediyor.2 direnç uygulamasında trans.ı tam süremem.
İşin aslı;yaklaşık 1,5 yıldır Rüzgar enerjisi ile elk. üretme üzerine yoğun çalışıyorum.İlk başladığımda W=VXI formülünden başka bir şey bilmiyordum ama çok şükür kendi gayretlerim sonucu şu anda sert rüzgarda 700 watt üreten ve Ş.Ü.ni kaldırıp yerine shont basit regüle devresi ile(yüksek akım)264AH. kapasiteye kadar üretimi kontrol altında tutabilen shont regüle yaptım.Bu arada bu forumda ŞEF kullanıcı isimli Saygı değer dostum Mehmet beyle yakinen tanışırım.Evet şu anda yaptığım % 100 kendi tasarımım olan alt.ün max.üretim gücü 3kw. ve 70dv/dk.da 11AH tam kısa devre akımı 65 dv.de ise 80 watt üretim alıyorum.Bu yüzden yüksek akımla çalıştığımdan yağtığım Şarj ünitelerindeki gayem bu yüksek akımları tabiri caizse maşa kullanarak darlington trans.lara yaptırıyorum.İşte röle yerine comparator v.b. aradığımın sebebi bu.Haa aslında iş röleye kaldımı ben 2 röle(devrede başka bir şey olmadan) ile bu işi yapabiliyorum ama taa baştan söylediğim gibi röle mekanik ve ben mekanik değil yarı iletkenler ile devam etmek stiyorum.
El hasıl comparator araştırmama devam inş.Engin bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür eder hayırlı geceler dilerim.

Af edersiniz sn.Ertek68 ustam;birde diyaklardan bahsetmişsiniz.Diyaklar hk.da fazla bilgim yok ama şunu söyleyeyim;Dc akım olduğundan tristör denemem olumsuz oldu.Triyaklar ise ateşlemede yüksek gerilim(40v.gibi)istiyor yine olmadı.Zannediyorum diyaklarda bunların kardeşi gibi.Ben bu sistemde en güzeli trans.ları görüyorum.Daha o safhaya gelemedim ama kendinden regüleli alternatör planım var ve daha voltaj AC iken tristörle bu işi bitiririm.Ama yoğun çalışmamdan dolayı bu planımı uygulamak için zaman gerekiyor.Tabi yaparsam çok güzel olur.Bir alternatör düşününki direk al,sisteme tak ve çıkışları direk aküye kendi oto doldursun.Mevlam görelim neyler.Saygılar

Sn. malisert32....
Öncelikle şunu söylemeliyimki elektroniğe tam olarak hakim değilim. Bir zamanlar hoby olarak uğraşmıştım.
Ama sanırım yapmak istediğinizi şöyle yapabilirsiniz..
--Önceki mesajımda bahsettiğim iki direnç olayında Transistör yerine Tristör kullanırsanız istediğiniz voltajda tam iletken hale geçer. Tristörlede istediğiniz Darlington transistörü sürebilirsiniz...
Ayrıca çalışmalarınızdan ötür tebrik ederim. Eğer çalışmalarınızı resimli olarak burada paylaşabilirseniz. Konuya merakı olan arkadaşlara faydalı olacaktır. Kim bilir belki damlalar birikir göl olurda Yerli Rüzgar Türbünümüzü kendimiz yaparız.

Sn.Ertek68;Hocam istediğim voltaj altında trans.ı kapatmak amacıyla tristörü nasıl söndüreceğim.Malum devrede dc akım devam ediyor.
R.Enerjisi faaliyetlerimi resimlerle paylaşmak isterim ama bu forumun acemisi olduğumdan daha foto yüklemeyi bile bilmiyorum.İnş.ilerde paylaşım yaparım.Hayırlı akşamlar

yaklasık 10 yada 15 yıl once cıkan yenı nesıl gto trıstorler vaar onlarda ıstedıgın yerde kesıme sokabılırsın bıde onaları dene

Sn.Ertek68;Hocam istediğim voltaj altında trans.ı kapatmak amacıyla tristörü nasıl söndüreceğim.Malum devrede dc akım devam ediyor.
R.Enerjisi faaliyetlerimi resimlerle paylaşmak isterim ama bu forumun acemisi olduğumdan daha foto yüklemeyi bile bilmiyorum.İnş.ilerde paylaşım yaparım.Hayırlı akşamlar
Kardeş yanlış hatırlamıyorsam aşağıdaki gibi oluyordu;
Tristörün Geyt ucuna hem bir direnç üzerinden + veriyorsun hemde diğer dirençle şaseye asıyosun. iki direncin ve geyt ucunun birleştiği noktadaki potansiyel + ise (ayarlamaların sonucu yükselen tetikleme voltajından ötürü) Transistör tetikleyecek, Tetikleme sinyali(+) kesildiğinde, Şaseye asdığın diğer direnç üzerinden oradaki potansiyel - olacağından Transistör kesime gidecek.
Sen yinede bir araştır...

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Zaten akşam (LM6339P)komparatoru çalıştırdım ve sevmedim,istediğim gibi(röle gibi)değil..Yani tristörü söndürmeyi başarırsam röle yerine tristör iyi gider.Ayrıca devrede güç trans.larını iptal edip amperajı yüksek tristörlerle çalışmak daha güzel olacak.Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda deneyeceğim inş. gto tristörüde araştıracağım.Aslında en güzeli alternatörden fazları AC indirip akü yanında tristörle işi halletmek.Eksiğim aktarma (kollektör)bilezikleri 2 adet yapmıştım,bunu faz sayısına göre çoğaltıp indirmek en garantisi.Böyle olursa çözüm seçeneklerim çoğalacaktır.Hayırlı günler

Uzun uğraşlar sonucu geldiğim nokta;1=Dc akımda tristör ile çalışırken,DC akım dalgalı ise gate akımı kesince tristör yalıtıma geçtiğini gördüm.Malum bizim sistemler düşük dv.de genelde dalgalı akım verir.2=Şimdiki sistemimde akımı AC olarak 3 faz aküye kadar indirdiğimden elimdeki 1400v-160A tristörler ile her faza 1 tris. kullanıp bunlardan aldığım + çıkışı,altda doğrulttuğum(1200A diyot grubu ile)diyotların - çıkışı ile beraber 2,5-3 kw. kapasiteli rez. telini yük olarak shont çalıştırıp şarjı durdurmak.Bana göre büyük tristörlerde dalgalı DC.de kesime giderse tek trisle bu işi görmek daha kolay olacak.Deneyip sonucu paylaşacağım inş.

Bu gün kesin sonucu aldım.Piyasada satılan 35A. köprü diyotlar doğrultmayı frekanslı(dalgalı)yapıyor ve tristör gate akımını kesince sönüme gidiyor.Benim kullandığım 1500V-200A. hızlı diyotlarla alternatör çok düşük dv.de bile tristör gate akımını kesince sönüme gitmiyor.Benim gibi tristör söndürmeye uğraşan arkadaşlara tavsiyem köprü diyotlarla doğrultma yaparlarsa sadece gate akımını kesip-açma ile şahane bir anahtar yapabilirler.Ne olur,tristör çıkışına yuksek UF kond. ile tam doğrultma yapıp işleme devam edilir.Köprüler kalitesizdir diye akıla gelebilir,orjinal İtalyan yapımı 35A köprüylede denedim frekans var.Zaten tristör sönümü için frekans istiyorsak mesele kalmıyor.Ama tam doğrultma yapmak isteyipde devrede tristör kullanmayacak arkadaşlara kesinlikle hızlı diyot,Ultra fast diyot gruplarını öneririm.Hayırlı akşamlar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,193
Son üye
Kronoss

Yeni konular

Geri