Röle Eşdeğeri Elektronik Devre???

Herkese merhabalar. Röle gibi çalışabilen bir elektronik sistem tasarlamam gerekli acilen. Bildiğimiz gibi rölede selenoidin iki bacağına elektrik uyguladığınız zaman karşısındaki iki bacağı iletime geçirir. Bu tarz bir sistem lazım bana. Ancak önemli bir farkla, RÖLE MÜHÜRLEME sistemi gibi çalışacak.

Nedir röle mühürleme? Normade röledeki selenoidin bacaklarına elektriği verirsiniz, selenoid karşısındaki iki bacağı iletime geçirir. Elektriği kesersiniz, bacakların iletimi de kesilir. Ancak RÖLE MÜHÜRLEME ile bu işlemi yaptığımızı varsayalım, bir PIC bacağından transistör ile röle sürüyorsunuz, bacağa 5V uygulayıp hemen geri çekiyorsunuz. Röle kendini beslemeye başlıyor ve bundan sonra sistemin elektriği kesilene kadar kendi içerisindeki iki bacaktaki iletimi koparmıyor. Elektriği keserseniz, bacaklar tekrar eski haline, yani açık konuma geçiyor.

Bunun benzeri olarak bildiğim tristör sistemi bulunmakta. Eşdeğer devreleri ile birşeyler yapmaya çalışsam da ne fayda.. Bir türlü çalıştıramıyorum. Ya yanlış bağlıyorum birşeyleri (ki yüksek ihtimal) ya da eşdeğer devre diye tabir edilen bir NPN bir PNP transistörle kurulan devrelerde bir hata var.

Acilen lazım. Basit olarak tekrarlarsam, anahtarlama devresi istiyorum. Transistör gibi düşünürseniz, Base bacağına 5V'u verip çekiyorsunuz (sürekli 5V'ta tutmuyorsunuz), bundan sonra collector ve emitter bacakları sürekli iletimde kalıyor. (Transistör tabii ki böyle çalışmıyor sadece yapmak istediğim şeyi açıklayıcı olsun diye bilinen bir elemanla örneklemeye çalıştım :) )

Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ediyorum.

Size de merhaba Sayın Canavarovski90

Bahsettiğiniz bağlantı transistörlerde mandallama diye tabir edilen devredir. Buradan yanıtlayabilen ve püf noktalarını izah edebilen birçok arkadaşımız bulunmakta. Siz nasıl bir bağlantı yaptığınızı da yazarsanız hatanız daha kolay anlaşılabilir. NPN de emiter baza bağlanmalı biçiminde aklımda ama bazı PNP gibi sistem farklılıklarında değişik uygulamalar gerekmekte.
Tabi bu sistemi Pic e yazdığınız programla da halledebilirsiniz.
Başarılar dileriz..

Bu denli hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

O zaman sistemimi biraz daha açayım. En başta PIC kapalı. Elimde iki uçlu bir sarsıntı sensörü var. Hareket edince iki ucunu birbirine temas ettiriyor. Basit bir zımbırtı açıkçası :) . Bu hareket ettiği anda, bahsettiğiniz mandallama sistemi devreye grirsin ve PIC açılsın istiyorum. Dediğiniz gibi aslında PIC programıyla çok rahat halledilebilir bir konu. Ancak ana sıkıntı en başta PIC'in kapalı olması :)

Örnek devre olarak da aşağıdaki devreyi uyguluyorum ve GATE yazan girişe 5V verip çekiyorum. MT1 ve MT2 uçlarının sürekli kısadevrede kalması gerekli değil midir?
MT2 - 5V'a bağlı
MT1 - sırasıyla led ve 100 ohm ile toprağa bağlı.
PNP olarak BC558
NPN olarak BC547 kullanıyorum
QmOQXmyPP-AbRGy6928NITgquA9EPEEv1OsLruD0CvjazrMhng.jpg

Rica ederim
Bu devrenizi uzmanların yorumlaması ve çözüm üretmesi uygun olur.
Pic i başlangıçta kapalı tutmak zorunda değilsiniz, siz bilirsiniz. Tek giriş alması ile programınızı başlatabilirsiniz. Bu konuda sorun varsa program için de yardımcı olunabilir.
NPN ile komple de halledilebilir olmalı. Senkronizasyon problemi için bir kondansatör veya bobinli bir ekleme yapılabilir.
NPN de emiter çıkışının aynı zamanda bazı da beslemesi ile hallolması beklenir sorununuzun ama yine aynı mantığı çift transistör ile kombine edebilirsiniz.
Başarılar dileriz.

Tekrar teşekkürler. Pic'in açık kalmaması gerekiyor. Şart bu, keşke değiştirebilsem.
NPN'de bazı emiterden beslemeyi denedim. BC547'de işe yaramıyor. Direk kapanıyor transistör bazdan 5V'u çekince.

Çift transistör kombinesi nedir acaba. Ayrıca bahsettiğiniz kondansatör ve bobin ilaveleri nasıl yapılabilmektedir?

Tekrar tekrar teşekkürler.

Rica ederim
Kondansatör ve ya bobinli kombinasyonları uzmanların açıklaması beklenir. Belki pratik olarak uygun olmayabilir ve ya başka uygun çözümler olabilir.
Çift transistör dediğim; Bir transistörü bazına bahsettiğiniz devamlı olmayan, tetikleme girişini bağlarsınız.(NPN, BC108 vb) Kollektörü de beslemede olur. Bunun emiteri diğer NPN nin bazında olur. Bu diğer transistörün kollektörü yine beslemede olur ve siz çıkışı emiterden alırsınız aynı zamanda da birinci transistörün bazını beslersiniz. Gerekli dirençler vb eklenmeli.
Yalnız NPN ve PNP senkronizasyonu eğer uyum için ise uzman arkadaşların bilgi vermesi çözüm sunar die düşünüyorum. Tabi zamanlama devrelerine de bakın. Ve de tetiklemeli flip flop devrelerine. Değişik flip floplar bulunmakta;bir sinyal ile bir pozisyoda, tekrarı ile diğer pozisyonda.. Eğer belirli bir zaman çalışması gerekiyorsa zamanlayıcı uygun olabilir.
Başarılar dileriz.

Tekrar teşekkür ederim cevap için. Bahsettiğiniz Npn bağlantısı nasıl olmalıdır?

Rica ederim
NPN için bu biçimde düşündüm. Pam Beasant ın Tübitak tan yayınlanan basit elektronik kitabında da bu biçimde anlatılıyor diye hatırlıyorum.
Tabi size uygun flip flop devresi direk sonuca gidecektir.
Uzman arkadaşların dahil olması ile dienç, gerekirse kondansatör vb değerler verilerek size devre çizilebilir.
Başarılar dileriz.

Olayı tam olarak anlamadım ancak piyasada yarı iletken röleler var.
DCP00887.jpg

SSR SOLID STATE RÖLELER

soli1.jpg

Çıkışı terslemenin yoluda NOT kapısı oluşturmak.

transistorlu-degil-kapisi.gif

Benim kafamı karıştıran noktalar elektrik olmadığı halde konumunu koruyacakmı?

Röle mühürleme olayı yarı iletkenlerede yapıla bilinir.

Devrenin röleli şekli yayınlanıp yarı iletkenli şekli istenseydi daha mantıklı olurdu.

Olayda sorun yaratan nokta transistörlerin sızıntı akımları ise onuda dirençlerle veya diyotlarla halletmek gerekir.

Herkese merhabalar. Röle gibi çalışabilen bir elektronik sistem tasarlamam gerekli acilen. Bildiğimiz gibi rölede selenoidin iki bacağına elektrik uyguladığınız zaman karşısındaki iki bacağı iletime geçirir. Bu tarz bir sistem lazım bana. Ancak önemli bir farkla, RÖLE MÜHÜRLEME sistemi gibi çalışacak.

Nedir röle mühürleme? Normade röledeki selenoidin bacaklarına elektriği verirsiniz, selenoid karşısındaki iki bacağı iletime geçirir. Elektriği kesersiniz, bacakların iletimi de kesilir. Ancak RÖLE MÜHÜRLEME ile bu işlemi yaptığımızı varsayalım, bir PIC bacağından transistör ile röle sürüyorsunuz, bacağa 5V uygulayıp hemen geri çekiyorsunuz. Röle kendini beslemeye başlıyor ve bundan sonra sistemin elektriği kesilene kadar kendi içerisindeki iki bacaktaki iletimi koparmıyor. Elektriği keserseniz, bacaklar tekrar eski haline, yani açık konuma geçiyor.

Bunun benzeri olarak bildiğim tristör sistemi bulunmakta. Eşdeğer devreleri ile birşeyler yapmaya çalışsam da ne fayda.. Bir türlü çalıştıramıyorum. Ya yanlış bağlıyorum birşeyleri (ki yüksek ihtimal) ya da eşdeğer devre diye tabir edilen bir NPN bir PNP transistörle kurulan devrelerde bir hata var.

Acilen lazım. Basit olarak tekrarlarsam, anahtarlama devresi istiyorum. Transistör gibi düşünürseniz, Base bacağına 5V'u verip çekiyorsunuz (sürekli 5V'ta tutmuyorsunuz), bundan sonra collector ve emitter bacakları sürekli iletimde kalıyor. (Transistör tabii ki böyle çalışmıyor sadece yapmak istediğim şeyi açıklayıcı olsun diye bilinen bir elemanla örneklemeye çalıştım :) )

Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ediyorum.

transistörler yerine tristör kullanın, zaten yapmaya çalıştığınız şey de tristör..
Transistörlerle yapacaksanız, base'lerine direnç bağlayın, yükü de üst tarafa alın, sorunsuz çalışması lazım, çalışmaması söz konusu olamaz.

Size de merhaba Sayın Canavarovski90

Bahsettiğiniz bağlantı transistörlerde mandallama diye tabir edilen devredir.

Mühürleme demek doğru olur, mandallama daha çok telsizcilikte kullanılan bir tabir.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri