Röle ile motor kontrolü (YARDIM EDİN)

arkadaşlar merhaba, devreyi l293d ile kurdum, 4017 ile kontrol ettim, tam istediğim gibi oldu, görseli yüklüyorum, eğer çalışır derseniz uygulamaya geçeceğim? cevaplarınızı bekliyorum.

UNTITLED.png

Simülasyonda çalıştıysa uygulamada da %99 çalışacaktır.

Bence önce projeboard üzerinde kurup test edin. Motorarınızın gücü ne kadar? Eğer akımı yüksek ise entegre bu gücü vermeyebilir?

Aslındaböyle bir robot el projesini servolarla yapmak daha mantıklıdır ama dc motorla ne zaman nerede duracağı bilinmez.

Motor akımınız maksimumda nedir?

Simülasyonda çalıştıysa uygulamada da %99 çalışacaktır.

Bence önce projeboard üzerinde kurup test edin. Motorarınızın gücü ne kadar? Eğer akımı yüksek ise entegre bu gücü vermeyebilir?

Aslındaböyle bir robot el projesini servolarla yapmak daha mantıklıdır ama dc motorla ne zaman nerede duracağı bilinmez.

Motor akımınız maksimumda nedir?

çizimdeki dc motorlar yerine direkt servo motor koyabilir miyim? yoksa onun için ayrı sistem mi kurmak gerek? motorların 500mA den fazla çekeceğini sanmıyorum.

Servo ayrı bir sistem içerisinde birden fazla sargı vardır farklı şekilde sürülürler.

500 ma i geçmeyecekse sorun yok. geçecekse L283B kullanabilirsiniz.

Benim aklıma takılan nokta eğer bir robot el türü proje düşünüyorsanız ve bu parmakları motorla hareket ettirecekseniz örnek veriyorum bu el bir nesneyi kavrayacak ve nerede duracağı belli olmayacak. Kavradığı nesne parmak tam kapanmadan parmağı durduracak buda motorun dönmemesi demektir.

Motorun dönmemesi sargılarının daha fazla akım çekmesine neden olacaktır.

Bunu şöyle deneyiniz. Mesela elinizdeki kullanmayı düşündüğünüz motor 12 voltluk olsun. Güçlü bir güç kaynağı yada aküye bağlayınız bağlarken motora seri ampermetre de takınız normal çalışmada akımı okuyunuz. Daha sonra motorun milini elle durdurup akımı tekrar okuyunuz.

Buraya iki ölçümü yazın bakalım ne çıkacak.

Servo ayrı bir sistem içerisinde birden fazla sargı vardır farklı şekilde sürülürler.

500 ma i geçmeyecekse sorun yok. geçecekse L283B kullanabilirsiniz.

Benim aklıma takılan nokta eğer bir robot el türü proje düşünüyorsanız ve bu parmakları motorla hareket ettirecekseniz örnek veriyorum bu el bir nesneyi kavrayacak ve nerede duracağı belli olmayacak. Kavradığı nesne parmak tam kapanmadan parmağı durduracak buda motorun dönmemesi demektir.

Motorun dönmemesi sargılarının daha fazla akım çekmesine neden olacaktır.

Bunu şöyle deneyiniz. Mesela elinizdeki kullanmayı düşündüğünüz motor 12 voltluk olsun. Güçlü bir güç kaynağı yada aküye bağlayınız bağlarken motora seri ampermetre de takınız normal çalışmada akımı okuyunuz. Daha sonra motorun milini elle durdurup akımı tekrar okuyunuz.

Buraya iki ölçümü yazın bakalım ne çıkacak.

bunu deneyeceğim fakat yapmak istediğim kol sadece parmakları açıp kapatacak yani bir cisim tutmayacak belirli bir miktar kapatıp aynı miktar açacak ve bunu kısır döngü halinde tekrarlayacak, bu yüzden motorda zorlanma olmayacak, bu arada devreyi en sonda paylaştığım görselde ki gibi kurarsam çalışır mı?

Şu an iş nedeniyle şehir dışındayım bu pc de proteus yok olsaydı simüle eder yorumlayabilirdim. Dilersen proje dosyasını ekleyiniz belki diğer arkadaşlar bakıp yorum yapabilir.

Ben ancak haftasonu proteus olan bir pc ye geçebilirim. Simülede görmeden yorum yapamam.

Devre ile ilgili ters dönme koşulunu gerçekleştiriyor mu? Bağlantı tek yönde çalışabilir ancak ters dönme için ikinci pine voltaj gelmelidir. Bunu 4017 ile nasıl yapacaksınız tam anlayamadım.

Şöylemi ,

Q0 dan Q4 e kadarki çıkış pinleri motorları bir yönde çalıştırıp parmakları kapatacak Q5 - Q9 da motorları ters yönde çalıştırarak parmakları açacak doğrumu?

4017 ye gelen pals sinyalleri ve süresi çok önemli.Motorların nerede duracağını belirleyecek.

Şu an iş nedeniyle şehir dışındayım bu pc de proteus yok olsaydı simüle eder yorumlayabilirdim. Dilersen proje dosyasını ekleyiniz belki diğer arkadaşlar bakıp yorum yapabilir.

Ben ancak haftasonu proteus olan bir pc ye geçebilirim. Simülede görmeden yorum yapamam.

Devre ile ilgili ters dönme koşulunu gerçekleştiriyor mu? Bağlantı tek yönde çalışabilir ancak ters dönme için ikinci pine voltaj gelmelidir. Bunu 4017 ile nasıl yapacaksınız tam anlayamadım.

devre ileri ve ters yönü tam anlamıyla simülasyonda gösteriyor. 4017 entegresinin ilk 5 çıkışını l293 motor girişlerinin birinci pinlerine bağladım, diğer 5 çıkışınıda motor girişlerinin ikinci pinine yani ters yön pinine bağladım, yani ilk 5 sinyalde motorlar sırayla bir yönde dönüyor, yine aynı sırayla ikinci 5 sinyalde ters yönde dönüyor ve tekrar başa dönüyor, 555 devresindeki potansiyometre ile de hız ayarı yapabiliyorum,

Şöylemi ,

Q0 dan Q4 e kadarki çıkış pinleri motorları bir yönde çalıştırıp parmakları kapatacak Q5 - Q9 da motorları ters yönde çalıştırarak parmakları açacak doğrumu?

4017 ye gelen pals sinyalleri ve süresi çok önemli.Motorların nerede duracağını belirleyecek.

kesinlikle doğru.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri