röle çektirememe sorunu??

normal calışıyor bigi gorunuyor ne transistorde nede direncde bi sorun yok preteusda kullandıgın role modelini degiştirmeni tavsiye edebilirim ancak, preteusdaki butun elemanlar simulasyonda calışmıyorlar belki sorunun o olabilir neyse ekte senin koydugun resimin proteusda hazırlanmış hali var bide bunu indir bak belki hatanı bulabilirsin.

Ekli dosyalar

• role.rar
    33.2 KB · Görüntüleme: 28
Devreler güzel çalışıyor.Butona devamlı basınca röle açıp kapatıyor.
Yazdığın programın özelliği mi yoksa proteus un yanıltması mı?
Flip flop gibi.
normal calışıyor bigi gorunuyor ne transistorde nede direncde bi sorun yok preteusda kullandıgın role modelini degiştirmeni tavsiye edebilirim ancak, preteusdaki butun elemanlar simulasyonda calışmıyorlar belki sorunun o olabilir neyse ekte senin koydugun resimin proteusda hazırlanmış hali var bide bunu indir bak belki hatanı bulabilirsin.

flasorlu calışma programın ozelligi. aslında yanılsamaya mahal vermemek için ikisatır bişey yazsaydım olurdu ama usengeçlik işte hazır bi program vardı onun için boyle oldu kusura bakmayın.

Son düzenleme:
ya çok enteresan.. acaba yanlış bi baglantı mı yapıyorum.. bi iki dakkasını ayırabilcek biri bi röle baglantısı yapıp proteusta, ekleyebilir mi? oynatmak üzereyim:( :)

arkadasim ben bu sizin cizdiginiz devreyi workbench de denedim 1 kohmluk direncle normal calisiyor

her şey olması gerektiği gibi,ama bir türlü çalışmadı nedense..

@mobilspy
senin eklediğin devredeki gibi elemanların yerleşimi,sadece röle modeli farklı..eve gidince ilk işim onu değiştirmek olacak,umarım sorun hallolur...

röle ve röleye paralel bağlı direnci transistörün emiterine bağlamayı düşündünmü.bi dene istersen

tavsiyelerde bulunan herkese teşekkürler...
ama mobilspy nin aklına gelen beni kurtardı..proteus kullandıgım modelde sorun çıkarıyormuş..
devreyi gerçeklerken bir sorunla karşılaşmam inşallah..aksi bir durumda solugu yine burda alacağım:)
herkese iyi çalışmalar....

tavsiyelerde bulunan herkese teşekkürler...
ama mobilspy nin aklına gelen beni kurtardı..proteus kullandıgım modelde sorun çıkarıyormuş..
devreyi gerçeklerken bir sorunla karşılaşmam inşallah..aksi bir durumda solugu yine burda alacağım:)
herkese iyi çalışmalar....
sorunununuz cozumunde karsilastiginiz cozume mutlaka devreyi gerceklestirirkende dikkat ediniz.gerceklestirmedede ayni ozellikte role kullanirsaniz hicbir sorunla karsilasmazsiniz.ayrica burada size yardimci olmaya calisan arkadaslar adina size tesekkur ederim cunku sorunun giderildigini vede sorunun ne oldugunu bizimle paylastiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,229
Son üye
MUSA12

Yeni konular

Geri