Psu'nin boşta akım çekmesi

Testlerde bir anormallik gorunmuyor.

Ilk once seri lambayi kaldirip yuksuz bosta deneyin. Sonra 24 volt lamba ile yukleyin en son nikel krom tel ile test edebilirsiniz.

Her test asamasinda voltaj ve akımları takipte olun.

Psu nun maksimum gucune yaklasmayin. %80 i gibi kapasitede kalin. Ilgili kanalın maksimum kapasitesi psu nun degil.
12v 18a yazıyor dışında ama çıkıştaki hızlı diyot 16 amperlik,10 ampere kadar yükleyeyim mi?
P.s belirttiğim şema kendi şeması değil ama pfc ve hızlı diyotların değerleri hariç bütün komponentler aynı.

Ben olsam kademe kademe test ederdim. Birden yüksek akım çekmemek lazım.

Önce bir kaç amper , sonra 4-5 amper yavaş yavaş 10 ampere kadar gidilebilir. Normal bir pc güç kaynağı 12 voltta 10 amperi çok rahat verebilmeli. Bir durum varsa sigortası atar. Yinede dikkatli çalışın derim.

Ben olsam kademe kademe test ederdim. Birden yüksek akım çekmemek lazım.

Önce bir kaç amper , sonra 4-5 amper yavaş yavaş 10 ampere kadar gidilebilir. Normal bir pc güç kaynağı 12 voltta 10 amperi çok rahat verebilmeli. Bir durum varsa sigortası atar. Yinede dikkatli çalışın derim.
Sigorta sorun değil hocam yeter ki mosfetleri ele almayalım:) Yarın test eserim dediğiniz gibi,çok teşekkür ederim.

Mosfetlerin de gitme riski var. Girişteki seri lambanın gücünü arttırıp denemelere devam edebilirsiniz. 200 watt takıp mesela.

Mosfetlerin de gitme riski var. Girişteki seri lambanın gücünü arttırıp denemelere devam edebilirsiniz. 200 watt takıp mesela.
Olmadı başka psu alırım,nasılsa bu tip eski güç kaynakları pahalı değil. Casper win 400 ps güç kaynağı yukarıdaki şema ile aynı olma ihtimali var mı,benim psu ile casper in dış etiketleri aynı? Benimki pro2000,belki daha önce karşılaşmışsınızdır diye soruyorum.
Benim pro2000

Ekli dosyalar

• images (9).jpeg
    images (9).jpeg
    22.5 KB · Görüntüleme: 4
  • images (8).jpeg
    images (8).jpeg
    26.9 KB · Görüntüleme: 4
Karşılaşmadım. Birbirinin aynısı gibi görünüyor.

Testlerde bir anormallik gorunmuyor.

Ilk once seri lambayi kaldirip yuksuz bosta deneyin. Sonra 24 volt lamba ile yukleyin en son nikel krom tel ile test edebilirsiniz.

Her test asamasinda voltaj ve akımları takipte olun.

Psu nun maksimum gucune yaklasmayin. %80 i gibi kapasitede kalin. Ilgili kanalın maksimum kapasitesi psu nun degil.
12.33v- 0a
12.12v- 1.7a
12.05v- 3a
12.00v- 5a
11.86v- 8a
Hepsinde 10 dakika beklettim, test emniyet lambasını çıkararak yapıldı. Mosfetler tahminen 40-45 derece fazla ısınmadı.
Galiba düzgün çalışıyor üstad,ne dersiniz?

Cok iyi. Duzgun calisiyor. Gule gule kullanin.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri