Projektör Topraklama Gerekli Mi?

Merhabalar,

Evimin bahçesine Horoz marka led projektör taktırmıştım. Geçen gün bakarken projektörün üç adet elektrik kablosu olduğunu farkettim. Biri topraklama içinmiş fakat projektörü bağlayan usta projektöre topraklama hattı çekmemiş kablo boşta. Topraklama kablosunun ucuna 2.5 mm bakır kabloyu bağlayıp diğer ucunu kıvıra kıvıra rezistans misali yuvarlak iç içe geçen halkalarla çapı 10-15 cm civarına getirip 50-60 cm toprağı kazıp gömsem olur mu? Projektör bahçe zemininde, zemin de toprak. Yada hiç bağlamasak da oluyor mu toprak hattını, ustayı aradım ona gerek yok dedi.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektriğin gittiği her yere topraklamada gitmelidir.Evde kaçak akım şalteride mut-
laka olmalı.Tablodada topraklama yapıl-
mış olmalı.Tablodan ,topraklı kablo çek-
mek en uygun ve ucuz çözümdür.Ustanız,
eksik ve hatalı iş yapmış.Verdiği akılda
yanlış.

Merhaba, aslında gövdesi metal olan her cihaz topraklanmalıdır. Ancak ülkemizde maalesef söz konusu lamba olunca otomatik olarak ikili kablo çekiliyor. Yalnızca faz ve nötr için. Hatta şofbeni topraksız çalıştıran ustalar(!) bile var.
Topraklanmasını istiyorsanız toprağa topraklama kazığı çakıp kazıktan 2.5mm2 NYA kabloyu projektörün boştaki kablosuna bağlayabilirsiniz. Ama elektrikten anlamıyorsanız ustayı arayın o yapsın. Elektrik işi şakaya gelmez. Ve evinizin sigorta kutusunda kaçak akım koruma rölesi olursa çok daha iyi olur.

Ekleme: Veya mesafe çok uzun değilse çektiği 2x1.5 kabloyu 3x1.5 ile değiştirsin ama elektriği aldığı yerde topraklamanın olması gerekiyor. Projektör için ayrı bir topraklama kazığı da biraz gereksiz gibi. En mantıklısı enerji aldığı noktada topraklama varsa kabloyu 3x1.5 yapmak

Merhabalar,

Evimin bahçesine Horoz marka led projektör taktırmıştım. Geçen gün bakarken projektörün üç adet elektrik kablosu olduğunu farkettim. Biri topraklama içinmiş fakat projektörü bağlayan usta projektöre topraklama hattı çekmemiş kablo boşta. Topraklama kablosunun ucuna 2.5 mm bakır kabloyu bağlayıp diğer ucunu kıvıra kıvıra rezistans misali yuvarlak iç içe geçen halkalarla çapı 10-15 cm civarına getirip 50-60 cm toprağı kazıp gömsem olur mu? Projektör bahçe zemininde, zemin de toprak. Yada hiç bağlamasak da oluyor mu toprak hattını, ustayı aradım ona gerek yok dedi.
En doğrusu projektör için çektiğiniz prizi ve priz hattını topraklı ile değiştirin. Pano da topraklama var olduğunu düşünerek söylüyorum bunu.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Arayayım gelip bir kablo daha çeksin o zaman topraklama için. Forumda gezerken farkettim ki taktığı kaçak akım rölesi de teknik olarak yanlış. 300mA KAK, Sayacın önüne takılıyormuş yangın riski için, sayaçtan sonra daire girişine de 30mA takılıyormuş insan koruması için. Usta daire girişine sadece 300mA taktı.

Onuda 30 mA olarak değiştirmeli.Hatta,o
ustayıda değiştirmeli.;)
Kesinlikle katılıyorum fakat ustanın iyi olup olmadığını bizlerin ilk başta anlaması çok güç. Elektrik dağıtım şirketi panoyu mühürlemeye onaylamaya geldiğinde bunu problem eder mi? KAK 30 mA olacak der mi, sanki bu usta o kısımda da çamura yatacak 300 mA KAK elimizde kalacak gibi.

Sayaç tablosunda 300 mA ( selektif tip ol-
mak zorundadır ! ) ,konuttaki 30 mA olur.
Bunun dışındaki uygulamayı,enerji tedarik-
çi şirket kabuletmez.

En azından enerji tedarik şirketi onaylamazsa değiştirmek zorunda kalır. Öteki türlü farketmez felan diyor. Şimdi daire girişine 30mA sayaç girişinede varolan 300 mA olanı mı bağlatmalıyım? Selektivite olayı varmış bir de şuan daire girişine takılmış olan günsan 300 mA 0.1 sn yazıyor. Selektivite nasıl olacak? Daire girişi de mi 0.1 sn olmalı?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri