Priz ve Çamaşır Makinesi Sorunu

ozdsmt

Üye
Merhaba;

Çamaşır makinesi düne kadar gayet iyi çalışıyordu ancak dün itibariyle sıkma programına alamadığımızı fark ettim hatta hiç bir programda çalışmıyordu ledler yanıyor program geçişlerinde tepki veriyor ancak çalışmaya başlamıyor. Sonrasında temizlik amacıyla makineyi söktüm ve su sıkma pompasının içini temizledim topladım. Prize taktığımda yine hiç bir programda çalışmadı. Su pompasına dışarda elektrik verdim çalışıyordu sorunun o olmadığı belli oldu.

Sonrasında her zaman takılı olduğu priz dışında farklı bir prize taktım makine çalışmaya başladı. Diğer prize takıyorum ledler yanıyor ama çalışmaya başlamıyor. Makinenin çalışmadığı prize saç kurutma makinesi taktığımda saç kurutma makinesi çalışıyor.

Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1-Priz nötrü gevşek olabilir,hat takip edilip kontrolü yapılır.
2-Priz kontakları gevşek olabilir ,prizi değiştirmeniz önerilir.
3-Priz hattında yukarıdaki sebeplerden ya da başka sebepten voltaj düşümü olabilir ,ölçümü kontrolü yapılması gerekir.
Ayrıca makinenin enerji kablosu ve fişide kontrol edilmeli .Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri