Power TV bataryasının özellikleri

czm

Üye
Bir yerde karşıma çıktı bu konu. Şöyle ki bildiğiniz gibi Toshiba idi galiba power tv yapan. Elektrik kesintisinde 2 saate yakın(belki daha kısa emin değilim tahmini) tv çalışmaya devam ediyor.

Bana bu tv bataryasının içeriği. Yani lityum batarya mı yoksa mangan fosfat mı kullanılsa daha iyi olur? Bu türlerin avantajı, dezavantajları nedir?

Bilgisi olan var ise değerli meslektaşlarım, abilerim, büyüklerim acil fikirlerinizi, bilgilerinizi bekliyorum...

yardımcı olan olmadı ama ben parti parti bulduklarımı paylaşayım belki birilerinin işine yarar.
ingilizce kaynak Toshiba launches battery-operated REGZA 19P2 television set in Japan by VR-Zone.com
sıkıntı şu oluyor biraz magazinsel kalıyor bilgiler teknik bilgilere ulaşamıyorum.

3-4 gündür araştırıp duruyorum elle tutulur bir bilgi yok.

İon, fosfat, mangan bunlardan birinin tercih edilme sebebi nedir? uzun ömürlü mü? yoksa maliyet mi?
teknik bir bilgiye ihtiyacım var.

bu arada bataryalar için güzel bir kaynak belki bilmeyenler vardır veya meşhur da ben yeni gördüm ama malesef bu da ingilizce:
http://batteryuniversity.com/learn/

Batarya seçimini etkileyen kriterler şunlardır:

1.Ağırlık başına enerji çıktısı(W/kg)
2.Fiyat
3.Teknoloji.
4.Güvenilirlik,uygulanabilirlik.
5.Ömür garantisi,sürdürülebilir uzun ömür.

Kurşun-asid tipler ağır,ağırlık başına enerji çıktısı daha düşük,buna karşın ucuzdur.Araçlarda,emergency sistemlerde,telekominasyon sistemlerinde,ups'lerde,ucuz el fenerlerinde kuru(Jel) ve sulu tipleri yaygındır.Güvenilirlik ve ömür garantisi de orta seviyededir.

Ni-cd tipler güvenlik ve istikrarlı çalışmanın,uzun ömrün hedeflendiği yerlerde,uçaklarda,yeraltı tünellerinde çalışan vagon çekici motorlarda,vb.yerlerde ağırlık ve enerji çıktısı,kurşun-asit tiptekilerden çok fazla olmasa da uzun ömür,güvenli ve uzun çalışma süresi,istikrarları nedeniyle pahalı olsa da tercih edilirler.

Lityum-iyon tipler ağırlık başına enerji çıktısı yüksek olduğu,diğer tiplere göre hafifliği nedeni ile elektrkli otomobil,laptop pc,cep telefonu gibi yerlerde ağırlık başına yüksek watt. çıkışı verdikleri için, pahalı olmasına karşın tercih edilirler.

Mangan fosfatlı tipin yaygın bir yeniden şarj edilebilir batarya türü olmadığını biliyorum.

Tüm batarya türleri: Rechargeable battery - Wikipedia, the free encyclopedia linkindedir.

Ben tv üreticisi olsam crt(tüplü) tip tv'lerde ucuz ve yaygın olarak kullanılan kuru(jel)tipte kurşun-asid akü kullanırdım.Çünkü hem tv'de boş yerin fazla olması ve maliyetin de(Tüplü tv'ler nispeten ucuzlamıştır.) fazla da artmaması amaçlı olarak.Lcd veya led lcd'lerde mutlaka ileri teknoloji gerektiren ve daha az yer kaplayan,li-iyon tipten daha hafif olan li-iyon polimer veya lityum sülfür gibi tiplerinden daha uygun olanını, pahalı olmasına rağmen tercih ederdim.Lcd'ler ayrıca nispeten daha dar bir iç alanla sınırlı olduğundan, burada bataryanın sızdırma yapmadan güvenli çalışması,devreleri tehdit etmeden çalışabilmesı de,fiyat,ağırlık/enerji çıktısı değeri de dikkate alınarak seçilmesi gerekir şeklinde düşünüyorum.

teşekkür ederim binbaşı fikrin yol gösterici oldu.
Lityum iyon batarya, her hücresi 3.7V nominal voltaja sahip şarj edilebilir batarya türüdür.

· Ortalama 200 watt saat / kg enerji yoğunluğuna sahiptir.
· Yaklaşık 1000 kere tekrar dolum yapılabilir.
· Kendinden boşalma oranı düşük, verimliliği yüksektir.
· Hafıza etkisi yoktur.
· Doğal dengeye etkisi düşük düzeydedir.
· Isıya dayanıksızdırlar, kontrolsüz kullanıldığında patlama risk vardır.

Lityum demir fosfat batarya, her hücresi 3.3V nominal voltaja sahip şarj edilebilir batarya türüdür.

· Ortalama 200 watt saat / kg enerji yoğunluğuna sahiptir.
· Isıya duyarlılığı azaltılmış, patlama riski en aza indirilmiştir.
· Tekrar doldurulabilirlik sayısı kurşun asit akülerin on katıdır. (2000'den fazla)
· Hızlı şarj ve deşarj olabilme özelliğine sahiptir. (1C'de şarj ve deşarj, 2000 kere tekrar dolumdan sonra %80 kapasite)
· Yüksek deşarj oranı 10C'dir.
· Şarj konusunda geniş bir toleransa sahip olsa da elektronik devre kullanılmalıdır.
· Li-Ion'lardan 2 kat ağır ve büyüktürler.
· Geniş çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir (-10? to 60?)
· Ağırlıkları, kurşun asit bataryaların ağırlıklarının yarısından daha azdır.
· Lityum kobalt ve lityum mangan kimyalarından daha güvenlidir.
· 30V'a kadar fazla şarjda, kısa devre testinde, 130?'ye kadar sıcak şok testinde patlama/yanma riski yoktur.
· Doğal dengeye zararları azdır.

Lityum mangan oksit batarya, her hücresi 3.7V nominal voltaja sahip şarj edilebilir batarya türüdür.
· Çalışma voltajı yüksektir. (her hücresi 3.7V)
· Yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir.
· Şarj ve deşarj performansı iyidir.
· Yüksek güvenilirliğe sahiptir.
· Çalışma sıcaklığı aralığı geniştir.

bunlar da benim araştırmalarımdan bulabildiklerim. Genel kültür bağlamında şunu da söyleyebilirim bir kaynaktan okuduğuma göre; mangan ülkemizde yokmuş ve 10milyon$ tutarında ihraç yapılıyormuş.

asıl merak ettiğim mangandan yapılsa bir batarya nasıl olabilirdi, olabilirdi derken iyon polimerden/iyon bataryadan ne gibi farkları olurdu. ve de maliyet hesabını yapabileceğim bir yer biliyor musunuz?

tekrar teşekkür ediyorum.

araştırmalarım sonucu bataryalar ile ilgili bulduklarımı paylaşmaya devam ediyorum...

---Li-Ion pil hücrelerinde gerilim 4.26V’u aşmamalıdır. Eğer bu değer aşılırsa oldukça tehlikeli bir şekilde piliniz patlar ve içerisindeki kimyasalla hava ile temas edince alev alıp yanabilir. Genelde maksimum 4 – 4.11V civarında şarj işlemi kesilir. Ayrıca Li-Ion pilleri kullanırken en düşük gerilimede dikkat etmek gerekir. Bir Li-Ion pil hücresinde gerilim bir kere 3V’un altına düşerseo hücre bir daha şarj edilemeyek şekilde zarar görebilir.

---Eğer ince bir tasarım gerekiyorsa o zaman prizmatik lityum-iyon hücreleri tercih ediliyor. Ama tabi ki bu incelik yanında sağladıkları enerjiye kıyasla daha yüksek bir fiyat etiketi getiriyor.

---Şarj için pilin artı kutbundan kapasitesinin yarısı kadar bir sabit akım veririm, azami gerilime ulaşınca gerilimi sabitlerim. Ve akımı yavaş yavaş düşürerek şarja devam ederim gibi basit bir mantık doğru ama Li-Ion pillerde şarj ve deşarj işlemlerinde birkaç noktaya dikkat etmek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
129,360
Kullanıcılar
451,845
Son üye
MeMuHeK

Yeni konular

Geri