Power Supply Güç Hesabı

Dversion

Üye
Kendime 600W bir güç kaynağı tasarlamayı düşünüyorum lakin internette gördüğüm 400W-500W power supllylarda güç nasıl hesaplanıyor mantığını biraz anlatabilir misiniz?

volt ve amperi çarparak.
mesela 30v 20a güç kaynağı yaparsan 30.20=600VA elde edersin. VA diyorum, W demyorum. Ama W ile VA da birbirine çok yakın. sen onu 600W varsay;)

klasik güç hesabını biliyorum power supply larda +3.3V, 5V,12V,-12V gibi voltaj çıkışları olur ve şu an gördüğüm power supply da 600W
voltan değeri +3.3V olan çıkışın akımı 28A 3.3*28=92.4W yapar yani üstünde 600W yazıyor ama bu hesaptan çok düşük çıkıyor bu yüzden farklı bir hesabı var mı diye burada soruyorum

Diger voltaj degerlerininde guc hesabi yapip hepsini topladinizmi?

12 volt 5 volt... ?

Diger voltaj degerlerininde guc hesabi yapip hepsini topladinizmi?

12 volt 5 volt... ?
O kısmımı atlıyorum diye düşündüm de şu vericeğim örnekleri inceler misin hocam
şu ilk foto 500Wlık bir power supply a ait burda gördüğünüz üzere 5V*20A=100W ve 3.3*24A=79.2W sadece 5vluk ve 3.3vluk girişler 179.2W ortaya çıkarıyor diğer girişleri hesaba katarsak 677.8W ediyor. Yani +12V -12V ve 5Vsb güç hesabı normal 5v ve 3.3 voltun güç hesabında bi farklılık var çözemedim.

Bu ise 850Wlık hem 12 volt tekli hem de 12volt çoklu olan bir power supply

burada da aynı problem var 5V ve 3.3V luk çıkışlar güç hesabının matematiğe uymuyor şu aynı power supply ın zaten çoklu 12V modunda hiçbir yer güç hesabındaki matematiği sağlamıyor onu da anlamadım zaten

Şöyle soyleyeyim,

Bu guc kaynaginin ilgili voltajlardan verebilecegi maksimum değerler girilmis bu etiket bilgilerine. Zaten dikkat ederseniz nominal değerler degil ibaredeki akimlar maksimum olarak belirtilmis.

Ornek 12 volt ve 5 volttan nominal gucleri cektiginizde maksimum amper değerlerini alamazsiniz.

3.3 volt 12 volt akim cekmeye basladiginizda diger voltaj kanallarindan alabileceginiz guc duser.

Bir cesit ortak paylasim gibi bir mantik var.

Bu akımları nasıl ayarladıklarını sorabilir miyim doğrultucu ve trafo ile 12v 5 v u sağlayıp taş direnç mi koyuyorlar ucuna

Her voltaj icin smps trafosunun cikisinda ayri bir sarim var

Her voltaj icin smps trafosunun cikisinda ayri bir sarim var
Teşekkürler yardım için hocam bu trafo dönüşüm olayını biliyorumda sarım oranından gerilimi indirip akımı arttırma olayını da kafama yatmayan kısım şu bu power supplyın gücünü belirleyen bir anlamda malzeme kalitesi mi oluyor bu kablo kaliteli yüksek akım çeker dolayısıyla gücü arttırır şeklinde mi oluyor?

Trafolarda cikis voltaji sargilarinda,

Sipir sayisi cikis voltajini , sarilan telin capi gececek amperi sagliyor.

Örnek vermek gerekirse

5 volt 20 amper icin 2 mm2 lik telden 20 sipir sariliyor
12 volt 20 amper icin 2mm2 lik telden 42 sipir sariliyor.

5 volt 10 amper icin 1 mm2 lik twlden 20 sipir sariliyor
12 volt 10 amper icin 1 mm2 lik telden 42 sipir sariliyor.

Bu değerleri sadece ornek olsun diye verdim gercekte kac sipir kaclik tel kullanolacagi hesaplanmasi gerekmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri