Plexiglas kutu içindeki sunta malzemeyi dışardan algılama

Okulda eğitim amaçlı yapmış olduğumuz projede plexiglas malzemeden yapılmış bir magazin(dikdörtgen prizma şeklinde kutu) var.Magazine, suntadan yapılmış 10x10 boyutunda tahtaları üstten diziyoruz.Sistemde 3 adet piston var. birinci piston magazinin altındaki tahtaları itip sıkıştırıyor. İkinci pistona bağlı olan matkap bunları deliyor. 3. piston da delinen tahtaları bir kutuya itiyor. Magazinin içindeki tahtalar biterse bir sensörle bunu PLC'ye haber verip sistemi durdurmak istiyorum.Bunun için nasıl bir sensör kullanmalıyım? Plexiglas şeffaf 4mm kalınlığındaki kutunun dışına bir sensör koyup,plexiglası görmeyip, içindeki sunta tahtayı görebilecek bir sensör varmıdır?(Kullanacağım sensör eğitim amaçlı olacağı için en ucuzundan olmalı)
Ya da magazinin içindeki tahtaların bittiğini farklı bir şekilde haber vermesini sağlayacak fikri olan var mı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Pleski şeffaf olduğndan optik sensörleri kullanabilirsiniz sanırım en ucuzu 2 malzemeden oluşan karşılıklı led (lazer) ve ldr çiftidir. Led sürekli yanacak tahtalar bitince ldr led ışığı ile tetiklenecek. Yanyana getirilip de yansıma ile de denenbilir fakat pleksi bi miktar yansıma yapar.

Cisimden yansımalı optik sensörle denedim. Fakat bu sensör plexiglası görüyor. Demek istediğiniz sensör bu mu?
Pleski şeffaf olduğndan optik sensörleri kullanabilirsiniz sanırım en ucuzu 2 malzemeden oluşan karşılıklı led (lazer) ve ldr çiftidir. Led sürekli yanacak tahtalar bitince ldr led ışığı ile tetiklenecek. Yanyana getirilip de yansıma ile de denenbilir fakat pleksi bi miktar yansıma yapar.

Evet ir alıcı verici, bir de pleksiye "0" dayayıp deneyin yansıma görüyor mu, şayet sorun yok ise, ahşap bloklar varken yansıtır bitince yansıtma z... işinizi görebilir.
Sensörden kastınız, led ldr çifti sözüm ise bildiğiniz led yerine lazer de kullanmak mümkün ve ldr, ışın/ışık ldr ye düşünce tetiklenecek.

Salı günü bir de sıfır dayayıp bakıcam. Teşekkürler.

Bugün optik sensörü denedim. Plexiye çok yaklaştırıp, üzerindeki pot'un mesafesini de kıstığımda plexi içindeki tahtayı algılattım. teşekkür ederim.

Ben aslında karşılıklı yapmanızı tavsiye ediyordum ilk mesajımda, işinize yaramasına sevindim.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri