Plcde tekrarlayan işlemler?

Arkadaşlar merhaba. Bir program yazmam gerekli. Durum şu şekilde. Bir tane olay var bu ekrandan seçilecek. Bu olayın gerçekleşmesi 3 şarta bağlı. Örneğin 1. Şart arka arkaya 3 kez gerceklesmeli(belirli sürelerle) sonra ikinci şarta geçiş yapilacak o da 2-3 kez gerceklesip 3. Sarta geçecek bi da aynı şekilde. Sonra o durum gerçekleşmiş olacak. Bunu nasıl yapabilirim?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sen hiç acıklayıcı olmamıssınki ne isdedigini hiç anlamadımm

Arkadaşlar merhaba. Bir program yazmam gerekli. Durum şu şekilde. Bir tane olay var bu ekrandan seçilecek. Bu olayın gerçekleşmesi 3 şarta bağlı. Örneğin 1. Şart arka arkaya 3 kez gerceklesmeli(belirli sürelerle) sonra ikinci şarta geçiş yapilacak o da 2-3 kez gerceklesip 3. Sarta geçecek bi da aynı şekilde. Sonra o durum gerçekleşmiş olacak. Bunu nasıl yapabilirim?
Selam şartları saydırıp datalatını alıp istediğin değer kaçsa karşılaştırma komutu kullanarak bir sonraki aşamaya geçebilirsin örnek inc veya cnt ile meydana gelen oluşan şartı saydırıp istediğin Değere gelince bir sonrraki aşamaya geçip istediğin bitleri çalıştırabikirsin veya giriş çıkışları

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,

Temel prensip olarak 3 farklı şekilde olabilir.
Bunlar kullanacağın ekipman üreticisinin bu yapıları destekleyip desteklememesine, komut seti vb çeşitlerine göre değişir.
>>
1.si ve en temel olanı bir önceki mesajda Cihan_Bursa'nın bahsetteği gibi bir datayı her adımda artırmak veya değer atama ile yapacağın işlem numarasını belirtmek. Bu işlem numaralarına göre daha önceden oluşturduğun işlem birimlerini, fonksiyonlarını vb. yürütmek.
>>
2.si eğer çalıştığın kontrolcü Structured Text (ST) dilini destekliyorsa
CASE veya IF, ELSIF yapıları ile adım adım yürütebilirsin oluşturduğun işlem birimlerini veya fonksiyonları.
>>
3.sü eğer çalıştığın kontrolcü SFC (Sequential function chart) dilini destekliyorsa yapacağın işlem akışını planladıktan sonra, kutucuklar halinde belirtip adım geçişleri dallanmaları, adım çalışma şartları, çalışınca bu birim ne iş yapacak gibi komutları oluşturabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri