PLC yeni başlıyorum

Öncelikle kolay gelsin. Ben PLC öğrenmek istiyorum fakat nereden başlamalıyım bilmiyorum. Sorularım şunlar:
PLC nedir nasıl çalışır
PLC nasıl programlanır
PLC markadan markaya değişir mı
Ve bilmem gereken neler var.

Şimdiden teşekkürler iyi forumlar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PLC , fabrikalardaki üretim bölümlerinde veya makinelerin kontrolü gibi işlemlerin denetiminde kullanılan otomasyon cihazıdır. Ana hatlarıyla dört bölümden oluşur
Merkezi işlem birimi cpu
Bellek birimi ram rom eprom
Giris birimi In
Çıkış birimi out
Normal bilgisayarların aksine PLC'leri biraz farklı çalışır pc ye göre birçok giriş ve çıkışı (I/O) vardır. Avantajı elektriksel gürültülere(manyetik etki parazit vesaire) , sıcaklık farklarına ve mekanik darbelere karşı dayanıklı tasarlanırlar. Farklı markanın PLC'leri kendilerine göre bir işletim sistemi yüklerler. Bu denetleyici sistem, giriş bilgilerini çok hızlı bir şekilde tarayarak buna uygun çıkışa, cevap verecek şekilde çalışır. PLC, kısa sürede daha çok ve kaliteli ürün üretme, çok düşük hata oranlarına sahip üretim yapma imkanı sağlar .Eğer yeni başlıyorsan nette çok bilgi yok iyi bi kitap alıp (önerebilirim) mantığını öğrenmek ve ladder devresini cizmekle başlamak daha mantıklı.

megep dökümanları var orada plc ile başlangıç bilgilerini öğrenebilirsin.Ama kitaptan sadece temel bilgileri öğrenebilirsin eğer prtaik yapıp kendini geliştirmezsen bunun hiç bir anlamı olmaz.PLC yazan bir otomasyon firmasında mutlaka çalışıp kendini geliştirmen lazım

Peki pratiği evde nasıl yapabilirim illaki PLC mı almam lazım

PLC öğrenmeden önce temel kumanda devrelerini, kumanda mantığını, elektrik motorları, sensörler vb konularda bilgi sahibi olman daha yerinde olacaktır.

Saygılar....

Kumanda devrelerini filan az çok biliyorum fakat okuduğum okul yeni olmasından dolayı PLC yok okulda teoride isliyoruz fakat kendimi PLC ve PIC'de (özellikle PIC'DE) geliştirmek istiyorum ne önerirsiniz.

Plc ve pic alıp yazılım yapmadan bu yazılımı makinelerde denemeden yazılımcı olamazsın. Otomasyon mühendis liği okuyup bir makine ye start veremeyenler var!Bazı şeyler pratik yapmakla gelişir insanlarda.Ben yazılımcı değilim yazılımcıların yazdıkları Plc leri devreye alırım ve o makinelerin arızalarına bakarım. Bu nedenle bir çok yazılımcı gördüm lise mezunu olup kendini geliştirmiş ve üniversite mezunlarına iş tarif edenlerle bile karşılaştım. Ama adam kendini geliştirmiş bu konuda

Kumanda devrelerini filan az çok biliyorum fakat okuduğum okul yeni olmasından dolayı PLC yok okulda teoride isliyoruz fakat kendimi PLC ve PIC'de (özellikle PIC'DE) geliştirmek istiyorum ne önerirsiniz.

İnternet üzerindeki temel örneklere çalış, daha sonra sensörlü, röleli, step motor kontrollü devreler yaptıkça ilerlersin.

Saygılar...

Plc ve pic alıp yazılım yapmadan bu yazılımı makinelerde denemeden yazılımcı olamazsın. Otomasyon mühendis liği okuyup bir makine ye start veremeyenler var!Bazı şeyler pratik yapmakla gelişir insanlarda.Ben yazılımcı değilim yazılımcıların yazdıkları Plc leri devreye alırım ve o makinelerin arızalarına bakarım. Bu nedenle bir çok yazılımcı gördüm lise mezunu olup kendini geliştirmiş ve üniversite mezunlarına iş tarif edenlerle bile karşılaştım. Ama adam kendini geliştirmiş bu konuda

Hadi pic neysede PLC alıp nasıl yazıcam???

Evde plc alıp yazsan bile kendini tam olarak geliştiremezsin.O plc yi bir makine veya devrede denemen lazım.Şuan ki imkanlarınla ancak kendini temel de yetiştirebilirsin ama pratik te eksik kalırsın bunuda bir otomasyoncu firmaya girip çıraklık yapıp montajı öğrendikten sonra yazılım da kendini geliştirmelisin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri