Plc ye baslamak isteyen ve nereden bashlayacagini bilmeyen

dacates

Üye
Selam arkadashlar benim ricam sizden bu plc yi neredn bashlayip ve nasil ogrenecegimdir daha dogrsu nasil bashlamam gerektigini bilen varsa bana yazarsa cok sevinirim ayrica programi gonderebilecek varsa cok sevinirim formda ki programlari denedim calishtiramadim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
bence bol kaynak bulabıldıgın en basıt plc ıle plc mantıgını ıyıce oturt sonrası gelır zaten ondan sonra asagı yukarı her plc yı ogrenmen kısa surede yapabılırsın ama ısrarla sunu derım bol kaynagı olan bır plc sec benım sana onerım siemens s7 200 bır suru kaynagı var ama mantıgı buradan ogrenırsen bol orneklerle felan gerısı gelır zaten sonra yolunu kendın de cızersın :)
kolay gele ......

plc'lerin ortak noktası Ladder programlama. ilk önce ladder mantığını öğren. daha sonra simulasyon programı olan PLC'leri seç. mesela siemensin PLCSim adında bir programı var. böylece donanıma ihtiyaç duymadan yazdığın programı test edersin öğrenme daha çabuk olur.

ben plc ye baslamak ıstediğim zaman bır abım bana plc den once otomatik kumandayı bıtırmemı soylemıstı. burda foofbob arkadasımızında soyledıgı gıbı once ladder mantıgını cozdukten sonra dıger butun plcler aynı. acıkcası ben s7-200,s7-300, loge ve nais le ugrasdım ladder mantıgı bılınınce plcnın bı onemı yok ama hangısı daha ıyı dıye sorarsan s7-300 programlamak digerlerine göre daha kolay.
iyi çalışmalar.

ben plc ye baslamak ıstediğim zaman bır abım bana plc den once otomatik kumandayı bıtırmemı soylemıstı. burda foofbob arkadasımızında soyledıgı gıbı once ladder mantıgını cozdukten sonra dıger butun plcler aynı. acıkcası ben s7-200,s7-300, loge ve nais le ugrasdım ladder mantıgı bılınınce plcnın bı onemı yok ama hangısı daha ıyı dıye sorarsan s7-300 programlamak digerlerine göre daha kolay.
iyi çalışmalar.

S7 300 konusuna ve arkadaşımızın abisinin tavsiyesi kesinlikle çok doğru gibi geliyor bana. İlk önce PLC den ziyade yapmak istediğiniz işlemi kağıt üzerinde akış diyagramını yaptıktan sonra PLC de program yapmaya geçmeniz daha doğru olur kanaatindeyim.

İlk önce bir kumanda devresini donanımla kendi kendinize kuramıyorsanız yazılım olayına hiç başlamayın, önce kişinin temel kumanda devreleriyle ilgili elektriksel donanım olarak
tasarlayabiliyor olması beklenir, bu yüzden temel kumanda elemanlarının çalışma prensiplerini öğrenmeniz gerekiyor, tabi bununlada bitmiyor, sayı sistemlerine hakim olmanız gerek binary ve heksadesimal sayı sistemleri, matematiksel işlemler, arkasından iyi bir dijital elektronik bilgisi boolen mantıgını kavramanız ileride PLC tarafında sorunları rahat aşmanızı sağlayacaktır, ayrıca dijital elektronikte ADC-DAC ların çalışma prensiblerini anlamanız PLC tarafında analog işlemlerle uğraşırken fayda sağlayacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri