PLC seçimi ve Program

Branxian

Üye
Ustalar merhaba,

Bir makina programlamak istiyoruz ve PLC seçiminde yardım almak istiyoruz.

PLC Siemens 300 serisi olucak ve yaklaşık 50 çıkış var ve girişlerde oldukça fazla.

Ayrıca 2 tane encoder ile kontrol yapıcaz. Bunun için hangi modeli seçsem uygundur ?

Program içinde şöyle birşey sormak istiyorum.

Makinada 2 tane AC motor var. Bunlar bir kafaya bağlı ve kafa, metal saç sarıyor.

Arada gerginlik olmaması için saç sarkıtılıyor ve bu sürekli motorun hızına göre dengede kalması isteniyor. Bunu encoder ile yapmamız isteniyor.

Bu 2 encoderı nasıl orantılayabilirim ?
Encoder metraj ölçücekmiş ona göre orantı yapıcak mışız. Yardımcı olursanız çok ama çok sevinicem..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ustalar merhaba,

Bir makina programlamak istiyoruz ve PLC seçiminde yardım almak istiyoruz.

PLC Siemens 300 serisi olucak ve yaklaşık 50 çıkış var ve girişlerde oldukça fazla.

Ayrıca 2 tane encoder ile kontrol yapıcaz. Bunun için hangi modeli seçsem uygundur ?

Program içinde şöyle birşey sormak istiyorum.

Makinada 2 tane AC motor var. Bunlar bir kafaya bağlı ve kafa, metal saç sarıyor.

Arada gerginlik olmaması için saç sarkıtılıyor ve bu sürekli motorun hızına göre dengede kalması isteniyor. Bunu encoder ile yapmamız isteniyor.

Bu 2 encoderı nasıl orantılayabilirim ?
Encoder metraj ölçücekmiş ona göre orantı yapıcak mışız. Yardımcı olursanız çok ama çok sevinicem..

merhaba Branxian

s7-300 un hangi serilerinde high speed counter var tam bilmiyorum ama sanırım hepsinde var..ayrıca sana encoder ile okuma yaarken hsc için interrupt ları kullanırsan programın daha sade ve daha anlaşılır olur.ayrıca giriş ve çıkış sayın oldukça fazla olduğundan her halikarda genişleme modulleride kullanmak zorundasın..projeyi siemens le değilde başka bir plc ile yaparsan maliyetin daha da düşer ayrıca bildirmek istedim.

Ustam maliyet önemli değil.
Sadece şu 2 encoder yardımı ile 2 motoru orantılama konusunda sıkıntılarım var.
Ayrıca verdiğin bilgiler için çok çok teşekkür ederim

Edit;

S7-200 PLC'de de kontrolü yapabilirim. Step motor kontrolü yapmıştım s7-200'de tek bilgim o.
Encoderları onda orantılama olanağım var mıdır ?

Edit 2;

Ustam başka plc tercih etmememin sebebi siemens dışındaki tüm plc'lere yabancıyım.
Programlamlarken hangi programı kullanacağımı falan pek merak edip araştırmadım.
O konuda da biraz bilgi verirsen çok sevinirm.

Yeni S7-1200 serisi PLC kullanabilirsiniz?High Speed counter CPU içerisinde mevcuttur.S7-300 e göre çok daha ekonomik olacaktır.

eğer prof bir sistem olacaksa s7300 kullanmak mantıklı s71200 de olabilir s7300 için 2 kanallı counter modül alıyorsunuz motorlarıda frekans konvertörü ile sürüp encoderler vasıtası ile hızlarını tespit edip konvertör setlerini değiştirerek aradaki gerginliği azaltmanız uygun olacaktır counter modül FM bişiydi
s7300 serisindede programın içeriğini çok bilmiyorum ama yazlım fazla oacaksa 315 CPU tavsiye ederim yanına DI DO AI AO ve FM counter modulleri koyup halledebilirsiniz

Ustam sistem fabrikaya uygulanacak ve makinanın bir bölümü PLC ile kontrol edilicek.

Bana söylenen ileride tüm makinayı PLC ile kontrol edileceği.. Bende ondan dolayı 300 serisini kullanmak istedim.

300 serisi doğru bir seçim bence s7-1200 kullanmadım henüz ama s7300 le baya bir iş yaptım genişletilebilirliği açısından s7300 cpu 315 tavsiyemdir

Teşekkür ederim ustalarım. Yardımlarınız için.
Takıldığım veya sormak istediğim birşey olursa bu konu altından tekrar sizleri rahatsız ederim :)

Hocam plc maliyeti fabrikaya oldukça fazla geldi :)

Ondan dolayı compact plc almaya karar verdik. Sormak istediğimn ben CPU313C plc alsam 2 tane encoder ile kontrol yapabilir miyim?

Hocam plc maliyeti fabrikaya oldukça fazla geldi :)

Ondan dolayı compact plc almaya karar verdik. Sormak istediğimn ben CPU313C plc alsam 2 tane encoder ile kontrol yapabilir miyim?

degerlı uye buradan sana cevap verebılmemız ıcın en azından calısma mantıgını bıze anlatabılırsın.ılerıde yapılmak ıstenenler mesela bır Scada ıle kontrol vs olup olmadıgı hakkında bılgı verırsen yardımcı olmaya calısayım
encoder ıle metraj olcme olayı ıse aslında cok basıt bır uygulama
yapacaklarınız ve ıslem surecı soyle olmalıdır.
1-encoderi ilgili yere baglayiniz .burada bazen encoder uzerine bir tekerlek filan baglaniyor bunlarida yaptiriniz
2-encoderi plc baglayiniz.daha sonra ilgili programi yazarak encoderin gonderdigi degeri okuyacak sekilde yukleyiniz
3-vede encoderi sifirlayarak belli bir mesafede ornegin 1 mm 1 cm 10 cm gibi yurutunuz
4-bu mesafedeki pals degerini not ediniz.ornegim 1mm yuruttunuz vede 12,5 pals geldi size
5-bu durumda ilk once gelen palsi okudugunuz data degerini 125 ile carparsiniz
daha sonra bu degeri 10 a bolerseniz cikan sonucta sizin milimetre cinsinden boyunuzu belirtir

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri