PLC ile proje ödevi

brsbilgin

Üye
Arkadaşalar proje ödevi alacağım. Bu ödevi yaparken PLC ile ilgili bir şeyler olsun istedim ama aklıma problem gelmiyor. Bana bu konuyla ilgili uyugn probremler sunablirmisiniz.

Teşekür ederim. Genel olarak PLC den ve sıcaklık sensörlerinden bahsetmişsin bu sensörleri ne tür bir uygulamada kullanabilirim. Bana daha çok bunun yanıtı lazım. Bir problem oluşturmalıyım daha sonra bu problemin çözümüne yönelik çalışmada bulunmalıyım. Bana şimdilik problem lazım :( Bir problem üretmenin bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim.

Selam arkadaşlar, ben guruba yeni katıldım. Sizden ricam elinde PLC'de analog input ve outputları gösteren çizim ve döküman varsa bana gönderirseniz sevinirim. Herkese selam

brsbilgin ' Alıntı:
Teşekür ederim. Genel olarak PLC den ve sıcaklık sensörlerinden bahsetmişsin bu sensörleri ne tür bir uygulamada kullanabilirim. Bana daha çok bunun yanıtı lazım. Bir problem oluşturmalıyım daha sonra bu problemin çözümüne yönelik çalışmada bulunmalıyım. Bana şimdilik problem lazım :( Bir problem üretmenin bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim.

Bahsi geçen proje herhangi bir maddeyi istenilen sıcaklık değerinde sabit tutmayı hedef almıştır. Mesela bir boya kazanı düşünün. Atıyorum bir sac üzerinde boyanın kalması için 3 saat sabit 147 derecede kalması gerekiyor. İşte PLC istediği değerleri alıyor ve aşınmaları (kontaktör vs. gibi devre elemanları) engellemek için de bir tölerans değeri alıyor. Sonra da ta daaaa ;)..

Bence güzel bir probleme bir çözüm bulduk. Problem demek de garip kaçıyor ancak neyse..

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

PLC ile yapacağın uygulamalar. Yürüyen bant üstündeki cisimleri boylara göre sııflandırma olabilir.

En basitinden Assansör uygulaması olabilir.

2 katlı otoparkın dolulluğuna göre yönlendirme olabilir.

Karışımla hazırlanacak bir malzemenin adımları olabilir.

Arkadasım benim sana onerim 4'lu yada 6'lı bir kavsakta trafik lambaları kontroludur hem yayalar hem de araclar için.

Önerileriniz için teşekür ederim değerlendirmeye alacağım.

Arkadaşım PLC ile yapabileceklerin neredeyse sınırsız diyebilirim çoğu isteğini yerine getirebilir (elektrik kontrolü konusunda) bir akıllı ev, matematiksel işlem, karma karışık bir makinayı kontrol ettirme, evinde beslediğin balıklara otomatik olarak ayarladığın zamanda yem verme suyunu değiştirme, sera da yetiştirdiğin bitkileri sulama ve yetişen bitkileri toplama gibi bir sürü şey yapabilirsin ama ne istiyorsan kendin düşünmelisin senin düşüncen daha önemli çünkü bu projeyi sen yapacaksın benim ve arkadaşlarımın verdiği örneklerden de esinlenip bambaşka bişeyde geliştirmek senin elinde. Şimdiden kolay gelsin başarılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri