PLC ile Panasonic Minas a4 Servo Sürücü Pozisyon Kontrolü

Merhaba

PWM frekansı ve voltajına göre net bir voltaj göremezsiniz, değişkenlik gösterir.
Şu durumda artık sürücünün servis tarafından incelenmesinden başka bir yol kalmadı bence
Savior Otomasyon Teknik Servisine servonuzu göndererek kontrol ettirmenizi tavsiye ederim

İyi çalışmalar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
puls ile sürmek için gerekli bağlantı uçları nedir acaba aynı sürücü için

brk + ve- uçlarını +24v ve 0v a bağlamak gerekir mi

Son düzenleme:
Merhaba nac-ila

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi 1-2-4-6 numaralı uçlardır.

1699622120426.png

24V luk Güç kaynağının gnd sini (- sini) 10 numaralı pine direkt vereceksiniz, 11 numaradan çıkan GND yi Slim rölenin A2 ucuna , slim rölenin A1 ine de +24V direk verip , bu rölenin kontaklarını kullacaksınız.

1699622211877.png

İyi çalışmalar

Merhaba ben bu başlık altındaki diğer yazıklarınızı okuyarak

plcnın q0.1 ve q0.2 çıkşlarına direnç olmadan puls 1 ve puls 2 yi bağladım. pin no3 ve 5
puls2 ve sıgn 2 uçlarını 0v a pin no 4 ve6
com+ ucunu +24v pin no 7
srv on ve com- uçlarını 0v a pin no 41 ve 29

*sadece 24V luk Güç kaynağının gnd sini (- sini) 10 numaralı pine direkt vereceksiniz, 11 numaradan çıkan GND yi Slim rölenin A2 ucuna , slim rölenin A1 ine de +24V direk verip , bu rölenin kontaklarını kullacaksınız (bu bağalntı neden peki?

Merhaba nac-ila

Aşağıdaki şekilde bağlantı yapabilmeniz için plc çıkışlarınızın 5 V olması gerekir. Eğer plcniz 24V. çıkış veriyorsa servonun pals girişlerini yakarsınız.

"plcnın q0.1 ve q0.2 çıkşlarına direnç olmadan puls 1 ve puls 2 yi bağladım. pin no3 ve 5
puls2 ve sıgn 2 uçlarını 0v a pin no 4 ve6"

Ben size bir önceki yazımda aşağıdaki resme göre 1-2-4-6 numaralı uçları bağlamanız gerektiğini belirtmiştim.

1699850758312.png

Aşağıdaki açıklamamın sebebi ise servo çıkışları NPN transistör yapısına sahiptir.Bağlantı şemasıda bu şekilde bağlantı yapmanız gerektiğini göstermektedir.
Slim röle çektirerek ve slim rölenin kontağındanda gerekirse daha güçlü kontaktör veya röle çektirerek fren i kontrol etmeniz gerekmektedir.
Servo çıkışında direkt fren kontrol edilemez. Yine çıkışı yakarsınız.

*sadece 24V luk Güç kaynağının gnd sini (- sini) 10 numaralı pine direkt vereceksiniz, 11 numaradan çıkan GND yi Slim rölenin A2 ucuna , slim rölenin A1 ine de +24V direk verip , bu rölenin kontaklarını kullacaksınız (bu bağalntı neden peki?

İyi çalışmalar

Merhaba
plc çıkışlarım 24v ise sürme şekli nasıl olmalıdır?
ayrıca servo motor um frensiz bir motor bunun içi yınede brk uçlarını bağlamalımıyım demek istemiştim

Merhaba

PLC den gelen pals ucunu direnç bağlamadan 1 numaraya
PLC den gelen yön ucunu direnç bağlamadan 2 numaraya bağla
4-6 nolu uçlara güç kaynağının GND (eksi) ucunu bağla
Sürücüde yaptığın parametre değişikliklerini (Pr02,pr40,pr41,pr42,pr4b) EEPROM a kayıt edildiğinden emin olmak için parametre değişikliklerinden sonra sürücünün enerjisini kapatıp tekrar aç ve değerin değiştiğinden emin ol.

Yukarıda bahsettiklerim den emin olduktan sonra Panaterm yazılımı ile Command Pals bilgisine bakmalısın.
Bunlara rağmen sorun çözülmez ise sürücüyü Panaterm üzerinden fabrika ayarlarına cevirmeni tavsiye ederim.

İyi çalışmalar
burda 1ve 2 nolu pin plc outputlarına bağlayın 4 ve 6 yı harici kaynak güç kaynağının gnd si ama ben anlayamadım tam olarak şimdide yanar deyince kafalar karıştı

Merhaba

Servo frensiz ise elbette fren uçlarını kullanmanıza ve bağlamanıza gerek yok.
Ben size aşağıdaki gibi kullanmanız gereken uçların ne olması gerektiğini belirttim

""Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi 1-2-4-6 numaralı uçlardır.

1699622120426.png
"""

Siz bana ;
"
plcnın q0.1 ve q0.2 çıkşlarına direnç olmadan puls 1 ve puls 2 yi bağladım. pin no3 ve 5
puls2 ve sıgn 2 uçlarını 0v a pin no 4 ve6 " yı bağladığınızı yazdınız? (pin 3 ile pin5 nereden çıktı)

Tekrar söylüyorum, eğer plc çıkışınız 24V ise siz yukarıda sizin yazdığınız gibi
pin no3 ve 5
puls2 ve sıgn 2 uçlarını 0v a pin no 4 ve6 uçlara bağlantı yaparsanız servo girişini yakarsınız. (1-2-4-6 olmalı dır)

PLC çıkışlarınız nedir? NPN mi PNP mi?
PLC çıkışlarınız 5V mu? 24V mu?
Servo modeliniz nedir? A4 diye konuşuyorum, tam modeli öğrenebilir miyim?

Merhaba

Servo frensiz ise elbette fren uçlarını kullanmanıza ve bağlamanıza gerek yok.
Ben size aşağıdaki gibi kullanmanız gereken uçların ne olması gerektiğini belirttim

""Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi 1-2-4-6 numaralı uçlardır.

1699622120426.png
"""

Siz bana ;
"
puls2 ve sıgn 2 uçlarını 0v a pin no 4 ve6 " yı bağladığınızı yazdınız? (pin 3 ile pin5 nereden çıktı)

Tekrar söylüyorum, eğer plc çıkışınız 24V ise siz yukarıda sizin yazdığınız gibi
pin no3 ve 5
puls2 ve sıgn 2 uçlarını 0v a pin no 4 ve6 uçlara bağlantı yaparsanız servo girişini yakarsınız. (1-2-4-6 olmalı dır)

PLC çıkışlarınız nedir? NPN mi PNP mi?
PLC çıkışlarınız 5V mu? 24V mu?
Servo modeliniz nedir? A4 diye konuşuyorum, tam modeli öğrenebilir miyim?
plc çıkışları pnp
plc çıkışları dc 24v
servo sürücü mcddt 3520
servo motor: msmd082p1s

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular