PLC ile Panasonic Minas a4 Servo Sürücü Pozisyon Kontrolü

korfez_

Üye
PTO darbeleri göndererek konum kontrolü yapmak istiyorum. Kullanma klavuzunu inceledim ve;
3 no'lu pin PUSL1 PTO darbe girişi
5 no' lu pin SIGN1 yön bilgisi olarak verildiğini gördüm fakat birde 1 no'lu pin OPC1 girişi kafamı karıştırdı acaba PTO ları 1 numaradan yani OPC1 denmi göndermem gerekecek veya bu OPC1 ve OPC2 nedir niçin ne zaman kullanılır... Yardımcı olursanız sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bildiğim kadarıyla 3 ve 5 nolu uçları kullanacaksanız 2 kiloohm direnç üzerinden bağlantı gerçekleştirmeniz gerekiyor.En azından biz öyle yapmıştık.1 ve 2 nolu uçları hiç kullanmadık.

Bildiğim kadarıyla 3 ve 5 nolu uçları kullanacaksanız 2 kiloohm direnç üzerinden bağlantı gerçekleştirmeniz gerekiyor.En azından biz öyle yapmıştık.1 ve 2 nolu uçları hiç kullanmadık.

Direnç kullanma sebebiniz nedir? Kullanılmasa ne olur?

Merhabalar;
Servo sürücülerin genelde puls ve dir beslemeleri 5V tur.PLC veya farklı bir kontrolör üzerinden kontrol edileceğinde 2K direnç üzerinden 24V ile besleme sağlanabilir.

Panasonic üzerinde OPC1 ve OPC2 bu işlem için direkt donanımsal olarak direnç içermektedir.Dolayısı ile 24 v ile kumanda edilecek ise OPC1(PULS),OPC2(DIR) olarak bağlantı gerçekleştirilmelidir.PULS1 ve SIGN1 boş bırakılmalı,PULS2 ve SIGN 2 PLC genel beslemesinin 0V una bağlanmalıdır.

Merhabalar;
Servo sürücülerin genelde puls ve dir beslemeleri 5V tur.PLC veya farklı bir kontrolör üzerinden kontrol edileceğinde 2K direnç üzerinden 24V ile besleme sağlanabilir.

Panasonic üzerinde OPC1 ve OPC2 bu işlem için direkt donanımsal olarak direnç içermektedir.Dolayısı ile 24 v ile kumanda edilecek ise OPC1(PULS),OPC2(DIR) olarak bağlantı gerçekleştirilmelidir.PULS1 ve SIGN1 boş bırakılmalı,PULS2 ve SIGN 2 PLC genel beslemesinin 0V una bağlanmalıdır.

Peki PLC'ye dediğiniz şekilde bağlayıp sürücüye enerji verildiğinde motor çalışır mı? Yoksa sürücüde de bazı ayarlamalar yapılıyor mu?

puls uçlarını bağlayacaksınız servo aktif etme girişini ve com ucunu bağladıktan sonra
servoda sürücü parametrelerinden çalışma şeklini (PULS DIR veya ileri PULS geri PULS seçip, gerekirse çevrim oranını ayarlayıp
(bir puls için kaç adım gitsin) ve çalışma durumunu seçip (POZİSYO)
tabi bağlantıları PLC niz PNP ise PNP NPN ise NPN yapıp çalıştırıyorsunuz

puls uçlarını bağlayacaksınız servo aktif etme girişini ve com ucunu bağladıktan sonra
servoda sürücü parametrelerinden çalışma şeklini (PULS DIR veya ileri PULS geri PULS seçip, gerekirse çevrim oranını ayarlayıp
(bir puls için kaç adım gitsin) ve çalışma durumunu seçip (POZİSYO)
tabi bağlantıları PLC niz PNP ise PNP NPN ise NPN yapıp çalıştırıyorsunuz

Bu ayarlamarı biraz daha açabilir misiniz?

afedersiniz mesajı geç okudum

sürücü dökümanında pulse uçları belirtilmiştir PLC çıkışlarınız PNP ise farklı NPN ise farklı uçlardan pulse veriyorsunuz
enerjilenen sürücüye PANATERM ver 5.0 ile (SERVO SÜRÜCÜ A5 serisi ise )bağlanıp parametre 007 den Çalışma şeklini seçiyorsunuz
(fabrika ayarlarında POZİTİF _ NEGATİF ) ayarlıdır yani ileri yönde pulse ile geri yöndede pulse ile çalışır sinyal DIRECT girişi
istemez Lakin siz ileri yönde pulse geri yönde ise pulse direct uygulaması isterseniz parametreden PUSE TRAIN + SIGNAL
seçeneğini seçmelisiniz.Tabi kablo bağlantınızıda bu çalışmaya uygun yapmanız gerekir
bunun dışında sürücüyü (enable) çalışır hale getirmek için yanılmıyorsam 29 numaralı girişi aktif etmeniz gerekmektedir okadar
sürücünüz pulse leri verdiğinizde çalışacaktır.
Bunların dışında diğer giriş çıkışları kullanmak isterseniz ÖRN.pozisyona ulaştı çıkışı - alarm sil girişi - sürücü hazır çıkış gibi
onlarıda bağlarsınız
sürücü girişlerinizi PLC çıkışına göre PNP-NPN bağlamanız gerekmektedir her iki tip plc ile kullanabilirsiniz

afedersiniz mesajı geç okudum

sürücü dökümanında pulse uçları belirtilmiştir PLC çıkışlarınız PNP ise farklı NPN ise farklı uçlardan pulse veriyorsunuz
enerjilenen sürücüye PANATERM ver 5.0 ile (SERVO SÜRÜCÜ A5 serisi ise )bağlanıp parametre 007 den Çalışma şeklini seçiyorsunuz
(fabrika ayarlarında POZİTİF _ NEGATİF ) ayarlıdır yani ileri yönde pulse ile geri yöndede pulse ile çalışır sinyal DIRECT girişi
istemez Lakin siz ileri yönde pulse geri yönde ise pulse direct uygulaması isterseniz parametreden PUSE TRAIN + SIGNAL
seçeneğini seçmelisiniz.Tabi kablo bağlantınızıda bu çalışmaya uygun yapmanız gerekir
bunun dışında sürücüyü (enable) çalışır hale getirmek için yanılmıyorsam 29 numaralı girişi aktif etmeniz gerekmektedir okadar
sürücünüz pulse leri verdiğinizde çalışacaktır.
Bunların dışında diğer giriş çıkışları kullanmak isterseniz ÖRN.pozisyona ulaştı çıkışı - alarm sil girişi - sürücü hazır çıkış gibi
onlarıda bağlarsınız
sürücü girişlerinizi PLC çıkışına göre PNP-NPN bağlamanız gerekmektedir her iki tip plc ile kullanabilirsiniz
Kardesim bana ulasirmisin lutfen 0***

Ekli dosyalar

• IMG-20200222-WA0014.jpeg
    IMG-20200222-WA0014.jpeg
    379.2 KB · Görüntüleme: 44
  • 20200222_135719.jpg
    20200222_135719.jpg
    454.2 KB · Görüntüleme: 43
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba, Herkese kolay gelsin

Elimde dc dc dc s71200 plc ve bir A4 serisi panasonic servo sürücü var
Servo motor ve sürücüyü plc ye bağlamadan sürücü üzerindeki displayden ileri geri hareket verdim.
Güç kaynağı ile beslediğimde sadece servo on yapabildim.
Ancak plc ile bağlayıp sürmek istediğimde fotodaki gibi bir sorun oluşuyor sorunu anlayan var mı acaba?
Servo sürücü cnx5 bağlantı şekli
4-6-7: 0V
3: pals 2k ile plc output
5: sıgn 2k ile plc output
29 servo on

Ekli dosyalar

• IMG_20200227_170944.jpg
    IMG_20200227_170944.jpg
    583.9 KB · Görüntüleme: 41

Forum istatistikleri

Konular
128,134