PLC ile Motor Hız Kontrol

gokhann18

Üye
merhabalar arkadaşlar,
elimde bir 2,2 KW ASM motor ben bunu Delta Dopa panel ile hız kontrol etmek istiyorum.Şimdi cpu224xp i kullanmayı düşünüyorum delta panel ile bu motor hız kontrol yapmak istiyorum bir tanede micromaster kullanıcam ama aradaki bağlantıyı nasıl yapıcam?Şimdi Panelden 0-9999 arasındaki değeri VW100 a yazmasını ayarladım.Bu yazdığım aralıktaki değeri ben plc ile neye göre işleyip nasıl bir oran kurup sürücüye yönelticem programı yazarken vw100 deki değeri otomatik plc data blockda oluşturup kendi oto atıcak mı?yoksa ayrıca ben programı yazarken dopa ı plc ye tanıtmam gerekicek mi?eğer yazıcaksa şu şekilde mi gözükecek db de VW100 855(rastgele girilen değer)?Peki bu micromaster da ileri geri ve bu analog değerler için klemens bağlantısını nasıl yapıcam?

Kus bakmayın arklar uzun bi problem oldu kaç zamandır aklımı kurcalıyodu bu hız kontrol olayı bi türlü çıkamadım içnden çıkışdaki analog değerleri analog modülle vericem ama 0-10V değerlerini nasıl atıcam ve bu micromasterda ayrıca kendi üzerinden bi ayar yapmam gerekicekmi?

Şimdien teşekkürler...:)

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PLC'nin analog çıkışını micromasterin analog girişine bağlayarak ve start-stop ve yön sinyallerini ise micromasterin digital girişlerine bağlayarak yapabilirsiniz. Panelden girilen değerle analog çıkışa göndereceğiniz değer arasında sabit bir çarpan hesaplayıp panelden girilen değerin direkt motor hızı olması mümkün. Benzer bir uygulamayı S7 300 ve micromaster ile yapmıştım ve analog sinyallerle bu işi yaptığınızda bazı sapmaların olduğunu gördüm. Demek istediğim 500 devir için örnek 10mA göndermeniz gerekiyor ama 10mA gönderdiğinizde 490 devir dönüyor gibi sapmalar oluyor ve bu sapmalar lineer değil. Dolayısıyla analog sinyallerle bu işi yaptığınızda bir miktar sapmalar olacaktır. Eğer bu önemli değilse problem yok. Hassas ihtiyaçlar için bus haberleşmesi kullanmak en iyisi. Ben benzer sistemin ikincisini profibus ile yapmayı düşünüyorum. S7-200'de profibus ile yapamazsınız o nedenle eğer analog kullanmayayım derseniz USS protokolü araştırmanızı öneririm.

PLC'nin analog çıkışını micromasterin analog girişine bağlayarak ve start-stop ve yön sinyallerini ise micromasterin digital girişlerine bağlayarak yapabilirsiniz. Panelden girilen değerle analog çıkışa göndereceğiniz değer arasında sabit bir çarpan hesaplayıp panelden girilen değerin direkt motor hızı olması mümkün. Benzer bir uygulamayı S7 300 ve micromaster ile yapmıştım ve analog sinyallerle bu işi yaptığınızda bazı sapmaların olduğunu gördüm. Demek istediğim 500 devir için örnek 10mA göndermeniz gerekiyor ama 10mA gönderdiğinizde 490 devir dönüyor gibi sapmalar oluyor ve bu sapmalar lineer değil. Dolayısıyla analog sinyallerle bu işi yaptığınızda bir miktar sapmalar olacaktır. Eğer bu önemli değilse problem yok. Hassas ihtiyaçlar için bus haberleşmesi kullanmak en iyisi. Ben benzer sistemin ikincisini profibus ile yapmayı düşünüyorum. S7-200'de profibus ile yapamazsınız o nedenle eğer analog kullanmayayım derseniz USS protokolü araştırmanızı öneririm.

teşekkür ederim :)

aslında bbenim merak ettiğim şey plc ile adm arasındaki lojik ( ileri-geri) ve analog (hız ) bağlantılarını nasıl yapıcam.bu arada micro master deil atv31 kullanmaya karar verdik arklar cevabı buna göre verirseniz minnettar kalırım.

ayrıca analog çıkış değerleri ile nasıl oynayabilirm.tam olark diyagramı nedir?Örnek olarak bi program varsa elinizde yollarsanız sevinirim. +/-10V arsındaki değerler ne olmalı ve nasıl olmalı? ben mesala +32000 değerini MOV_W komutuyla AQW0 verdiğimde bunu çıkışa nasıl aktarıcam?ve+32000 değeri çıkışında yaklaşık 10V vereceğinden dolayı 50HZ ile mi çalışıcak bu hesaplama(oranlar) kosunda biraz yetersizim bilgilendirirseniz sevinirim :)

Gökhan bey işinizi görür mü bilmiyorum ama, bitirme tezimde bir proses tasarlamıştım. Analog sinyalin kalibrasyonu ayrıntılı olarak burada anlattım. program, proses hepsi içinde. şifresi: www.kontrolkalemi.com
inşallah işinizi görür, kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• uygulama.rar
    466.9 KB · Görüntüleme: 316
motora -75, 0, +75 Hz arasında çalıştıracağını kabul edelim. Yani iki yönde de nominal devrinin 1,5 katı çalıştıracağını kabul ediyoruz.

Sürücüyü -10V analog girişte -75Hz ve +10V'da ise 75Hz çalışacak şekilde ayarla.

PLC'den analog çıkışta -10, 0 ve +10V elde etmek için çıkışa kaç göndermek gerekiyor onu bul. Dökümanın yoksa deneyebilirsin. Çıkışa bir voltmetre bağla ve çıkış wordüne yazdırdığın sayısı artır azalt. Diyelim ki bu sayılar sırayla -27.000, 0 ve +27.000 olsun.

motor nominal devri 1500 olduğunu kabul edelim.
1500x1,5 = 2250
Panelden -2250 ile 2250 arasında bir sayı girilecek.
27000/2250 = 12
Panelden girilen sayıyı 12 ile çarpıp çıkışa göndereceksin.
Burada dikkat etmen gereken hesaplamada çıkan değerlerle uygulama arasında farklar olacak. O nedenle küçük hızlarla başlayıp denemeler yapmak ve bu denemelerinin sonucuna göre katsayı olarak hesapladığın 12 yi bir miktar (belki 0,001 gibi sayılarla) artırmak veya azaltmak gerekecek. 1000d/d için 12,015 ile çarptığında tam değeri bulurken 2000d/d için bu sayı belki fazla gelecek. Bu durumda senin için kritik önemli olan frekans için 1 veya birden fazla çarpan hesaplayıp ayrı ayrı da kullanabilirsin. Bu şekilde işini görmez ise motora takometre bağlayıp hızı okuyarak hata düzeltmesi yaptırman gerekecektir.

ekrandan hatalı değer girilmesi riskine karşı sürücüde maksimum frekans değeri ile önlem almanda fayda var.

iyi konu herkeze teşekkürler benim içinde faydalı oldu.
saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri