plc ile hassas terazi yapımı

devil190795

Katılımcı Üye
merhaba plc ile hassas terazi yapmak istiyorum yardımcı olabılecek bu işde tecrube li meslekdaslarımdan bilgi alamak istiyorum

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba plc ile hassas terazi yapmak istiyorum yardımcı olabılecek bu işde tecrube li meslekdaslarımdan bilgi alamak istiyorum
Eğer sadece terazi olacaksa çok pahalı bir tercih olur...
İhtiyacın Olan Şeyler;
1-Üzerinde Analog girişi olan bir PLC (Üzerinde Analog girişi yoksa, Analog giriş modülü de almalısın).
Ayrıca kullanacağın ağırlık göstergesine göre Analog çıkış modülü yada haberleşme modülü.
2-Loadcell transmitter (Esit TR-3 veya Baykon TX-11) yada İlgili PLC'nin loadcell modülü..
3-Tartmak istediğin ağırlık aralığına ve tartım şekline uygun Loadcell...
4-Analog girşli yada haberleşme protokollü bir Ağırlık göstergesi (Veya HMI)
Gerisi Programa kalıyor ki; Sadece tartım çok basit.

GMTCNT ile terazi yapmak için 1 Adet GLC196R CPU ve tek GXM10L tek kanal loadcell modülü tedarik etmen yeterli.

Bunların haricinde loadcell, ekran, ekranla plc arası haberleşme kablosu ve güç kaynağına ihtiyacın olur.

Ben GMTCNT GLC196T PLC, GOP43-070ET hmi, 2 tane GXM10L modül ve 50kg lık loadcell aldım. Pano hemen hemen bitmek üzere, yazılıma daha başlamadım. Sadece ön çalışma şeklinde bir programcık oluşturdum. Şimdilik bir problem olmayacak gibi. GMT forumda da takıldığın noktaları yazarsan biraz geç olsa da cevap veriyorlar. Olmazsa uzaktan bağlantı ile yardımcı oluyorlar.

Benim örnek olarak kullandığım kalibrasyon programı:
ve karşılaştırma komutları ile ilgili kısım:

Gerisi sizin yapacağınız programa kalmış

Ekli dosyalar

• loadcell_kalib.rar
    2.2 KB · Görüntüleme: 62
  • loadcell.PNG
    loadcell.PNG
    9.4 KB · Görüntüleme: 109
Merhabalar, sisteminize benzer bir projede ben yapıyorum Siemens 1212,hmi ekran ve max 10 kg bir loadcell ile, ancak terazi bosken analog olarak 0v gibi bir deger almıyorum dolayısıyla ,bir sıfırlama fonksiyonu kullanarak sıfırlama işlemi yapmak istiyorum ve bu aşamada biraz kafam karıstı. Eğer bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

HMI ekrana bir Dara (sıfırlama) butonu koymalısınız.
Terazi boş iken Analog girişten okunana değer o butona basıldığında bir adrese kaydedeceksiniz.
Darasız değer için Analog girişten okunan değerden o değeri çıkartacaksınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri