PLC ile Ağırlık Kontrolü

bektas78

Üye
merhaba arkadaşlar plc ile ağırlık kontrolü nasıl yapılır bi bilgisi olan varmı

evet doğru söylüyorsunuz. fakat plc lerde analog giriş çıkış yapmayı bilmiyorum. ve kullanığım plc markası LG dir. acaba nasıl yapabilirim

bunu megepin plcde analog işlemler kısmından araştırırsan ögrenebilirsin sitede mevcut. onun haricinde elimde loadcell ile ilgili bi döküman var ama geneli ingilizce .Loadcell in plc yle nasıl kullanıldığını ben de araştırıyorum. umarım işine yarar...

bu da güzel bir sunum,paylaşayım dedim;)

Ekli dosyalar

• RCX_loadcell.pdf
    801.9 KB · Görüntüleme: 933
  • PLC sunum.rar
    200.8 KB · Görüntüleme: 772
Moderatör tarafında düzenlendi:
bu da uygulama örnekleri

Ekli dosyalar

• s7 200 Uygulamalar.rar
    120 KB · Görüntüleme: 787
arkadaslar plc ler le load cellerı ancak analog olarak haberlestırısınız kullanacak oldugunuz load cell ı bır 4-20mAyada 0-10 V çıkışı olan bir transmitter e baglarsınız.(genelde transmıtterlerde ıkısınde var) transmıtter uzerınden agırlık kalirasyonu yaptıktan sonra agırlıgınızın 0 gr ı 4mA Max ı 20 mA'i belirtir bu bilgiyide plc nizin analog input modullerınde kullanabılırsınız

arkadaşlar loadcell çıkışı indikatöre indikatör çıkışını (4-20ma 0-10v) plc input girişiyle haberleştirirseniz sonra plc ve indikatör arası kalibre edilip kulanabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
load cell ohm olarak deger gonderıyor dıye bılıyodum ılk defa akım yada volt ıle deger gonderdıgını duydum....

Loadcell de Wheatstone köprüsü şeklinde direnç bağlantısı vardır. Sonuçta ağırlık değişimini direnç değişimi olarak alırız. Bu direnci de ölçmemiz için Wheatstone köprüsünün 2 ucuna gerilim uygulayıp diğer 2 ucundaki gerilimi ölçeriz. Ölçtüğümüz gerilim genelte 2mV/Volt dur. Yani Loadcell max yük değerinde her 1 volt besleme için 2mv çıkış alırız. Genelde besleme gerilimi Loadcell lerde 5V civarıdır. 5V ile besleresl tam yükte 10 mv gerilim alırız. Çoğu PLC de Analog girişler 0-20ma yada 0-10V dur. Bu nedenle Loadcelli regüleli bir gerilimle beslemek ve Loadcell den aldığımız gerilimi standart PLC girişi olan 0-20ma yada 0-10V a çeviren arabirimler kullanırız.

Siemens s7-200 serisi için, Siwarex MS, modülünü çıkarmıştı, daha derli toplu projeler için kullanımı basit ve ekonomik olabilir. Modülün diğer PLC markaları ile ilgili uyumu büyük ihtimal yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri