PLC ile AC Asenkron Motor Hız kontrol cihazı kullanılması nasıl oluyor ?

Herkese Selamun aleyküm Herkese kolay gelsin ben ve cins cins sorularımla yine buradayım :D

Örnek olarak Elimde siemens s7 1200 212 dc dc rly plc var Bir tane siemens mp277 10" touch hmi ve altivar 312 hız kontrol olsun

Ben bu cihazı ekranda 1 tane + butonu bir tane de - butonu koyup kontrol etmek istiyorum her artıya bastığımda frekansı 1 arttıracak her eksiye bastığımda 1 eksiltecek olsun

Bu programı yapmam için var hem donanım olarak hem yazılım olarak nelere ihtiyacım ?

PLC için Kullanacağım komutlar neler olmalı yada olabilir ekran da nasıl bir kombinasyon oluşturmalıyım ve bunları yaptığımın sebepleri nelerdir ?

Bana bu konuda öğretmenlik yapabilecek yardım sever abiler aranmakta :D örnekler ile açıklanırsa zaten mükemmel olacaktır ;)

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Millet korktu sanırım :D

Bir soruma cevap verecek kadar bilgili arkadaş yok mu ?

Çok fazla emin im ki var ama açıklama yapacak kadar zaman ayırtmaya üşeniyorlar...

Örneğiniz Siemens plc ve hmi olduğu için bir şey yazmadım. Schneider ürünleri üzerinden zelio akıllı röle ile istediğiniz bu yazılımı yazıp size gönderirim. HMI kullanmayada gerek olmadan akıllı rölenin ekranından hızını arttırıp azaltabilirsiniz.

:D @eraykirimli ustacığım zaten amacım hmi kontrolü ile inverter kontrolünü çözmek yani bir kombine sistem yapısını öğrenmek istediğim için böyle bir soru sordum

Söylediğim gibi istediğiniz yazılım Schneider ürünleri ile olsaydı yazabilirdim. Somachine de HMI kontrolü ve ATV312 yi analog çıkış ile kontrol edebilecek bir yazılım yazabilirdim ama Siemensten o kadar iyi anlamıyorum.

@eraykirimli ustam o zaman şöyle bişiy yapalım ;)

Bana konu hakkında bilgi verebilir misiniz ? Örneğin bir inverter ile plc yi analog haberleştirmek için ne tür bir işlem yapmam gerekir ?
Eğer hmi kullanımını biliyor iseniz konuyu daha derinlere de götürebiliriz ;)

Bu arada face adresim : https://www.facebook.com/profile.php?id=100006928363071

Eklerseniz sevinirim

Bir plc yi invertör ile analog giriş çıkışlar vasıtası aracılığıyla haberleştirebilirsiniz. PLC nin analog çıkışını invetörün analog girişine bağladığınızda programda ki algoritma ile 0-10V yada 4-20mA sürebilirsiniz. Tabi bu giriş çıkışlar markalara göre değişir.

@eraykirimli ustacığım çok faydalı bilgiler vermişsin teşekkür ederim :D

Analog olarak haberleştirmede 0-10v yada 4-20 mA sürebilirsiniz

Zaten aradığım cevap bu idi ben yani bunu bilmiyordum aslında ben bunların nasıl yapıldığını biliyordum ama 4-20 mA yada 0-10v ile haberleştiğini bilmiyordum :D

İlginiz için teşekkür ederim.

@eraykirimli ustacığım çok faydalı bilgiler vermişsin teşekkür ederim :D

Analog olarak haberleştirmede 0-10v yada 4-20 mA sürebilirsiniz

Zaten aradığım cevap bu idi ben yani bunu bilmiyordum aslında ben bunların nasıl yapıldığını biliyordum ama 4-20 mA yada 0-10v ile haberleştiğini bilmiyordum :D

İlginiz için teşekkür ederim.

Rica ederim yardımım olduysa ne mutlu bana.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri