PLC ile AC Motor Hız Kontrolü

ceyhan_erd

Üye
Merhaba değerli forum arkadaşlarım
Benim sizden tavsiye ve yardımlarınızı talep ettiğim konu başlıkta da yazmış olduğu gibi plc ile ac motor hız kontrolü yapmak
özellikle de sistemden 1 den çok hız kontrol cihazı olduğunda...
Bu konuda hiçbir uygulamam yok plc de sadece bilindik giriş çıkış şartlar vs. gibi işlemleri yapabiliyorum ve haberleşme işleminide öğrenmek istiyorum.Bu durumda bilgi ve tecrübelerinize dayanarak sizce bu iş için siemens (s7-200? s7-300? s7400? s7-1200? ve micromaster )mi yoksa schneider (twido ? ve altivar) mı kullanmam daha yerinde bir karar olur? plc lerdeki hız kontrol için kullanılan komutlar hangileridir? hız kontrol cihazını analog çıkışlamı yoksa haberleşme ile mi kontrol etmek daha uygun?( maliyet, kararlılık,...) Eğer cevabınız tabiki haberleşme ise hangi haberleşme protokolü daha uygun ve daha kolay?
Zaman ayırıp ilgilendiğiniz ve bilgi ,tecrübe, yardımlarınızı esirgemediğiniz için şimdiden teşşekkürlerimi sunarım...

saygılar...

iyi çalışmalar...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar,

Başlangıç olarak Siemens size daha uygundur çünkü internette arama yaptığınızda istemediğiniz kadar çok kaynağa ulaşırsınız.

Markayı seçtiğimize göre mimariyi belirleyelim, şimdi:
Bana kalırsa ilk olarak sürücüyü PLC üzerinden sabit frekansta çalışacak şekli ile sürücünün dijital inputunu kullanarak sürün.
Daha sonra bu çalışma şeklinde hız referansını PLC'nin analog outputundan verin.
Tüm bunları yaptıktan sonra hem PLC hem de sürücüye ısınmış olursunuz. Artık Profibus ile sürücüyü çalıştıracak seviyeye geldiğinizi kabul ederek profibus ile çalışmanız gerekir diye düşünüyorum.

Maliyet olarak sürücüde dahili profibus bağlantısı yok ise bu pahalı bir yöntemdir, ama bir kere profibus ile bağlantı kurduğunuzda da tek kablo üzerinden bütün sürücü bilgilerine erişebileceğinizi, sürücüyü istediğiniz gibi kontrol edebileceğinizi hatırlatırım.

Hangi haberleşme protokolu daha uygun diye sormuşsunuz, bu biraz marka ile alakalı, Siemens dahili olarak Profinet ve profibus'a ağırlık verirken Schneider dahili olarak Modbus üzerinde durur. Dolayısıyla siz hangi marka ürün kullanacaksanız haberleşmeniz protokolünüz bir bakıma ortaya çıkmış oluyor.Tabi Schneider ile profibus yapmak da mümkün ama bunun için ek modül vb. şeyler alacaksınız ki boş yere maliyettir bu.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Sn ceyhan_erd
Ben çoğu uygulamada analog kartla kontrol yapıyorum arızalarda daha kolay giderilebiliyor Bakım ekibi tarafından benimde koolayıma geliyor galiba. Eğer sürücüden akım vs okumak istiyorsanız bus haberleşmelere bakın derim. PLC seçimide yine motor sayınıza I/o sayınıza uygulamanıza bakar. Marka içinse siemens öğrendik siemens kullanıyoruz siz en iyi bildiğinizi kullanın size kalmış bahsettiğiniz markalar gayet kaliteli ve yolda bırakmayacak markalardır kanımca.
İyi çalışmalar.

Merhaba değerli forum arkadaşlarım
Benim sizden tavsiye ve yardımlarınızı talep ettiğim konu başlıkta da yazmış olduğu gibi plc ile ac motor hız kontrolü yapmak
özellikle de sistemden 1 den çok hız kontrol cihazı olduğunda...
Bu konuda hiçbir uygulamam yok plc de sadece bilindik giriş çıkış şartlar vs. gibi işlemleri yapabiliyorum ve haberleşme işleminide öğrenmek istiyorum.Bu durumda bilgi ve tecrübelerinize dayanarak sizce bu iş için siemens (s7-200? s7-300? s7400? s7-1200? ve micromaster )mi yoksa schneider (twido ? ve altivar) mı kullanmam daha yerinde bir karar olur? plc lerdeki hız kontrol için kullanılan komutlar hangileridir? hız kontrol cihazını analog çıkışlamı yoksa haberleşme ile mi kontrol etmek daha uygun?( maliyet, kararlılık,...) Eğer cevabınız tabiki haberleşme ise hangi haberleşme protokolü daha uygun ve daha kolay?
Zaman ayırıp ilgilendiğiniz ve bilgi ,tecrübe, yardımlarınızı esirgemediğiniz için şimdiden teşşekkürlerimi sunarım...

saygılar...

iyi çalışmalar...
bu proje tez için falan mı yoksa öğrenmek için mi yapıyorsun. çünkü plc yerine bır tane 2.el motor sürücüsü bulursan bide pot yardımıyla frekansı rahatlıkla değiştirip ac motor hız kontrolü yapabilirsin.

hayır bitirme tezi veya benzeri zorunluluk durumlarından değil öğrenmek için.

Merhabalar

Ben size şu yada bu marka ile başlayın diyemeceyeceğim. Bu durum kullanacağınız sürücü sayısı ve markası ile yakından alakalı çünkü.
Ben işimde ağırlıklı olarak schneider altivar sürücülerini kullanıyorum, ama mitsubishi, fatek ve omron da kullandığım oluyor. sistemin durumuna sistemdeki sürücü sayısına ve markasına göre bazen analog bazen de haberleşme ile sürücülerime komut veriyorum. Bu durumda kullandığım PLC ler de maliyetine ve makinasına göre Schneider twido, m340, ve yeni m238, m258; Mitsubishi FX serisi, Fatek, Omron olabiliyor.
Schneider'ın tüm sürücülerinde modbus standart, ATV12 haricindeki tüm sücülerde ise Canopen standart. Dolayısıyla bu sürücüleri haberleşme ile daha çok kullanıyorum. Bu PLC'me ekstra analog kart maliyetini azaltıyor. 2 yada daha fazla sürücüde Modbus analoga göre daha avantajlı görünüyor. Eğer sistemim hız gerektiriyor ise Modbus yerine Canopen tercih ediyorum. Tabiki daha hızlı haberleşme protokolleri var ama canopen ihtiyacımı yeterli bir şekilde karşılıyor. Aynı sistemde en fazla 40 sürücü ve 6 servo sürdüm, işimi çok rahat karşıladı PLC Modicon M340'tı.
Haberleşmenin bir diğer artısıda sürücüden bilgi alabiliyorsun. Mesala verdiğim referansa sürücü ulaşabilmişmi, ya da ne kadar akım çekiyor veya motor termik durumu, tork bilgisi. Bu liste uzayıp gider. Üstelik dijital giriş çıkışlardan da tasarruf sağlarsın. Ben sadece sürücülerimin arıza çıkışlarını PLC'mde alıyorum. Oda haberleşme koparsa arıza çıkışından bilgiyi alayım diye. 40 adet motoru ileri geri çalıştırdığını düşünürsen 80 adet dijital çıkışın ve 40 adet analog çıkışın doldurulmuş olur. Bunlar örnekler.
Eğer sürücünü analog olarak sürecek isen kullandığın PLCnin analog çıkışına göndermek istediğin gerilimi yada akımı (nasıl konrol ediyorsan 4-20ma / 0-10V) sadece programda ataman yeterli. Bu iş oldukça basit (Omron tartışılır, bu PLC nin analog işlemleri bana herzaman tuhaf gelmiştir :) )
Haberleşmede ise önemli olan heberleşmeyi sağlamak ve haberleşeceğin sürücüde değiştireceğin parametrenin adresine atadığın değişkene vereceğin bilgidir.
Mesela ATV serisi sürücülerde sürücüye hızı devir olarak yada frekans olarak gönderebilirsin. İkisinin adresleri birbirinden farklı. Parametre adresleri sürücü manuallerinde mevcut.
Birkaç örnek uygulama üzerinden gitmenin ve elinde deneyecek bir PLC ve sürücü olmasının öğrenmen açısınıdan çok faydalı olacağı kanısındayım.

Saygılar

Son düzenleme:
icon1.png
sayın earandir
PLC ile AC Motor Hız Kontrolü
konu başlığı altında plc ile hız kontrol sürme hakkında vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkürlerimi sunarım. sizinde yazınızda belirtmiş olduğunuz gibi benim aklıma yatanda hem maliyet hem daha sade bağlantılar olması açısından ve sürücülerden geri bildirim almanın avantajları açısından bu tip plc ile motor hız kontrol uygulamalarının haberleşme ile yapılmasıdır. şuan imkan dahilinde bulduğum ara ara fırsatlarda bu konuyu kavramaya çaba sarfetmekteyim. twido 2.20 yi kurdum bir plc ve 4 altivar koydum plc i master ve aralarındaki bağlantıyı yaparak altivarlarıda slaveler olarak seçtim ve takıldım kaldım. sanırım en büyük sorunum elimde bu uygulama ile alakalı bir örnek olmaması:( anladığım kadarı ile sizinde genelde üzerinde durduğunuz twido programı. rica etsem bu uygulama için örnek teşkil edecek bir twido program dosyası gönderebilirmisiniz? ayrıca bir sorum daha olacak elimde plc ve altivarlar olmadan sadece simüle şansım varmıdır? sizinde anladığınız üzre twidonun baya yabancısıyım :(
zaman ayırıp ilgilendiğiniz ve yardımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunar iyi çalışmalar dilerim.

saygılar...​

bu konuda bana ve konuya merakı olup bu satırları okuyup içinden evet bi yardımcı olurmusunuz acaba diye geçiren arkadaşlara yardımcı olabilecek arkadaş varmı? :)

Sayın Ceyhan_erd
Tabiki size yardım etmek isterim. Fakat uzun zamandır memlekette olmadığımdan internete henüz girebildim. 1 hafta içerisinde tekrar yurt dışına çıkacağım. Oradan döndüğümde konu hakkında örnek bir uygulama yazarım. Twido suite ile daha önce modbus uygulaması yazmadım. Ama sorun olacağını sanmam. Daha önce twidosoft 3.5 yazılımını kullanmıştım ve orada zelio ısı kontroller ile modbus uygulması yapmıştım. Şimdilik hoşçakalın diyorum.
Döndüğümde tekrar yazarım
İyi çalışmalar diliyorum.

Bu arada cevaplamayı unuttum. Elinizde PLC ve altivar olmadan simule şansınız olmuyor malesef.

Eğer elinizde PLC yok ise uygun fiyatlı bir PLC olan fatek ile altivar12 örneği de hazırlayabilirim.

Tercih size bırakıyorum.

Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri