PLC ile 7segment sürme devresi yardım

veysiii

Üye
Merhabalar.

Öncelikle sorunumu açık olarak anlatayım.
Elimde plc s7200 224 xp bulunmakta ve dört katlı minyatür bir asansör satın aldım.Aldıgım asansor üzerinde hangi katta oldugunu gosteren display bulunmamaktadır.Asansör üzerine seven segment display eklemek istiyorum.Plc üzerinden 2 adet cıkısı display için ayırdım 0-1-2-3 kat için.Bunun için bir baskı devre tasarladım.Baskı devremin çalışma mantıgı kısaca su sekilde

Plc üzerinden gelen 24 voltluk 2 cıkısı 7805 24 v - 5 v gerilim regulatoru ile 5 voltta indirip 7447 nin A ve B girişlerini bağladım.7447 çıkışlarına 330 Ohm direnc koyarak ortak anotlu seven segment displaye bagladım.Proteus ile simule ettigimde sorunlarla karsılastım.Sorunum kapatıp açtıgımda sapıtma oluyor.Bunun nedeni ne olabilir.

Başka nasıl bir devre tasarlayabilirim.Yeni eleman eklemem gerekirmi farklı bir devre tasarımımı yapmalıyım.
Kısaca benim istegim plc den ayırdıgım 2 cıkış ile seven segmentleri sürmek.0-1-2-3 katlara geldiginde o katın numarasını displayde görmek program kısmını hallettim fakat baskı devrede problemim var.

Yardımlarınızı bekliyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

Sapıtmadan kastınız nedir?

en son hangi katta kaldı ise onu gostermesi gerekirken 3. katı gösteriyoror .Diger katlara geciş yaptıgında hala 3. katta gösteriyor.sistemi kapatıp actıgımızdada aynı sorun oluyor.arada bir çalışıyor stabil olmuyor bir türlü.

Display 3'te takılı kaldığında 7447'nin A ve B girşlerini kontrol edin. Eğer her ikisinde de + 5 volt varsa sorun PLC yazılımınızdadır. Bi' kontrol edin bakalım.

Son düzenleme:
LCD ekran 3'te takılı kaldığında 7447'nin A ve B girşlerini kontrol edin. Eğer her ikisinde de + 5 volt varsa sorun PLC yazılımınızdadır. Bi' kontrol edin bakalım.

Plc den 24 V geldiği için önce 7805 ile regüle ettim ve A ve B uçlarına bu 5 V'u gönderdim. c ve d uçlarına da toprak bağladım. displayde sadece 0 1 2 ve 3 yazdırcağım için 2 giriş yeterli diye düşündüm. plc den 00 gelince 0, 01 gelince 1, 10 gelince 2 ve son olarak 11 gelince 3 yazmasını istiyorum.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

proteusta yaptığım çalışma yukarda resimdedir. plc den 11 geldikten sonra 00 a çeksem bile 7805 lerin çıkışında hala bir gerilim olurmu? yoksa sadece simülasyonda mı böyle bir hata ile karşılaşıyorum ?

Asansör 0'dayken 7805'lderde bir gerilim olmamalı.

0. katta A 0 volt, B 0 volt
1. katta A 5 volt, B 0 volt
2. katta A 0 volt, B 5 volt
3. katta A 5 volt, B 5 volt

Bu şekilde olmalı.

Örneğin asansör 0'yken A ve B'de 5 volt varsa PLC programınızda bir terslik var.

Baskı devreyi oluşturup sorunu çözdük hatamız sevent segment bacak bağlantıları standart seven segmentlerle uyusmamasıymıs.

7805 ile gerilimleri düşürüp normal giriş olarak 7447 ye verdik cıkıslara direnc atarak seven segmente baglantı yaptıgımızda sıkıntı yasamadan hallettik.

yardımlarınız için teşşekür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri