plc için nerden başlamam gerek

slm arkadaşlar ben plcyi öğrenmek istiyorum nerden nasıl başlayacağım hakkında hiçbir fikrim yok yardımcı olursanız çook sevinirim:confused:

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
öncelikle başarılar , plc bilgisine temel olarak en az orta düzeyde elektrik kumanda devre bilgisine sahip olmalısın. bana sorarsan bundan sonra telemekanik zelio veya gemo akıllı role simülasyon proğramları ile başlangıç yapabilirsin. kolay gelsin.,

Otomatik kumanda öğrenirsen gerisi kolay. Otomatik kumanda iyi bilen ve birazcık da temel elektronik gören her insan rahatlıkla kullanabilir. En önemlisi bukadar çok çeşit plc marka ve döküman arasından en uygun başlangıç yolunu belirlemen lazım ki eğer kendi başına yapacaksan en zor kısmı da bu:)
En yaygın PLC Siemens'in , Siemens'in LOGO! ürününden başlayabilirsin...

çok ama çok çalışmalısın ve azimli olmalısın.hiçbirşey den yılmadan öğrenmeye devam etmelisin.gerisi gelir

öncelikle teşekkür ederim ilginizden dolayı dediğiniz gibi telemekanik zelio veya gemo akıllı role simülasyon proğramları ile Siemens'in LOGO ürünlerini nerden temin edebilirim ben elektronik müh. okumama rağmen ne yazık ki bu konu hakkında çook bilgisizim

Tabi oldukça zor bir yol bu yolda azim senin en büyük dostun ilk tavsiyem s7 programını bul ve iyice kapılar mantığnı öğren bu arada formu takip et sorunu olanlar çözüm bulanlar belki ilk başlarada anlamsız gelebilir fakat sonradan anlamaya başlayacaksın zamanla her zaman yanındayız

GEMO Elektronik Ltd. Sti. - User Manuals adresinden gemo ladder'ı indirebilirsin, kullanmadım ama ladder yapısı nerdeyse standart olduğu için çok fark edeceğini zannetmiyorum. Siemens'in sitesinden MicroWin 4.0'ın deneme sürümünü bulabilirsin. Logog ürünlerini ise herhangi bir siemens otomasyon ürünleri bayisinden temin edebilirsin ama fiyatları 100euro dan başlıyor galiba.

Bana sorarsan teknik destek alabileceğin firmaların ürünleriyle başlamalısın. 1 Gemo 2-Enda 3- Elektrosan bu firmaların ürnlerini beğeniyorum.

bana kalırsa eline kağıt kalem al kumanda çiziminden başla adım adım yardım istersen bana yaz ben seni yönlendiririm mesela bana ilk etapta bir start stop ile bir kontaktöre yol ver sen çiz ben kontrol edeyim sonra duruma göre tartışıp yeni iş vereyim böyle böyle devam edebiliriz istersen

arkadaşlar ben proje dersi için otomasyon içerikli ufak çaplı bi proje arıorum yardımcı olmanız mümkün mü?_

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri