PLC den alınan 24 volt luk çıkış ile 25 farklı çıkışa 5v sağlayabilir miyiz??

Yardımcı olursanız çok sevinirim, yapmakta olduğum bitirme ödevimde sürekli sorunlarla karşılaşıyorum ve bu sorunu çözmem en önemlisi.Soru şöyle;

PLC den alınan 24 voltluk çıkış ile 25 farklı çıkışa 5v sağlayabilir miyiz?? Her bir adımda çıkışa 3-5 v arası sağlamam gerekiyor. Elimde yaptığım 24-5v gerilim regülatörü var ; ancak bunu sadece tek bir çıkış için kullanabileceğimiz söyleniyor .Çıkışlarımız 25 tane led ve bunları belli aralıklarla yakmak için PLC kullanacağız.Ledlerin yanmaması için her bir çıkışa 3-5 v gerekiyor ama elimizdeki tek regülatörle bu kontrolü nasıl yapacağımızı bilmiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum lütfen .

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
çıkışlara npn transistör koy. Emitorlerini 5v ta bağla. collektorleri ledlere ordan 5v un - ucuna.

PLC nin çıkış beslemelerini 5 v ta besleyip.her çıkıştanda teker teker ledlere çıkış alırsan böylelikle ledlerini istediğin şekilde kontrol edebilirsin.

sımdı arkadasım ıkı yontemle bu ısı cozume kavusturabılırsın.bunun ıcınde cıhazın cıkısının role baglantılımı yoksa transıstor cıkıslımı oldugu onemlı
eger role cıkıslıysa ısınız cok kolay rolelerın ortak uclarına +5 voltu verır dıger uclaurdan ıse ledlere baglarsın tabiiki uygun sınırlama dırencını koyarak
transıstor cıkıslı ıse cıkısın npn veya pnp olmasına dıkkat ederek yıne uygun gerılımı ortak uca verırsınız.output ucunada sınırlama dırencınızı vede ledınızı baglar dıger gerılımıde bu lede verırsınız

Sensörlerden alınan 24V
DC, analog ya da dijital bilgiler PLC nin giris bölümünde 5V DC' ye çevrilir. CPU devrelerinden opto kuplölerle yalıtılır. CPU 5V ile çalıstığından giris bölümüne yanlıslıkla besleme geriliminden farklı bir gerilim verilirse giris ünitesi bozulabilir. Bu gün kullanılan PLC'
lerde giris bölümü opto kuplörlerle yalıtılmıstır.plc giriş slotlarında kullanılan yöntemi kullanabilirsin. plc giriş slotlarında veri opto coupler ile 5 volta çevrilir. Kullanılan opto coupler 4n25 dir.
Sizde 24 volt çıkışa 25 adet 4n25 kullanırsanız hem izolasyon açısından daha güvenilir hemde çalışma açısından daha kararlı bir çalışma sağlayabilirsiniz.

5 volt gerilimi 7805 ile elde ettiğinizi varsayarsak çıkışa bc237 gibi bir NPN transistör ve 330 ohm direnç bağlarsanız problem kalmaz.

cevaplarınız için çok teşekkürler, çok yardımcı oldunuz... sorunu ise şöyle hallettim kısaca, her ledin girşine direnç bağladım , aslında çözüm basit imiş ama plc konusunda ilk deneyimim :)
plc çıkışına her defasına 24 v verdiğini düşünürsek yaptığım gerilim regülatörü fazla işe yaramadı, aynısından 25 tane yapmak yerine , 25 tane watlı direnç işimizi halletmemizde yardımcı oldu ...
tezden AA alıp geçmek de işin güzel tarafı tabi ...

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri