PLC de kesme yordamı

asahin11

Üye
Herkese selam,

PLC sistemlerde kesme (interrupt) servisleri var mı? Varsa nasıl gerçekleştirilir?

saygılarımla,

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Günümüzde hemen hemen tüm PLC sistemlerinde kesme var.
Kullanımına gelince, PLC marka ve modellerine göre değişmekle beraber genel mantık şöyledir.
Hangi olay ( event ) ın kesme oluşturacağı ve oluşan bu kesme sonucu hangi kesme hizmet programının çalışacağı programla tanımlanır. Bu tanımlama genelde ilk koşullama şeklinde yapılır.
S7-200 serisinden örnek verirsek. ATCH komutu kullanılarak Event numarası ile interrupt numarası girilerek ilgili olaya (event) ait kesme (interrupt) oluşturulması sağlanır. Bu kesmeler; seri haberleşme kesmeleri, özel girişlerin seviye geçişleri ( 0-1 yada 1-0 geçişleri), hızlı sayıcı girişlerinin set değerine ulaşması ve zamanlayıcı kesmeleridir.

S7300 de OB35-OB38 cyclic interrupts adında kesmeler var. 5s den 10ms ye ye kadar zaman kesmasi oluşturabiliniyor.

Benim sorum mikrosaniye seviyesinde bir time interrupt oluşturma imkanımız var mı acaba?

merhaba arkadaslar ben elektronik son sınıf ögrencısıyım
elımdekı kaynaklarda s7-200deki seri haberleşme kesmesi hakkında detaylı bilgi bulamadım.
bu konuda bir paylaşım söz konusu olursa çok sevinirim
iyi çalışmalar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,365
Kullanıcılar
450,236
Son üye
Ainsley

Yeni konular

Geri