PLC öğrenmek için 300-400 denmi başlamalı 1200 den mi

plc proğramlama öğrenmek ve kendimi geliştirmek istiyorum. Daha önce plc programlama eğitimi aldım ama aradan biraz zaman geçti ve bilgilerimin bir kısmını unuttum. Eğitim aldığım zaman 300-400 üzerinden öğretim gördüm 2014-15 yılıydı sanırsam. şimdi tekrardan kararlı bir şekilde kendi kendime bilgilerimi tazeleyip geliştirmeye çalışacağım ama bu süreçte elimde bulunan kitaplardaki 300-400 lemi başlamalıyım yoksa direk 1200 den mi başlamalıyım onu bilemedim.

Şuan elimde yavuz eminoğlu nun
plc proğramlama ve S7-300-400-1- 2 si serisi yok
plc programlama ve s7-1200
wincc flexıble ile operatör panel &wincc ile Scada programlama

kitapları var. kursta sırayla bu şekilde öğretmişlerdi. şuan birçok firmada 300-400 yok diye düşünüyorum yeni makineler hep yeni versiyonlarla kurulmuştur ama bilginin sağlamlığı için en başlan başlamak gerekiyor. Bu işlerle uğraşan ustaların bana yol gösterebilirler mi.

plc kitaplarının içerikleri 300-400

20201011_184518.jpg
20201011_184557.jpg

s7-1200

20201011_184615.jpg
20201011_184636.jpg
20201011_184648.jpg
20201011_184704.jpg

WİNCC

20201011_190319.jpg
20201011_190344.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadasım 50 yıllik üretim tesisi olan bir firmadayim ve onlarca S5,S7200 ve Çoğu yerde S7300/400 ve son 5yıllık sistemlerde S71200/1500 kullaniliyor.Yani sayisal olarak S7300 daha fazla pisayadada en çok rağbet gören model.
Bence S7300 modeller ile öğrenmeye başlarsanız daha faydalı olur.Bu arada plc ile sınırlı kalmayin,HMi,Haberleşme kartlari,invertor haberleşmeleri,Analog moduller,Hsc moduller ile pekiştirin.Bu arada algoritma bilginizi genişletin.Yazilim dilinizi arttırın.Stl,Scl..gibi

Son düzenleme:
1200den başla onu öğrenirsen zaten sonra diyceksinki yahu siemens mi öğreneyim omron mu deltamı beckhoff mu panasonic mi vs....böyle gider bu, sen iyisi mi plc öğren marka modele bağlı kalma hangi kaynağa daha rahat ulaşıyorsan oradan başla mesela s71200 plc ye dahamı çabuk ulaşıp deneme yapabileceksin ondan başla yani elinin altına hangsisi kolay gelecekse ona yönel kitap üzerinde olmuyor malesef biraz uygulama yapıp geliştirsen ozaman kitap işe yarar ...ama daha plc ye bağlanmadan ufak tefek şeyler yapmadan kitap seni bunaltır!
Bunları beckhoff... siemens... s71200-200-300 ...wago... panasonic... Ls...delta...renu...gmt...fatek..plc lerini yazan biri olarak söylüyorum inan bana hangi plc yi getirirsen getir yazarım mesele işin özünü anlamak bunuda herhangi bir plc ile yapıp sonra göreceksinki çok ta farkları yok sadece arayüzleri farklı geçen önüme unitronics çıktı indirdim programını baktım aynı...allen bradley çıktı akıllı röle aynı .. mantık hep aynı sen özü kavramaya çalış... al bitane elinin altına parçalayana kadar senaryo yap!

teşekürler. sıralamadaki gibi bir ilerleme başlayacağım ozaman. HMİ sistemleri ilgimi çektifabrikada mühendise sorduğumda bu üretim bankolarında plc yok panelden hallediliyor her şey dediğinde biraz ilginç gelmişti ozaman plc olmadan nasıl programlanır diye.
haberleşme kartları olarak örnek can bus,profibus, rs232,rs485ethernet tc-ıp leri diyorsunuz herhalde.

teşekürler. sıralamadaki gibi bir ilerleme başlayacağım ozaman. HMİ sistemleri ilgimi çektifabrikada mühendise sorduğumda bu üretim bankolarında plc yok panelden hallediliyor her şey dediğinde biraz ilginç gelmişti ozaman plc olmadan nasıl programlanır diye.
haberleşme kartları olarak örnek can bus,profibus, rs232,rs485ethernet tc-ıp leri diyorsunuz herhalde.
Hmi tek başina pek bir işe yaramaz.inverter kontrolunde hmi baglaniyor arada plc yok.Ama plc olmadan Hmi boş bir ekran.
O sizin hmi belki bir panel plc olabilir bunu gormeden birsey diyemem.
Evet haberlesme kartlari dediginiz gibi ve daha fazlasi.aslinda hw baglanabilen her cihaz ayri bir dünya..

Hmi tek başina pek bir işe yaramaz.inverter kontrolunde hmi baglaniyor arada plc yok.Ama plc olmadan Hmi boş bir ekran.
O sizin hmi belki bir panel plc olabilir bunu gormeden birsey diyemem.
Evet haberlesme kartlari dediginiz gibi ve daha fazlasi.aslinda hw baglanabilen her cihaz ayri bir dünya..
evet siemens hmı yazıyor panelde. 2-3 piston 2-3 gripper 3-4 varlık sensörü gibi parçalardan oluşan bir üretim bankosunu kontrol ediliyor. şuam ulaşabileceğim bir plc yok elimde şuan başladığım çalışmalar neticesinde ilerlediğimde 1 tane plc yada çanta egitim kitleri oluyor onlardan alsam faydası olur mu sahadaki kadar?
1200den başla onu öğrenirsen zaten sonra diyceksinki yahu siemens mi öğreneyim omron mu deltamı beckhoff mu panasonic mi vs....böyle gider bu, sen iyisi mi plc öğren marka modele bağlı kalma hangi kaynağa daha rahat ulaşıyorsan oradan başla mesela s71200 plc ye dahamı çabuk ulaşıp deneme yapabileceksin ondan başla yani elinin altına hangsisi kolay gelecekse ona yönel kitap üzerinde olmuyor malesef biraz uygulama yapıp geliştirsen ozaman kitap işe yarar ...ama daha plc ye bağlanmadan ufak tefek şeyler yapmadan kitap seni bunaltır!
Bunları beckhoff... siemens... s71200-200-300 ...wago... panasonic... Ls...delta...renu...gmt...fatek..plc lerini yazan biri olarak söylüyorum inan bana hangi plc yi getirirsen getir yazarım mesele işin özünü anlamak bunuda herhangi bir plc ile yapıp sonra göreceksinki çok ta farkları yok sadece arayüzleri farklı geçen önüme unitronics çıktı indirdim programını baktım aynı...allen bradley çıktı akıllı röle aynı .. mantık hep aynı sen özü kavramaya çalış... al bitane elinin altına parçalayana kadar senaryo yap!
ilk siemensle başlayayım sonra öğrendikçe diğer programlara bakarım. şuan yolun en başındayım yavas ilerlemek daha sağlam olur benim için

evet siemens hmı yazıyor panelde. 2-3 piston 2-3 gripper 3-4 varlık sensörü gibi parçalardan oluşan bir üretim bankosunu kontrol ediliyor. şuam ulaşabileceğim bir plc yok elimde şuan başladığım çalışmalar neticesinde ilerlediğimde 1 tane plc yada çanta egitim kitleri oluyor onlardan alsam faydası olur mu sahadaki kadar?

ilk siemensle başlayayım sonra öğrendikçe diğer programlara bakarım. şuan yolun en başındayım yavas ilerlemek daha sağlam olur benim için
Başlangıç için çanta egitim kitleri biraz maliyetli olur.sadece plc-hmi ve 24v guç kaynagi ve birkaç buton anahtar ile bircok senaryo yapabilirsiniz.Ben mesela ledler ile yılan oyunu yapmıştım kendime fantazi olsun diye öğrenmek icin.
Tekrar soyliyim sadece hmi ile fiziksel çikiş kontrol edemezsiniz.ekranli plc ler var piyasada bunlarla olur.

Başlangıç için çanta egitim kitleri biraz maliyetli olur.sadece plc-hmi ve 24v guç kaynagi ve birkaç buton anahtar ile bircok senaryo yapabilirsiniz.Ben mesela ledler ile yılan oyunu yapmıştım kendime fantazi olsun diye öğrenmek icin.
Tekrar soyliyim sadece hmi ile fiziksel çikiş kontrol edemezsiniz.ekranli plc ler var piyasada bunlarla olur.
bir ilerleyelim ozaman konuya tekrardan bakarız. size takip etme yolladım ilerledikçe size arada yazabilirmiyim.

Problem yok bilgim kadar yardimci olurum.Ama foruma konu acarsaniz hem benden daha iyi seviyedeki arkadaslarda size ve diger arkadaslara katki saglayacaktir.

Sürücülrle haberleşip ordan çözebilir bende yapıyorum bunu yani akıllı cihazlarla rs485 veya ethernet vs bunlar ile cihazlarla haberleşip ekrandada kontrol edilebilir hız kontrol veya sıcaklık kontorl vs .. gibi bazı ekranların io olanlarıda var ama muhtemelern haberleşme ile kontrol ediyordur..

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri