Pil Devresi Hakkında

beko_64

Üye
Merhaba ustalarım. Dji Phantom 2 dronumun piller bozuldu yeni pil 1000 tl. Onun için Sanyo Li Po 2600 mAh 3.7V 3 adet pili seri bağlayıp 11.1V üretip dronu çalıştırayım diyorum. Yalnız bir sorun var devre üzerindeki 102 numaralı smd direnç düştü 1 adet ölçmeye çalıştım değer vermedi bozulmuş yerine aynısından takmaz isem bir problem olur mu ?

2.Sorum => Bu Li Po pilleri seri bağlıyacağım ama bu akıllı batarya olduğu için balans kablosu var ve 2 tane altın uç var bu balans kablosuna bağlı akıllı olduğunu drona bildiren. Bu kabloyu pillere nasıl bağlarım?
Bir Rus arkadaş yapmış onun yaptığının Kalem pil versiyonunu nasıl yaparım yani?
Rusun videosu.

Ekli dosyalar

• smd.PNG
    smd.PNG
    1 MB · Görüntüleme: 11
  • dji.PNG
    dji.PNG
    932.5 KB · Görüntüleme: 14
  • li po.jpeg
    li po.jpeg
    102.9 KB · Görüntüleme: 13
  • dji 2.jpeg
    dji 2.jpeg
    65 KB · Görüntüleme: 11
  • dji 3.jpeg
    dji 3.jpeg
    92.3 KB · Görüntüleme: 9
  • pin.PNG
    pin.PNG
    293.6 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Anlık deşarj akımını vermez.

Pilin etiketi varmi paylaşır mısınız? Laptoptan mi soktunuz?
Tabi paylaşırım. Evet eski bir Hp Laptop pilinden çıktı. Siyah yazının ortasında yatay UR18650FH K46B kodu yazıyor kamerada okunmuyor onun için yazdım.

Ekli dosyalar

• pil.jpeg
    pil.jpeg
    47.1 KB · Görüntüleme: 6
Tabi paylaşırım. Evet eski bir Hp Laptop pilinden çıktı. Siyah yazının ortasında yatay UR18650FH K46B kodu yazıyor kamerada okunmuyor onun için yazdım.

Bu pil Sanyo üretimi. Ayrıca bu pil lityum ion pil.
Deşarj akımı maksimum 5000 ma yani 5 amper. Sizin dron 4 motor ile anı hareketlerde 50 amper gibi yüksek akımları çekebilir. O yüzden lipo pil ve C degeri yüksek pil kullanmalısınız.

Bu piller notebook için anı akim vermek yerine uzun süre düşük akım verebilecek şekilde üretilmiştir.

Screenshot_20220113-231222_Chrome.jpg

Son düzenleme:
Bu pil Sanyo üretimi. Ayrıca bu pil lityum ion oil.
Deşarj akımı maksimum 5000 ma yani 5 amper. Sizin dron 4 motor ile anı hareketlerde 50 amper gibi yüksek akımları çekebilir. O yüzden lipo pil ve C degeri yüksek pil kullanmalısınız.

Bu piller notebook için anı akim vermek yerine uzun süre düşük akım verebilecek şekilde üretilmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 84098
Anladım ustam doğru söylüyorsun da Li Po piller de çok pahalı. Orijinal pilin değeri 11.1V 5200mAh ben bu pilin yan sanayi Li Po sunu alsam 800-1200 tl arası fiyatlar çıkıyor sıfır batarya almak daha mantıklı oluyor bu durumda da. Başka türlü ucuz yollu max 500 tl harcıyacak şekilde nasıl çözerim bunu ? Phantom 3 pili var aslında elimde ama o da devreler farklı olduğu için drone tanımıyor pili akıllı pil hatası veriyor halbuki 15.2V 4480 mAh dah güçlü bir pil. Çinden getirtmeyi düşündüm fiyatlar çok iyi 400-550 arası ama adamlar türkiyeye göndermiyor.

Mesela 3S 11.1 volt 30c deşarj akımı kapasitesinde aşağıdaki batarya mevcut. Fiyatına orta halli.

Bağlantı olarak sizin bataryadan çıkan serit şeklindeki iletken ( Nikel serit ) punta ile tutturulmali.

https://www.oyuncakhobi.com/leopard-power-4200-mah-111v-3s-30c-lipo-batarya
Ustam bunun mAh değeri 1000 mAh kadar düşük orijinaline göre normalde 20-25 dk arası uçuyordu bu da uçurur mu o kadar ?
Ek olarak 102 smd için ne diyorsunuz ?

Ustam bunun mAh değeri 1000 mAh kadar düşük orijinaline göre normalde 20-25 dk arası uçuyordu bu da uçurur mu o kadar ?
Ek olarak 102 smd için ne diyorsunuz ?

Evet düşük buna karşın uçuş sureside biraz az olacaktır.

O parçayı olan bir yerden olcmeden ne olduğunu bilmek zor.

Bir sorun daha bu özel bir batarya. İçinde koruma devresi varsa bu modifiyeyi yapsanız bile calismayabilir. Bunun için deneme yapmak gerekebilir.

Bu denemeyi elinizdeki pillerle yapabilirsiniz aslında.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri