Pil Devresi Hakkında

Anladığım kadarıyla phanton3 de 1 hücre fazla pil grubu var. Yani 4 pil seri bağlı.

Keza phantom 2 de 3 seri pil var.

phantom 3 ün 4lü pil grubundan bir hücreyi ayırıp sökmelisiniz. Sökerseniz phantom 2 kartına monte edebilirsiniz. Elle çizdiğiniz şemadaki şekilde bağlarsanız olmaz. Sorun yaşarsınız.

Biz model uçaklarda dediğiniz işlemi yapıyoruz. Mesela 4 hücreli bir batarya kullanıyoruz diyelim. Bu batarya kazara bir hücresi deforme oluyor yada şişiyor. Komple pili hurda etmektense şişen hücreyi bloktan ayırıp 3 hücreli olarak kullanmaya devam edebiliyoruz.
Ustam pili bağladım dronu da 15 dk 16 dk uçurdum. Pil bitti uyarısı verdi indirdim ama 2 diş pil var gösteriyor hala.Sonra sarja taktım 2-3sn sarj ediyor sonra kesiyor neden ? Bağlantıları resimdeki gibi yaptım 1 kabloyu hiç bağlamadım.

Ekli dosyalar

• 12.jpeg
    12.jpeg
    54.9 KB · Görüntüleme: 5
  • 13.jpeg
    13.jpeg
    58.2 KB · Görüntüleme: 5
  • ppill.PNG
    ppill.PNG
    777.3 KB · Görüntüleme: 5
O 1 kablo neden bagli değil.

Ortada bir sorun var. Söyle söyleyeyim. Yapılması gereken şu.

Pili degisecek bataryayı önümüze aldık. İçini açtık.diyelimki içinde 3 seri pil var.

Bu 3 seri pili söķüyoruz. Daha sonra ister yeni ister başka bir yerden temin edilen 3 seri pili aynı yere + ve - kutup ve sıralamaya dikkat ederek takıyoruz.

Bu durumda arta kalan ne bir kablo ne bir pilde uc kalmamalı.

Sizde boşta bir üç varsa sorun var demektir. Neden boşta uç kaldı? Ve normalde nereye bağlıydı?

Pili degisecek bataryayı önümüze aldık. İçini açtık.diyelimki içinde 3 seri pil var.

Bu 3 seri pili söķüyoruz. Daha sonra ister yeni ister başka bir yerden temin edilen 3 seri pili aynı yere + ve - kutup ve sıralamaya dikkat ederek takıyoruz.

Sizde boşta bir üç varsa sorun var demektir. Neden boşta uç kaldı? Ve normalde nereye bağlıydı

Sizde boşta bir üç varsa sorun var demektir. Neden boşta uç kaldı? Ve normalde nereye bağlıydı?
Ustam 2 devresiyle 3 pilini birleştirdim 3 pilinin voltajı daha fazla olduğu için (4 hücreli) dolayısıyla 1tane (+)balans kablosu fazla.Attığım şemaya göre bağlıyamıyacağımı söylemiştiniz. Pillerde küçük bir kart yardımıyla birleştirilmiş ve jst jak olarak çıkış verilmiş o düzeni bozmamak için pili sökmedim. Bu boşta kalan kabloyu diğer kablolara ek yapmam neden doğru değil ne gibi bir sorun oluşur ? Kesin çıkarılacak piller başka yol yok diyorsanız 3s e çevireyim.

Alttaki pilleri bağlayan mini devre ve jst jak çıkışı bu şekilde resimle daha iyi anlaşılır.

Ekli dosyalar

• 20220119_200209.jpg
    20220119_200209.jpg
    154.1 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
4 hücreli pil grubunu 3 hücreli diğer bataryaya taktınız.

Bu esnada 4 hücrenin 1 hücresini boşa çıkarmış olmalısınız. Cikarmadiysaniz yaşadığınız problemler bundan dolayı.

4 hücreli pil grubunu 3 hücreli diğer bataryaya taktınız.

Bu esnada 4 hücrenin 1 hücresini boşa çıkarmış olmalısınız. Cikarmadiysaniz yaşadığınız problemler bundan dolayı.
Evet ,devre 3 hücre için yapılmış ama phantom 3 pili olduğu için firma pili geliştirmiş ve 1 hücre daha eklemiş.1 hücre boşta kalıyor. O kalan hücreyi diğer 3 hücreden birine şemadaki gibi hücrenin kablosuna bağlasam ne olur ? Tüm hücreleri kullanmak istiyorum normalde sorun ise tabiki bağlamam.

Evet ,devre 3 hücre için yapılmış ama phantom 3 pili olduğu için firma pili geliştirmiş ve 1 hücre daha eklemiş.1 hücre boşta kalıyor. O kalan hücreyi diğer 3 hücreden birine şemadaki gibi hücrenin kablosuna bağlasam ne olur ? Tüm hücreleri kullanmak istiyorum normalde sorun ise tabiki bağlamam.

O dronun dizaynı ni bilmiyorum. 1 hucre fazla olması zarar verebilir.

Ayrıca 1 hucre fazla olması sarj aletininde farklı olması gerekir.

O dronun dizaynı ni bilmiyorum. 1 hucre fazla olması zarar verebilir.

Ayrıca 1 hucre fazla olması sarj aletininde farklı olması gerekir
Sarj aletleri aynı. Benim anlamadığım şu resimde altta çizdiğim şekilde bağlamam neden olmaz ?

Ekli dosyalar

• 20220116_135024.jpg
    20220116_135024.jpg
    191.7 KB · Görüntüleme: 3
Nedeni şu

Cizdiginiz semada en solda iki pil tek pil gibi kullanmayı dusunmussunuz.

Lityum piller saej olurken maksimum 4.2 volta kadar sarj olurlar. Deşarj olurken de 2.8 volt alt limittir. İki pil seri iken tek pik gibi çalışacak. Bu iki hücreye maksimum 4.2 volt sarj gerilimi uygulanacak. Bu durumda 4.2÷2= 2.1 volt. Bu tek pil için 2.8 volt alt limitin de çok altında. Bu pil kimyasını bozacak pil sisecek yada bir daha sarj almayacak.

Nedeni şu

Cizdiginiz semada en solda iki pil tek pil gibi kullanmayı dusunmussunuz.

Lityum piller saej olurken maksimum 4.2 volta kadar sarj olurlar. Deşarj olurken de 2.8 volt alt limittir. İki pil seri iken tek pik gibi çalışacak. Bu iki hücreye maksimum 4.2 volt sarj gerilimi uygulanacak. Bu durumda 4.2÷2= 2.1 volt. Bu tek pil için 2.8 volt alt limitin de çok altında. Bu pil kimyasını bozacak pil sisecek yada bir daha sarj almayacak.
Peki hocam çok çok teşekkür ederim sabırla cevap verdiniz şimdi 3s düşürüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri