PID ve Hız Kontrol

ykmlbz

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Set edilen sıcaklığa ortam sıcaklığı yaklaştığında hız kontrolün %15 kapasite ile çalışmasını,
set edilen sıcaklıktan ortam sıcaklığı uzaklaştığında hız kontrolün kapasitesini artırarak %40 kapasite ile çalışmasını istiyorum. Hız kontrolün kapasitesi %15 ile %40 arasında sıcaklık farkına göre değişmelidir.Max hız %45 minumum hız %15. Bunu nasıl yapabilirim?
Örn: Set edilen sıcaklık 70 C ve ortam sıcaklığı 70 C ise hız kontrol kapasitesi= %15 ,
Set edilen sıcaklık 70 C ve ortam sıcaklığı 50 C ise hız kontrol kapasitesi = %25
Set edilen sıcaklık 70 C ve ortam sıcaklığı 40 C ise hız kontrol kapasitesi= %45 olmalıdır.

3 ayri set degeri olan bir termostat ile cozum uretebilirsin.

Yukarıda belirtiğiniz pid değil zaten gendinize göre bir "ısı/hız merdiveni" kurgulamışsınız. Bence pid ile çalışmak için sürücünüzün minimum prekans değerini : 15Hz ve Maksimum frekans değerini : 45Hz olarak ayarkayın. Geri kalan en basidi anolog bir kontrolor ile pid kontrolü yapmak ve anolog çıkışını sürücüye bağlamak olacaktır.

Afedersin ısı değerini ne ile okuyorsun ?

Yanıtlarınız için teşekkür ederim,
Macix Bey; Scada üzerinden bir sıcaklık set değeri giriliyor ve ısı değeri de PT100 ile okunmaktadır. Analog kontrolü plc ve özellikle FB58 gibi bir blokla yapmak istiyorum.
Set edilen sıcaklık ile okunan sıcaklık arasındaki farkın aralığına göre hız kontrolün belli değerlerde çalışmasını programla ayarladım. Fakat asıl istediğim bu ayarlamayı PID ile yapabilmektedir.

Melikenes Bey; Olmasını istenilen davranışı örneklendirmek için 3 tane örnek verdim. İstenilen 3 adet farklı frekansta hız kontrolün çalışması değildir. Bu değer aralıklarında frekansın sürekli olarak değişmesidir.

Kullandığınız sistem ısıtıcı rezistans-fan grubu mu?

Peki FB58 veya FB41 ile denediniz mi ? Tam olarak sorun nedir ?

fb 58 ile limilleyebilirsin fb 58 in bağlı olduğu db dan limitleme yapıp dediğin %15-%40 arası çalışmasını sağlıyabilirs
pid.JPG
pid2.JPG
pid3.JPG
in.
saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14