pid ile basit motor hız kontorlü lazım

slm sayın forum ahalisi
opamp ve tarnsistörlerle basit bir motor kontrol devresi lazım pic ve mikroişlemci kullanmadan analog kontrol yapabileceğim bir devre lazım okul projesi olarak vereceğim devreyle ne yapacağıma devreyi bulduktan sonra karar vereceğim. nette bulduğum motor kontroller genelde piclerle yapılmış bunlar kabul edilmiyor.
yardımcı olursanız çok sevinirim

4 adet 2n3771, 4 tane hızlı diyot , 1 steryo pot(+ 3-5direnç) 1200W çift yön kontrollü 60 V gerilimde çalışan sürücün olur.

öner için çok teşekkürler hocam. yanlız bana devre şeması olarak net bir çözüm sunabilirmisiniz

BipolarHBridgeSchematic.gif
Prensip olarak bu unutmaman gereken sadece tek noktadan 1 transistörü kullanacaksın diğerini anahtar gibi kullanacaksınız.
Q4 Q2 uygun koşulda direk çalışacak diğerlerine pot üzerinden kontrol edeceksin.
(Sallama devre değildir yaptım çalıştırdım) ilave olarak bir 2 kontaklı röle kullanıp ileri geri anahtarlamasını (NC ileri NO geri) sağlayabilirsin(illede röle değil transistörde kullanabilirsin)

Ekli dosyayı görüntüle 13718
Prensip olarak bu unutmaman gereken sadece tek noktadan 1 transistörü kullanacaksın diğerini anahtar gibi kullanacaksınız.
Q4 Q2 uygun koşulda direk çalışacak diğerlerine pot üzerinden kontrol edeceksin.
(Sallama devre değildir yaptım çalıştırdım) ilave olarak bir 2 kontaklı röle kullanıp ileri geri anahtarlamasını (NC ileri NO geri) sağlayabilirsin(illede röle değil transistörde kullanabilirsin)

Fikrinizi değiştirmişsiniz Sayın Seagate ustam. Sizi tekrar görmek beni mutlu etti. Her ne kadar elektrikçi değil öğretmen isem de yine de mutlu oldum. İnsanlar birbirinin yüzünü görmese de, birbirine yardımcı olan ustalarına karşı iyi duygular besliyor bu forumda..

evet pıd kullanılmamış segate sadece motor kontrolü yaptırmış başka sitelerden bakıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri