Pid ile Çizgi İzleyen Robot

bbs2006

Üye
meerhaba
pid kullanarak çizgi izleyen robot yapan varmı.yardımcı olursanızs evinirm. teşekkürler

PID kullanmak istemenizin sebebi nedir?
Amaç aracın daha hızlı tepki vermesi ise, tam tersi olacağını öngörüyorum. Araç sürekli hareket halince olacağı için etki tepki süresi zaten gayet kısa olacaktır. PID bu durumda daha fazla sorun çıkartır.

virajları veya dönüşleri salınımsız olarak dönmesi ve bunu gerçekleştiriken de hızlı olarak gitmesi.siz ne önerirsiniz

yapan varsa çok güzel olur paylaşması

katana arkadaşımızın dediğine katılıyorum. derivative çok hızlı değişeceğinden sorun artar.

Ben PD ile yaptım gayet güzel çalışıyor fakat motorları değiştirip bir daha denemem lazım.

Pıd kontrolör kullanarak sistem cevabını iyileştirmek için öncelikli olarak sistemin açık çevrim modelini çıkartman gerekmektedir. Bunun için Matlab System identification tool kullanabilirsin. rs232 kablosu ile sistemin çıkış örneklerini pc ye göndermek suretiyle bunu gerçekleştirebilirsin. Daha sonra yine matlabın sisotoolunu kullanarak ayrık zamanda bir tasarım gerçekleştirip fark denklemlerini çizgi izleyen robotun motor kontrol kartlarına yazılımsal olarak gömmek suretiyle işlemi gerçekleştirebilirsin.

bizde okulda yaptık gayet güzel çalışıyor fakat çok az salınımı var hızlı kamerada yakalayabiliyoruz onuda kısa bir süre içinde halledeceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri