Pic Protek Nasıl Kırılır?

zor işe benziyor usta bizim ülkede öyle çağlayanların başını çoktan bağlamışlar bence zor iş.ama ugraşacak olan arkadaşları canı gönülden destekliyorum.

yanlızkurt arkadaşım dediklerinize katılıyorum akrabam var oto elektrikçisi ve ona son model arabalar geliyor,bilirsiniz modelli arabaların oto elektrik tertibatında beyin varmış aynı kapıya çıktık sizinle oda budurumdan perişan geçenlerde ostime gitmiş beyinin entegre üzerindeki flash silinmiş adam sen 5dk dışarıda bekle demiş 10dk işi bitirmiş aldığıda bin lira çok uçuk rakamlar düşünebiliyormusunz ostimde tekmiş bu kişi birtanede kepçenin beynini tamir ettirmiş 6,00 lira tamir masrafı yenisi ise 15.000 dolar imiş yani şuraya bağlayalım bu kod protek konusunu aylar önce ben açmıştım adam kırıyor yapıyormuş tabi ben görmedim sadece duydum.

Evet, bütün korumalı ürünler, MCU, PLD, Flash v.s çeşitli yöntemlerle çözülür. Ama çözümler tamamen tamir amaçlıdır. Üreticiye ulaşmak mümkün değilse ve atılan taş ürkütülen kurbağaya değecekse çözüm mümkündür.

Türkiyede, öyle ostim de filan bu işleri yapabilecek insan olduğunu düşünmüyorum. Code protectli işlemcileri öyle çözecek de tamir edecek.

Olsa olsa beyinde temassızlık vardır. Titreşimden lehim kopmuştur ve adam bunu düzeltmiştir. Dediğiniz noktada olsak bizimkiler de uzayda gezerdi. :)

Türkiyede, öyle ostim de filan bu işleri yapabilecek insan olduğunu düşünmüyorum. Code protectli işlemcileri öyle çözecek de tamir edecek.

Olsa olsa beyinde temassızlık vardır. Titreşimden lehim kopmuştur ve adam bunu düzeltmiştir. Dediğiniz noktada olsak bizimkiler de uzayda gezerdi. :)

bende arkadasımıza katılıyorum.olsa olsa cipin programını biryerlerden bulmustur ve yeniden yükleme yapıyordur.birde herkes duydugunu sisiriyor.bende bir bmw nin beynindeki mosfetlerden biri gitmisti aynısını bulamadım muadili ile degistirdim.olduk beyinci.kafanızda yapılan isleri büyütmeyin.adam ahım sahım bir is yapsa neden gizlesin,basit bir is yapıyoki gizliyor.

• "ON" olarak kodu koruması ile çip için bazı kod yazın.
  • Koruması gerçekten üzerinde geldi doğrulamak için geri okuyun.
  • Şimdi (Programlama gerilimi az 0.5V), Vpp-0.5V için (pin 14) VDD ayarlayın.
  • "OFF" kaynaştırmak ve yapılandırma sigorta reprogram yapılandırma ayarlayın. Hata mesajları yoksay.
  • Şimdi normal, +5 geri VDD seti v
  • Programcı kapatın.
  • Hücreleri üzerinde ücret 5 volt geri düşmesine izin vermek için 10 ila 20 saniye bekleyin.
  • Programcı Güç geri. (+ 5V at VDD)
  • Pic okuyun ....
ve hey presto, korumasız biçimde veri artık mevcut olmalıdır.

• "ON" olarak kodu koruması ile çip için bazı kod yazın.
  • Koruması gerçekten üzerinde geldi doğrulamak için geri okuyun.
  • Şimdi (Programlama gerilimi az 0.5V), Vpp-0.5V için (pin 14) VDD ayarlayın.
  • "OFF" kaynaştırmak ve yapılandırma sigorta reprogram yapılandırma ayarlayın. Hata mesajları yoksay.
  • Şimdi normal, +5 geri VDD seti v
  • Programcı kapatın.
  • Hücreleri üzerinde ücret 5 volt geri düşmesine izin vermek için 10 ila 20 saniye bekleyin.
  • Programcı Güç geri. (+ 5V at VDD)
  • Pic okuyun ....
ve hey presto, korumasız biçimde veri artık mevcut olmalıdır.

biraz daha açabilir misiniz.
yada orijinal kaynağın linkini verebilir misiniz.

biraz daha açabilir misiniz.
yada orijinal kaynağın linkini verebilir misiniz.

Cracking / Guarding PICs

I have found cracking procedure for the following chips:
16c54,16c55,16c56,16c57,16c58,16c61,16c62,16c64,16c65,16c71,16c73,16c74,16c84The procedure supposedly gives you some bits of the instruction word and you are left to select one of two possible instructions by context. Also, the procedures seem to be generic and should work on all 12bit and 14bit chips.

The [older versions of the] Pic chip (PIC16C84) can in fact have it's program and data memory read after the config fuses have been set to code protection on. Try the following:
  • Write some code to the chip with the code protection set to "ON".
  • Read back to verify that the protection has indeed come on.
  • Now set Vdd ( pin 14 ) to Vpp-0.5v, (Programming voltage less 0.5V).
  • Set config fuse to "OFF" and reprogram config fuse. Ignore error messages.
  • Now set Vdd back to normal, +5v.
  • Power off the programmer.
  • Wait 10 to 20 sec to allow the charge on the cells to fall back to 5 volts.
  • Power back on the programmer. (VDD at + 5V)
  • Read the Pic....
and hey presto, data in unprotected format should now be available.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri