PIC programlama

vedat5452

Üye
merhaba arkadaşlar pic konusuna yeni giren bir kişi olarak size bir sorum olacak.acaba ben pic programlama olarak hangi programlama dilini öğrenmemi tavsiye edersiniz.assembly mi yada basıc mi yoksa daha başka bir programlama dilimi tavsiye edersiniz.cevablarınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

Merhaba vedat kardeş sanıyorum bu konu forumda daha önce yine açılmıştı ve birçok cevap verilmişti eğer yanlış hatırlamıyorsam herneyse...

Hepimiz biliyoruz ki bu pic dediğimiz entegreler microchip firması tarafından üretiliyor ve bu firma bu picleri programlamak için asembly dilini ve editör olarakta mplab programını üretmiştir.

Kendinize faydası olması açısından ilk önce bu konuya basit picleri kullanarak örneğin 16f84A yada 16F628A gibi picler ile asm dili kullanarak başlamanız daha mantıklı olacaktır... Registerlerin ne olduklarını ve kullanımlarını vs en güzel olarak yöneteceğiniz dil asm dilidir ama ilerleyen zamanda asm ile program yazmak artık bir nevi kontrolü elde tutamama gibi sorunlara yol açacaktır işte o zaman yüksek seviyeli dillere geçebilirsiniz örneğin pic basic yada proton basic yada ccs c gibi diller ben şahsen proton basic kullanıyorum çok esnek ve çok kullanışlı oluyor ayrıca 18F serisi desteğide sorunsuz olarak çalışmakta işimi şimdilik görüyor ama ilerleyen zamanlarda c ye geçmemiz şart gibi gözüküyo bunuda şimdiden görebiliyorum :D

Benim tavsiyem ilk önce mutlaka ama mutlaka asm ile ve küçük seviyeli picler ile başlayın sonra sonra işler zaten kendiliğinden değişecektir...

pic'İn çalışma şeklini biliyorsan yani çıkışlar girişler adc/pwm kanallar ne işe yarar gerisi kod ezberlemeye kalmış. programlama dili de benim tavsiyem önce biraz c,c++ hakkında araştırma yap sonra ccs c diline başla derim.dspic gibi bir çok pic desteği de var. hemde komutlar bir çok dile göre daha sade ve anlaşılır.

pic icin c dilini öneririm bir cok avantajları var c dilini biliyorsan cok daha cabuk alışırsın

has artvinli abim bız mıkro ıslemcıler dersınde pıc16f84a yı kullanıoruz ben bunu nasıl ogrenebılırım hıc bı bılgım yok ve unıversıtede sınavlarda programlardan sorumluyuz ben bunu guzel anlayabılecegım sekılde nasıl ogrenebılırmıyım yardımcı olursan cok sevınırım.Allah razı olsun ılgılendıgın ıcın

Merhaba vedat kardeş sanıyorum bu konu forumda daha önce yine açılmıştı ve birçok cevap verilmişti eğer yanlış hatırlamıyorsam herneyse...

Hepimiz biliyoruz ki bu pic dediğimiz entegreler microchip firması tarafından üretiliyor ve bu firma bu picleri programlamak için asembly dilini ve editör olarakta mplab programını üretmiştir.

Kendinize faydası olması açısından ilk önce bu konuya basit picleri kullanarak örneğin 16f84A yada 16F628A gibi picler ile asm dili kullanarak başlamanız daha mantıklı olacaktır... Registerlerin ne olduklarını ve kullanımlarını vs en güzel olarak yöneteceğiniz dil asm dilidir ama ilerleyen zamanda asm ile program yazmak artık bir nevi kontrolü elde tutamama gibi sorunlara yol açacaktır işte o zaman yüksek seviyeli dillere geçebilirsiniz örneğin pic basic yada proton basic yada ccs c gibi diller ben şahsen proton basic kullanıyorum çok esnek ve çok kullanışlı oluyor ayrıca 18F serisi desteğide sorunsuz olarak çalışmakta işimi şimdilik görüyor ama ilerleyen zamanlarda c ye geçmemiz şart gibi gözüküyo bunuda şimdiden görebiliyorum :D

Benim tavsiyem ilk önce mutlaka ama mutlaka asm ile ve küçük seviyeli picler ile başlayın sonra sonra işler zaten kendiliğinden değişecektir...

kardaeş bunla ilgili acaba tavsiye edebileceğin bir (senin kullandığın) pc programı ve assebler kodlarını yazabileceğim bir program ve kitap tavsiye edebilirmisin teşekkürler

Altaş Kitap ta PIC ile ilgili bir çok kitap var bakmanızı tavsiye ederim

tabiki basic den başlamalısın. İnsan diline yakın ve kolay anlaşılır.

pic programlama için ne gerekli. yeni başlıyorum

pic assembler proglamlama nasıl öğrenebilirim.

- - - Updated - - -

herhangi bir kaynak tavsiye edebilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,264
Kullanıcılar
450,086
Son üye
Lyewor_

Yeni konular

Geri