PIC Kontrollü PIR Alarm Yardım!

saint98

Üye
Selamlar elimde hazır PIR sensör var 12 volt ile çalışanlardan. Pic kullanarak basit bir alarm devresi yapmak istiyorum. Yardım rica...

Devreyi tam haliyle .rar olarak eklemek mi yardımdan kasıt?
Tam olarak hangi konuda yardım edelim?

selamlar eğer mümkünse devre olarak yardımdan söz etmiştim. elimde bir pır sensör var bildiğiniz gibi hareket algıladığında 0 a çekenlerden. bu 0 bilgisini kullanan PİC devrelerinden bahsetmiştim.

ilk once bitane programatör temin etmen lazım pic ile programlaman için daha sonra mplab ucretsiz microchipin sitesinde indirebilirsin yazılımını indirip oradan program içinden ona uygun programı yazarak ornek cismi gorerek belirli bir zaman içinde alarma geçicek belli bir süre zamanlama yapicak bunun için extra bir devre yaparak internetten transistorlu basit alarm devresi var onu indirip semasını ındırıp tasarlaman gerekiyo.

Devresi basit, önemli olan entegre yazılımı.
16f84 için:

PHP:
trisa=%11111
trisb=0

option_reg.7=0 (Pull-up dirençlerini iptal ederek direk bağlantıyı sağlar)

porta=0
portb=0

sensor:
if porta.0=0 then pause 10000
high portb.0 (Sensör aktif olunca b portunun 0. biti 10sn sonra 1 olur, 
bunun nedeni eve girdiğimizde alarmın hemen çalışmaması için, 
eve girince butona basılıp alarm devredışı bırakılır)
pause 50
if porta.1=0 then low portb.0 (1. bite bağlı butona basılınca b portunun 0. biti 0 olur)
goto sensor
end

A portunun 1. bitine buton yerine uzaktan kumandayla çalışan devre elemanları da koyulabilir.

Eğer şifreli yapmak istersek a.0 ı iptal edip bunu eklemek gerekir:
PHP:
sifre1:
if porta.0=0 then sifre2
goto sifre1

sifre2:
if porta.1=0 then sifre3
goto sifre2

sifre3:
if porta.2=0 then sifre 4
goto sifre3

sifre4:
if porta.3=0 then pause 50
low portb.0
endif
goto sifre4
end

Bu sayede butonlara sırasıyla basılmadıkça b.0 0 olmaz, butonların yerleri değiştirilebilir.

pic yazılım hakkında bilgin varda destekmi istiyorsun yoksa sıfırdan herşeyi hazır bir devremi istiyorsun

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri