Periyodik tetikleme devresi ihtiyacı

XDiscovery

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Başlığı nasıl açacağımı bilemedim. Yanlış ise özür dilerim.
Kontrol ünitesi olmayan bir webasto yu yani dizel hava ısıtıcısını çalıştırmak istiyorum. Çoğu problemi aştım lakin mazot otomatiğini 0.52 hz ile 0.87 hz ile devamlı tetiklenmesi gerekiyor(12 volt) ve ben burada takıldım. Yani 10 saniyede 6 kez ile 9 kez arası potansiometre ile ayarlayabilecegim şekilde tetikleyecek basit bir devre lazım. Mazot pompası tetikleme esnasında 1.5 amper çekiyor. Sistem 12 volt.
Yardımcı olabilecek arkadaşlardan bir el atmasını rica ediyorum.

Screenshot_20220313-203049_Drive.jpg

Arkadaşlar merhaba,
Başlığı nasıl açacağımı bilemedim. Yanlış ise özür dilerim.
Kontrol ünitesi olmayan bir webasto yu yani dizel hava ısıtıcısını çalıştırmak istiyorum. Çoğu problemi aştım lakin mazot otomatiğini 0.52 hz ile 0.87 hz ile devamlı tetiklenmesi gerekiyor(12 volt) ve ben burada takıldım. Yani 10 saniyede 6 kez ile 9 kez arası potansiometre ile ayarlayabilecegim şekilde tetikleyecek basit bir devre lazım. Mazot pompası tetikleme esnasında 1.5 amper çekiyor. Sistem 12 volt.
Yardımcı olabilecek arkadaşlardan bir el atmasını rica ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 85821
Bir flip flop devresi ile röle ya da transistörü sürün. Röle ya da transistör de pompanızı sürsün. Ayarın hassas olması gerekiyorsa direnç kondansatör sabiti yerine mikrodenetleyici kullanın. Arduino olabilir.

Bir flip flop devresi ile röle ya da transistörü sürün. Röle ya da transistör de pompanızı sürsün. Ayarın hassas olması gerekiyorsa direnç kondansatör sabiti yerine mikrodenetleyici kullanın. Arduino olabilir.
Teşekkürler. Flip flop devresini arastiracagim

Sn. Mehmet bey, devre için teşekkürler. Yukarıda belirtmedigim küçük bir ayrıntı var. Dozaj pompası çok hızlı çalışıyor. Yani elektriği vermem ile bobinin çekmesi hızlı oluyor. Belki 0.1 sn bile yeterli oluyor. Daha fazla sinyalin uzaması demek elektrik sarfiyatı demek. Çünkü bobinin çekmesi zaten pompanin 1 dozaj attığı anlamına geliyor.
Bu durumda sizin verdiğiniz devrede sinyalin uzunluğu acaba bu işe uygun mudur?

Pompa dediğim de bunun aynısı ;

Screenshot_20220314-005219_Chrome.jpg

Yarar mı, yaramaz mı bilmem.
Sizin istediğiniz doğrultuda yapmaya
çalıştım. 100uF kondansatör ile
istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye