pic ile optokuplörlü röle çektirmek yardım

emikro

Üye
arkadaşlar pic ile optokuplör kullanarak röle çektircem. forumda buldum ama en az parazit üretecek şekilde nasıl yapabilirim. pic ve rölenin beslemeleri ayrı olacak onu yapamadım yardım ederseniz sevinirim.

merhaba en az parazit üreten demekle neyi kast ettiğinizi anlıyamadım röle çok sık aralıklarlamı sürülecek örneğin saniyede 1 kaç kez benim tavsiyem opto kuplör çıkışına transistör ilavesi yaparak sürmeniz olur

antiterör ' Alıntı:
arkadaşlar pic ile optokuplör kullanarak röle çektircem. forumda buldum ama en az parazit üretecek şekilde nasıl yapabilirim. pic ve rölenin beslemeleri ayrı olacak onu yapamadım yardım ederseniz sevinirim.
iki ayrı güç kaynağı kullanacaksınız. topraklarını birleştirmeniz gerekmez. optocoupler fototransistör tarafını ikinci güç kaynağından besleyeceksiniz. Röle bobinine ters diyot ile 100nF kondansatörü paralel bağlayın. Bazı dandik röleler ile kontaktör sürecekseniz bunlar işe yaramayabilir. Bu durumda solid state röle kullanın (optocoupleri içerisinde ve bazı modellerinde sıfır geçiş dedektörü var, 8A e kadar olan rölelerde Bimel ucuz). Kontaktör sürülen uçlarına spark quencher (direnç ve kondansatör) bağlayın ama değerlerini iyi hesaplamanız gerekir (bir çeşit filtre görevi görecek ve belirli frekansları geçirmeyecek). Bununla ilgili internette dokuman bulabilirsiniz.

teşekkür ederim. röle sık sık devreye girip çıkmayacak. yaklaşık 10 dakada bir oda canı isterse devreye girecek. (pic in girşlerinden herhangi birisi 1 olursa ne zaman olursa artık) aynı besleme kullanıp parazit i engelleyemezmiyiz en az düzeye çekemezmiyiz

Röle ve opto kısmı ayrı konu fakat daha önce:

Pic girişinin 1 olduğunda aktif olması, doğru bir tercih değil, parazitten etkilenmeye müsait olur..

Girişin VDD'ye Pull-up yapılıp 0 olduğunda aktif olacak şekilde kullanılması daha güvenlidir.

tyildizak ' Alıntı:
Röle ve opto kısmı ayrı konu fakat daha önce:

Pic girişinin 1 olduğunda aktif olması, doğru bir tercih değil, parazitten etkilenmeye müsait olur..

Girişin VDD'ye Pull-up yapılıp 0 olduğunda aktif olacak şekilde kullanılması daha güvenlidir.
teşekkürler yazılımı ona göre tekrar düzenledim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri