Devremi yorumlayabilirseniz sevinirim

Merhaba Arkadaşlar,

16 Tane ışığı hem buton ile, hem de internet üzerinden yönetmek için bir devre yaptım. Mikroişlemci olarak ESP32 kullandım. Portları arttırmak için de MCP23017 kullandım. 1 Tane MCP23017 16 giriş/çıkış veriyor. 1 MCP'yi Butonlar için, Diğer MCP'yi ise röleleri kontrol etmek için kullandım.

2 Katlı bir röle sistemi var. İlk röleler 5V ile çalışıyor, bu röle boardu ESP ve MCP nin yanında evde bir kutu içerisinde olacak. Diğer röleler ise evdeki ışıkların dibinde olacaklar. 2 röle arası bazı yerlerde 30 metreye kadar mesafe olacağını varsayıyorum.

Aşağıdaki gibi bir devre tasarladım. Normalde optokuplör ile çalışan rölelerde, ayrı bir güç kaynağı kullanılmasını söylemişler fakat ben 2 ayrı güç kaynağı kullanmak istemediğim için tek bir 12V kaynak ile tüm devreyi besledim. Şu ana kadar devre sorunsuz çalışmakta, fakat devreyi "daha korumalı" yahut "gürültüsüz" şekilde çalışmasını nasıl sağlayabilirim ?

Ayriyetten, iki röle arası 30metre gibi bir mesafe olması durumunda, sizce diğer röleyi aktif etmek için sıkıntı yaşar mıyım ?

Siz değerli uzmanların yorumlarına açığım
smiley.png

Teşekkürler
Turk.png

Esp32 ve röleler kendi başlarına değil de bir kart olarak devreye bağlandıysa hiçbir problem olmaz kartı tasarlarken korumalar üzerine ekleniyor. Tek problem 30m uzakta olması. Eğer etrafta çalışan motor vs. yoksa bir problem olacağını sanmıyorum ama uzun mesafeler için genellikle 24 volt kullanılıyor. Eğer 24v güç kaynağın varsa senin için daha iyi olacaktır.

@FakirMaker değerli yorumunuz için teşekkürler hocam. 2. röleler 12V olduğu için 12V adaptör kullanayım dedim. Şayet "gürültü" olursa rölelerde, bunu engellemek için nasıl komponentler/devreler kullanılabilir acaba ?

röleler 12 volt olsa bile seri bir direnç bağlayabilirsiniz. Önemli olan rölenin üzerine düşen gerilimdir. Röle üzerinde bobinin ne kadar akım çektiği yazar basit bir ohm kanunu hesabıyla bobin direncini bulabilirsiniz. örneğin röle bobini 20mA çekiyorsa R = U/I formülünden R=12/0.02 yani R=600ohm olur. Röleye seri 600ohm 1/2watt bir direnç bağlarsanız 12volt röle 24volt ile çalışabilir.

Sorunun cevabı ise röleler gürültüye çok dayanıklıdır yani yarı iletkenler gibi değildir. Yeterki üzerine düşen gerilim çok düşmesin. Aslında röleler kendileri gürültü kaynağıdır. Bıraktıkları anda bobin üzerindeki gerilim ters yönde pik yapar. Eğer bunu sönümleyecek bir flyback diyodu veya optokuplör yoksa doğrudan esp32 yi yakar ama röleler kart halindeyse zaten bu diyot eklenmiştir. Ben gürültü için 24volt demedim uzun mesafede 12volt kablo direnci sebebiyle düşecektir yani röleye ulaştığı anda 12volt olmayabilir. Bu sebeple endüstriyel ekipmanlar genelde 24v kullanıyor.

Gerektigi kadar esp32 veya esp8266 kullanarak ve birbirleriyle haberleştirerek yapsaydınız ve evde kontrol etmek istediginiz cihazlara kablo çekmek zorunda kalmasaydınız daha kolay olmazmıydı.

👍
röleler 12 volt olsa bile seri bir direnç bağlayabilirsiniz. Önemli olan rölenin üzerine düşen gerilimdir. Röle üzerinde bobinin ne kadar akım çektiği yazar basit bir ohm kanunu hesabıyla bobin direncini bulabilirsiniz. örneğin röle bobini 20mA çekiyorsa R = U/I formülünden R=12/0.02 yani R=600ohm olur. Röleye seri 600ohm 1/2watt bir direnç bağlarsanız 12volt röle 24volt ile çalışabilir.

Sorunun cevabı ise röleler gürültüye çok dayanıklıdır yani yarı iletkenler gibi değildir. Yeterki üzerine düşen gerilim çok düşmesin. Aslında röleler kendileri gürültü kaynağıdır. Bıraktıkları anda bobin üzerindeki gerilim ters yönde pik yapar. Eğer bunu sönümleyecek bir flyback diyodu veya optokuplör yoksa doğrudan esp32 yi yakar ama röleler kart halindeyse zaten bu diyot eklenmiştir. Ben gürültü için 24volt demedim uzun mesafede 12volt kablo direnci sebebiyle düşecektir yani röleye ulaştığı anda 12volt olmayabilir. Bu sebeple endüstriyel ekipmanlar genelde 24v kullanıyor.
Mrb size özelden nasıl mesaj atabilirim?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri