pic ile fotoselli kapı yapıyorum fotoseli kullanamıyorm

ems20

Üye
???merhaba ben pic 16f877 ile fotoselli kapı yapmaya çalışıyorum step motor kullanıyorum motor sürücü devresini yaptım fotosel olarak binalarda kullanılan fotosellerden kullanıyorum onlar ac 220v ile çalışıyo içini açıp baktım 2 kısımdan oluşuyo 1.kısımda D203B sensörü var burdan gelen bilgiye göre 2. kısımdaki röle çalışıyo ve bir çıkış veriyo benim istediğim bu devreyi dc ye çevirerek picte kullanmak pic 5V ile çalışıyor. bu fotosel devresini DC 5V ta çalışacak şekilde nasıl yapabilirim üzerindeki röle 24vluk değiştirmelimiyim. birde D203B nin bulunduğu devreden 3 kablo çıkıyo 2 si besleme biride sensörün çıkışı sanırımama sırasını bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

arkadaşlar elimde 220v ile çalışan sensörün yerine kullanbileceğim 12v ile çalışan PIR sensörlerden var hırsız alarmlarında kullanılanlardan bununla yapabilirmiyim otomatik kapıyı bir fikri tavsiyesi olan varmı?

sensör çıkışına 220V bir röle bağla bunun NO kontağından 5V geçir. Pic

röleyi var dedin bu rölenin açık veya kaplı kontağı yok mu yoksa bile çıkışı başka bir röleye bağla ve o şekilde bir işlem yapmaya çalış bence

ems20 ' Alıntı:
ben pic 16f877 ile fotoselli kapı yapmaya çalışıyorum, step motor kullanıyorum

Hem PIC kullanıyorsun, hem step motor kullanacaksın. O halde röleye ne ihtiyacın var?
röleyi toptan devreden çıkar. Volajın 5V değerini aşmamaını sağlayacak şekilde PIC'in bir bacağına bağla.
Ayrıca, step motoru nasıl bir sürücü ile sürüyorsun? Step motora nasıl bir dişli sistemi taktın ki kapı çalışsın? Bu sorulara cevap verebilirsen daha rahat yardımcı olunabilir.

Ayrıca sensör olarak IR led ve IR alıcı kullanabilirsin. PIC'in boşta kalan epey bacağı oacak nasıl olsa.

hazır fotosellli kapı için yapılmış fotoseller mevcut fiyatları da pek fazla değil ben daha önce kullnmıştım

www.kontal.com.tr bu adreste mevcut bakabilirsin..

bilim benim benim harici olarak röleye ihtiyacım yok o röle 220vluk sensörün içindeydi ben 12vluk yeni bir PIR sensör buldum onunla yapacam benim devrem şu şekilde sensör bir hareketi algıladığında pice 5v luk sinyal gönderecek pic in 4 bacağına TİP31C transistörü bağlı bu trnsistörler picten gelen sinyalin akımını yükseltip step motora veriyo,sensörün çıkışı 12v ben bunu 7805 entegresi ile 5v a düşürüp pice versem bir sorun olurmu? dişli sistemini şu şekilde anlatayım 50cmlik çapı 5mm olan bir metal çubuğu tornacıda yarısı düz diğer yarısı ters olacak şekilde vida şeklinde yaptırdım buna uygun 4 adet somun aldım somunları bu metal çubuğa taktım sonrada kapının hareketli kısmına somunları sabitledim böylece motor bir yönde dönerken kanatlardan biri motorla aynı yönde diğer kanatta bunlara ters yönde dönüyo
bu düzeneği denemedim tasarladığımşekli anlattım motorun gücü yeterse çok güzel olacak başka bir mekanizma öneren olursa sevinirim

PIC ile sensörden okuma yapacaksan niye 7805 kullanasın ki? Hiç gerek yok. araya bir POT at orta bacağını da 5V çıkacak şekilde ayarla olsun bitsin. Millere aktarım yapacaksın, hmmm. Millerin hatvesine göre aktarımını artırır. Step motorunun serisi nedir, gücüne baktın mı? kapılarına yetmeyecekse dişliyle fealn epey yavaş bir açılış olur senin için. Dişli sistemi kullnarak yüksek devirli bir motor kapıyı açmakta daha başarılı olabilir. Step motorlar nominal 800 devir civarı felan çalışırlar. Çok özel koşullarda 8000-9000 deviri bulurlar.

50cm lik kapıya mı uygulayacaksın bunu hocam? Alemsin valla. Ayrıca anladığım kadarıyla step motoru yarım güçte kullanacaksın. Tam güç kullanacak olsan 4 telli bir motora 8 transistör kullanırdın. Yoksa motorun 6 telli mi?

ems20 kardeş elinde PIR sensörü devresi varsa paylaşabilir misin?

dostum benim kullanacağım step motor 6 telli 4 tane tip31 ile sürüyorum 8 tane ile nasıl sürebilirimki?
motorun gücünü bu şekilde nasıl arttırabilirim yardımcı olurmusun 7805 yerine pot kullanacam birde bu pır sensör herhangi bir hareket algıladında çıkışından 5 saniye boyunca 5v veriyo bu süreyi kısaltmamız mümkünmü yardımın için teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri