PIC16F84A için MPLAB üzerinde Hi-Tech-C ile yazılmış Kodu HEX e Çevirebilecek olan

ozgurr89

Üye
Merhaba Arkadaşlar bir devre yapıyorum 20 kere buton tetiklendiğinde motor 3 saniye ileri 1 saniye bekleyip 3 saniye geri dönecek altta ısıs dosyası mevcut. Transistörü seçmedim hangi transistör kullanmalıydım ve aşağıdaki Hi-Tech-C ile yazılmış Kodu HEX e Çevirebilecek olan arkadaş bir zahmet çevirip yüklermi kodda sorun yok sanırım varsada düzeltebilirmisiniz ?

#include <htc.h>

typedef unsigned char uchar;

#define _XTAL_FREQ 4000000 // PIC için 4MHz kristal kullanınız

#define Kapak RA0 // Kapak atılan giriş
#define Motor RB0 // Motor Çıkışı. Eğer DC motorsa ve motor sürücü kullanıyorsan. Projede motor tek yöne döneceği için
#define Motorg RB1 // Motor Çıkışı.
// In1 = +5V, In2= 0V ve En = PIC'in RB0 bacağını bağlayınız.
void PIC_Init(void)
{
TRISA = 0xFF; TRISB = 0x00; // PORTA giriş, PORTB çıkış olarak ayarlandı.
PORTA = 0; PORTB = 0;
}

void delay(uchar time) // Kaç saniye bekleyecek?
{
uchar i;
while(time--)
{
for(i=0;i<8;i++)
__delay_ms(125);
}

}

void main(void)
{
uchar Sayac = 0;
PIC_Init();
while(1)
{
if(Kapak)
{
while(Kapak); // Kapak sensör önünden tamamen geçinceye kadar bekleniyor.
Sayac++;
if(Sayac >= 20)
{
Sayac=0;
Motor = 1; // Motor Çalışıyor
delay(3); // Yaklaşık 3s bekliyor. Not: Tam 3s değil!
Motor = 0;
delay(1); // Yaklaşık 1s bekliyor.
Motorg = 1; // Motor Çalışıyor
delay(3); // Yaklaşık 3s bekliyor. Not: Tam 3s değil!
Motorg = 0;

}
}
}
}

isisdevre.jpg

Sürücü devresine gerek yok bence. Transistör olarak flip-flop devresindeki BC-547 işimi görüyor. Şu KODU HEX e Cevirebilecek arkadaş arıyorum valla yokmudur. ???? ÇOK ÖNEMLİ VE BENİM İÇİN ACİL KİMSE YOK GİDİP YAPTIRACAĞIM PARASI NEYSE ONUDA VERİRİM

Özgür yazdığım kodda değiştirdiğin kısım hatalı. Motor bu şekilde geri dönmez. Ayrıca eğer bir motorun güçlü ise motor sürücü şart.

MOTOR SÜRÜCÜ OLARAK BU DEVRE İŞİMİ GÖRÜRMÜ ?

Görür ama transistörlerin birbirine çok yakın Beta değerlerinin olması gerekir. L293 veya L298 motor sürücülerinde de aynı yapı var. Ama sen bu devreyi elle yaparsan, birbirine çok benzeyen iki transistör olmayacağı için(aynı anda aynı fabrikadan çıkmış bile olsa) devre düzgün çalışmaz. L293 veya L298 kulanırsan, motoru kararlı bir şekilde sürmüş olursun.

Bana cift yonlu pic 16f84a ile 5v dc motoru kontrol edebilecegim. Kesin sonuc verecek bir devre gonderebilecek varmi peki ben 2 tane denedm gucu kesiyo bugun gidip alip kurmam gerekiyor son gun bugundu. Trabzona gidecwk bu odev istanblda yasiyrm

877 yerine f84 koyarsan bu devre işini görür...

Interfacing-DC-Motor-with-PIC-Microcontroller.png

Çok teşekkür ederim :) inş bugun teslim ediyorum :)

Peki bu devrede L293D ye 12 voltmu vereceğim yoksa 5V mu 5 voltta çalışıyormu ?? :)

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri