Pic girişlerini parazitlerden korumak

feridun34

Üye
Arkadaşlar pic in girişlerini parazitlerden korumak için optocoupler kullanılabileceği bilgisini okumuştumda... Proteus ta aşağıdaki gibi bir devre tasarladım.Butona basıldığında optocoupler ın içindeki npn tranzistörün emitterinden 25k lık bir dirençle, 20mA akım akmakta ve 5V luk gerilim okunmakta.Buda PIC için gayet makbul değerlerdir. Kısacası aşağıdaki gibi bir devre bu amaca hizmet edebilirmi...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

selam.
benim yaptığım su seviye kontrol devresinde pic i korumak için optokuplörler kullanmıştım.
buradaki şemaya bakarak aynısnı yapabilirsin. ayrıca optokuplörü kullanırken pull-up veya pull-down dirençlerinide bağlamalısın. benim devredeki pic pinlerine bağlı 10k lık dirençleri bu amaçla ekledim.
eğer senin bahsettiğin parazit besleme geriliminden geliyorsa optokuplör kullanmanın bir anlamı kalmaz. sadece portları korumuş olursun.

kolay gelsin.

Arkadaşlar pic in girişlerini parazitlerden korumak için optocoupler kullanılabileceği bilgisini okumuştumda... Proteus ta aşağıdaki gibi bir devre tasarladım.Butona basıldığında optocoupler ın içindeki npn tranzistörün emitterinden 25k lık bir dirençle, 20mA akım akmakta ve 5V luk gerilim okunmakta.Buda PIC için gayet makbul değerlerdir. Kısacası aşağıdaki gibi bir devre bu amaca hizmet edebilirmi...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Sn. Arkadaşım nasıl bir devre dizayn edeceksin ona göre yardımcı olalım.

böyle bir devrenin PIC'i parazitlerden koruması çok düşük ihtimal...
Bu devre sadece girişi 5V aşan gerilimlerde izolasyon görevi görür.

Parazit olayından veya elektriksel gürültü olayından PIC'in girişlerini korumak istiyorsan Schimit Trigger devresi kullanman daha faydalı olur.
kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri