PIC 16F877 ile Breadboard'da LED yakma uygulaması

_MeRKeZ_

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Pic 16f877 ile en basit uygulamayı breadboard üzerinde yapmak istedim ama ne yaptıysam çalıştıramadım.
Sizden ricam hatanın nerede olduğu konusunda bana yardımcı olmanız.

1.) 100 nF
2.) 10 k
3.) 33. bacak (pin_b0)
4.) 32.bacak (giriş gerilim bacağı)
5.) 31.bacak (çıkış gerilim bacağı)
6.) pic16f877
7.) 11.bacak (giriş gerilim bacağı)
8.) 12.bacak (çıkış gerilim bacağı)
9.) 13.bacak (osilatör bacağı)
10.) 14.bacak (osilatör bacağı)
11.) Led ile 330 ohm direncin bağlandığı bacak
12.) Led'den çıkıp toprağa giden bacak
13.) Osilatörün ilk bağlantı noktası
14.) Osilatörün diğer bağlantı noktası
15.) 22 pf kondansatörleri toprağa bağlayan bacak
16.) İki tarafın + ucunu kullanmak için bağladığım kablo
17.) İki tarafın - ucunu kullanmak için bağladığım kablo

Benim bu bağlantıları açıklamamdaki amaç herhangi bir yerin net çıkmaması dolayısıyla cevap verememenizi engellemekti yoksa bu forumdaki çoğu kişi için bu devre hiçbir şey, onun farkındayım :)

Osilatör frekansı 4 Mhz

Programın kodlarını isis'te denedim herhangi bir sorun yok.

Beslemeyi 3 adet 1.5 V pil ile yaptım.

ISIS'te iki tane besleme kaynağı kullandım acaba burada da iki farklı besleme mi kullanmak zorundayım?

Merak ettiğim bir diğer konu ise, beslemeyi telefon şarj aletleriyle (5V-890 mA) yapabilip yapabilemeyeceğim konusu olacak. Eğer yapabilirsem eksi uca ne bağlayacağım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba
PIC programlamaya yeni başlayan arkadaşlara pin sayısı daha az olan PIC'ler ile başlamalarını tavsiye edeceğim.Nedeni ise kontrolu daha kolay olur,şöyle ki PIC'lerde boş kalan ayakları da yazılım gereği pozitife veya şaseye çekmek gerekir yani boş bırakmamak gerekir.
Aşağıdaki linkte adım adım pıc programlama ve diğer linkte de oldukça kapsamlı sayılacak bir board çalışması var.Kristalin pice olan yakınlığını optokaplırların sol üst tarafta,step motorun besleme katı sağ alt tarafta ve de orta bölümde PIC ve yan elemanları mümkün olduğu kadar yakınında bulunmaktadır.Ayrıca,besleme olarak pil de olabilir ama bir süre sonra voltaj daha da düşeceğinden sıkıntılar başlayacaktır.Özetle 7805 ile 5 volt elde ediniz.Sizin çalışmanıza gelince boşta çok ayak var ve de yazılımınızı da görmek lazım.Kolay gelsin der çalışmalarınızda başarılar dilerim.

https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/OckVsiFCypRAJPrm9Ha5X8WIM0AJ8h
ANTRAK1_ASM_BASLANGC.rar

Ekli dosyalar

• MERKEZ_.rar
    22.6 KB · Görüntüleme: 10
Öncelikle pic donanımın çalışıp çalışmadığını tespit edin.. En kolay yöntem kesmeler vs başlamadan yazılımın en başına analog özelliği olmayan bi ayaktan çıkış verdirmeniz.. Tabi ki tris ayarını da yapmış olmanız gerek.. En başa asmde alttaki gibi bi komut yerleştirebilirsiniz.. Ama çıkış vermesi gerektiğinden emin olun ve daima kesmelerden ve ana yazılımdan önceye,, port başlangıcına koyun..

BSF PORTB, 0
BSF STATUS, RP0
BCF TRISB, 0
BCF STATUS, RP0

Eğer hiçbir çıkış ne eksi ne artı hiç birşey alamıyorsan; pic bozuk olabilir, kristal bozuk olabilir, kristal ayaklarındaki kondansatör fazla olabilir, mclr a eksi bağlamış olabilirsin, configution da kristal seçimini yanlış yapmış olabilirsin(4MHz için XTAL olacak), besleme geriliminde bağlantısında kopukluk olabilir, güç kaynağı kristal için gerekli voltu veremiyor(pil bitmiş) olabilir(16F877,, 4 ile 5,5 volt arasında çalışır tam anlamıyla).. Bir de yazılımı yüklediğinizden emin olun.. Bazen derlenmeyip gözden kaçabiliyor, ya da yüklerken acele ettiysen, yüklenmemiş olabilir..

Öncelikle helal olsun çok güzel soru sormuşsunuz bende soru sormada verdiğiniz detayın öğrenme isteyinizi başarma azminizi gösterdiğini düşünüyorum ve aslında herkesten soru sorarken sorunu tam olarak sizin gibi detaylarıyla açıklamasını bekliyorum, bu şekilde soru sorduğunuz için oturup devrenizin aynısını kurdum ve programını yazdım örnek olması açısından, sizde devrelerinizi basit bir işlem yapacak olsa dahi alışkanlık kazanmak maksadıyla yüklediğim fotolardaki gibi düzenli intizamlı kurun, artılar için kırmızı turuncu eksiler için siyah veya beyaz kullanın, picin üzerinden mümkün olduğunca kablo geçirmeyin, kabloları çok uzun bırakmayın ve gözle rahat takip edilebilecek şekilde devrenizi kurun, osilatör bağlantısı için boşuna uzatma yapmayın direk gösterdiğim gibi bağlayın, ben bağlamamışım ama artı eksi beslemeye paralel bir 10 uF bağlayın. Sizin devrenize gelince gözüme çarpan şu sanki osilator bacaklarının ikiside aynı yere bağlı gibi gözüküyor. Ve gösterdiğim gibi bir 7805 alıp devrenizi onunla besleyebilirsiniz ben genelde 9 volt sarzlı pil veya 12 volt adaptör ile 7805 kullanıp 5 volta düşürüp öyle besliyorum devremi.

Merhaba arkadaşlar,

Pic 16f877 ile en basit uygulamayı breadboard üzerinde yapmak istedim ama ne yaptıysam çalıştıramadım.
Sizden ricam hatanın nerede olduğu konusunda bana yardımcı olmanız.

1.) 100 nF
2.) 10 k
3.) 33. bacak (pin_b0)
4.) 32.bacak (giriş gerilim bacağı)
5.) 31.bacak (çıkış gerilim bacağı)
6.) pic16f877
7.) 11.bacak (giriş gerilim bacağı)
8.) 12.bacak (çıkış gerilim bacağı)
9.) 13.bacak (osilatör bacağı)
10.) 14.bacak (osilatör bacağı)
11.) Led ile 330 ohm direncin bağlandığı bacak
12.) Led'den çıkıp toprağa giden bacak
13.) Osilatörün ilk bağlantı noktası
14.) Osilatörün diğer bağlantı noktası
15.) 22 pf kondansatörleri toprağa bağlayan bacak
16.) İki tarafın + ucunu kullanmak için bağladığım kablo
17.) İki tarafın - ucunu kullanmak için bağladığım kablo

Benim bu bağlantıları açıklamamdaki amaç herhangi bir yerin net çıkmaması dolayısıyla cevap verememenizi engellemekti yoksa bu forumdaki çoğu kişi için bu devre hiçbir şey, onun farkındayım :)

Osilatör frekansı 4 Mhz

Programın kodlarını isis'te denedim herhangi bir sorun yok.

Beslemeyi 3 adet 1.5 V pil ile yaptım.

ISIS'te iki tane besleme kaynağı kullandım acaba burada da iki farklı besleme mi kullanmak zorundayım?

Merak ettiğim bir diğer konu ise, beslemeyi telefon şarj aletleriyle (5V-890 mA) yapabilip yapabilemeyeceğim konusu olacak. Eğer yapabilirsem eksi uca ne bağlayacağım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Nokia marka şarj cihazı ile denedim oluyor rahat rahat kullanabilirsin.
Çalışmamasının nedeni pilden gelen gerilim değerinin PIC i normal dışı etkilemesi zaten PICler kararsız yapıda bu yüzden sadece eğitim kitlerinde kullanıyor maksat 8-bit mantığını kavratmak için.
Diğer bir konu ise bu kadar çok kablo ile bağlantı yapma oradaki osilotor kısmı için çok fazla kablo kullanmışsın bunun yerine direk + ya veya - çektirebilirsin böyle yaparsan devre karışmaz ve de kısa devre veya açık devre olayı ortadan kalkar.Bakmışsındır ama yine de diyeyim.PIC teki VDD,VSS kablolarını düzgün bağlandığından emin ol.
İyi çalışmalar kolay gelsin.

Öncelikle helal olsun çok güzel soru sormuşsunuz bende soru sormada verdiğiniz detayın öğrenme isteyinizi başarma azminizi gösterdiğini düşünüyorum ve aslında herkesten soru sorarken sorunu tam olarak sizin gibi detaylarıyla açıklamasını bekliyorum, bu şekilde soru sorduğunuz için oturup devrenizin aynısını kurdum ve programını yazdım örnek olması açısından, sizde devrelerinizi basit bir işlem yapacak olsa dahi alışkanlık kazanmak maksadıyla yüklediğim fotolardaki gibi düzenli intizamlı kurun, artılar için kırmızı turuncu eksiler için siyah veya beyaz kullanın, picin üzerinden mümkün olduğunca kablo geçirmeyin, kabloları çok uzun bırakmayın ve gözle rahat takip edilebilecek şekilde devrenizi kurun, osilatör bağlantısı için boşuna uzatma yapmayın direk gösterdiğim gibi bağlayın, ben bağlamamışım ama artı eksi beslemeye paralel bir 10 uF bağlayın. Sizin devrenize gelince gözüme çarpan şu sanki osilator bacaklarının ikiside aynı yere bağlı gibi gözüküyor. Ve gösterdiğim gibi bir 7805 alıp devrenizi onunla besleyebilirsiniz ben genelde 9 volt sarzlı pil veya 12 volt adaptör (fotodaki gibi) ile 7805 kullanıp 5 volta düşürüp öyle besliyorum devremi.

Hocam makaronlu kabloları kendinizmi yaptınız hangi kabloları kullandınız zil teli cat5 cat6?
yoksa bu tip yerlerden hazırmı aldınız

Bilgisayar bağlantı kablolarını kullanarak yaptım, bir arkadaşda bolca vardı ondan aldım kabloları (bedava), uçlarını 40 pin erkek söketten çıkardım (50 krş), daralan makaron metresi taş çatlasa 1 lira biraz lehim teli, yarım saat lehimleme ne uğraşması var anlamadım (15 dksı lehim makinasının ısınması içindi :) ) Ben hazır satıldığını bilmiyordum, ama hazırların kabloları ince gibi geldi bana, elime alıp bakabileceğim bir dükkan olsa bende hazırını alabilirdim, ama ben elektroniğin herşeyini sevdiğimden ve kendim yaptığım malzemeyi kullanmak daha bir keyifli olduğundan biraz ceremesini çektim.

Mesaj yazıp destekleyen, yol gösteren özellikle bizzat devreyi kuran karaapak hocam başta olmak üzere hepinize çok teşekkür ediyorum. Yazılanların hepsini farklı malzemelerle denedim verilen kodu yükledim ama yine bir sonuç değişmedi. Pic'in arızalı olduğunu düşünmüştüm, içindeki kodu gördüm sildim yenisini yükledim vs. Gördüğüm kadarıyla pic arızalı değildi. Besleme kaynağını değiştirdim adaptör kullandım ( içi + dışı - olacak şekilde ) ledi ters taktım, hiçbiri fayda etmedi.

Pic in çıkışlarından herhangi birini kısa devre yaparsan, sadece o porta ait çıkışlar zarar görür.. Bir kere başıma geldi.. 16F84 ün portb çıkışından birine breadboard da anlık 12 volt girmişti.. Portb ye ait tüm pinlerin çıkışı yanmıştı ama içine okuma yazma yapabiliyordum..

Hee bu arada aklıma geldi.. Senin breadboardda üst şerit ve alt şeritler yatayda ikiye ayrılmış sanırım.. Kırmızı ve mavi çizgi de onu belirtiyor sanırım.. Tam ortadan bi bağlantı yapman gerekir.. Aksi halde pic in beslemesini vermemiş oluyorsun.. İstersen led ve dirençle dene.. Pic in ayaklarına besleme gerilimi gelip gelmediğini..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri